|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Cudowna Moc Bukietów na Małym Rynku po raz ósmy

Już po raz ósmy Krakowski Instytut Dziedzictwa organizuje konkurs „Cudowna Moc Bukietów”. Doroczne wydarzenie na Małym Rynku w Krakowie ma, w zamyśle organizatorów, przypominać tradycję, łączyć pokolenia.

Posłuchaj Lilianny Sonik

Fot. arch. RK

Bliźniaczy konkurs będzie się równocześnie odbywał w podkrakowskich Podstolicach, gdzie jest adresowany do mieszkańców gminy Wieliczka.

„Święto Matki Boskiej Zielnej ma wymiar emocjonalny, uczuciowy, religijny, ale i dzięki temu świętu, za pośrednictwem wielu pokoleń, uczymy się botaniki. Temu ma też służyć Cudowna Moc Bukietów. Pojawi się dzwonek alarmowy, bo mamy wrażenie, że my nie poznajemy już bliskiej przyrody, nie znamy kwiatów i ziół” – powiedziała Liliana Sonik, pomysłodawczyni projektu, działaczka w czasach PRL. Dodała też: „Prababcie, babcie, mamy spędzały z dziećmi kilka godzin, by wspólnie przygotować bukiet i by przekazać młodszym to, co same dostały w spadku od babć”.

Do udziału w konkursie Cudowna Moc Bukietu organizator – stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa – zaprasza wszystkich. „Gdybyście przyszli i poczuli zapach tej kwietnej łąki, jaka powstaje w Małym Rynku” – mówiła rozmarzona Sonik.

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie: bukiet tradycyjny, bukiet florysty i mały bukiet. Bukiety tradycyjne muszą mieć w swoim środku jabłko na patyku, być skomponowane z roślinami rosnącymi w polach i ogrodach, nie może mieć w składzie roślin trujących. W bukiecie florysty liczy się technika wykonania, jego kompozycja – jak opisywała pomysłodawczyni projektu – może być innowacyjna. Kategoria bukiet mały jest przeznaczona dla dzieci do 13. roku życia.

Bukiety we wszystkich kategoriach muszą zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z lasów, łąk i ogrodów, ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązek, np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Organizator konkursu nie określa wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).

Bukiety na Małym Rynku oceni jury, tego samego dnia nastąpi ogłoszenie wyników. Na laureatów czekają nagrody finansowe, rzeczowe, a także wycieczki edukacyjne do Brukseli.

Konkursowi będzie towarzyszyć program artystyczny.

Zgodnie z legendą z czasów wczesnochrześcijańskich, po wniebowzięciu apostołowie w opustoszałej grocie znaleźli wonne zioła i kwiaty. Historia ta dała początek tradycji robienia bukietów zielnych. „Organizując konkurs Cudowna Moc Bukietów kontynuujemy tę tradycję, ten jeden z najpiękniejszych starych polskich zwyczajów” – powiedziała Sonik.

Stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa zaprasza także, wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie, na 15 sierpnia do Europeum – Ośrodka Kultury Europejskiej. W miejscu tym od 8 sierpnia jest prezentowany gotycki obraz „Madonna z poziomką” anonimowego małopolskiego artysty. Prezentacja odbywa się w ramach projektu Cudowna Moc Sztuki, zbiegającego się co roku ze świętem Matki Boskiej Zielnej. Akcja umożliwia zwiedzającym obejrzenie dzieł sztuki, często cennych, a zapomnianych, ukazujących oblicze Marii Świętej w otoczeniu ziół i kwiatów.

Fot. Marek Lasyk

Według starego zwyczaju 15 sierpnia, na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi, czyli święto Matki Boskiej Zielnej, kobiety przygotowywały wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Następnie bukiety święcono w kościele. Bukiety te zasuszano, rośliny wykorzystywano jako lekarstwa. Wierzono też, że bukiety chronią przed nawałnicami i burzami.

Święcąc bukiety zaznaczano szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten polski zwyczaj przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną rozmaite zioła, które stosować można jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie.

 

Anna Łoś,PAP/bp/ew

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0