TVN24/x-news.pl

W tych miastach odbędzie się druga tura wyborów. SPRAWDŹ

W tych miejscach już jest wszystko jasne. Wystarczyła I tura. SPRAWDŹ

22:30 - Po 5 dniach liczenia i walczenia z systemem w końcu się udało - Wojewódzka Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów do Sejmiku Wojewódzkiego.

Potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje, zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 36,7% głosów. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska z wynikiem 28,3%. Próg wyborczy przekroczyło też Polskie Stronnictwo ludowe, które zdobyło 20% głosów.

15:40 - Jak przed chwilą poinformował przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej Tomasz Szymański - podczas przygotowywania końcowego raportu wyników z wyborów do sejmiku wojewódzkiego pojawiły się dwa nowe błędy.

- Z naszych danych wynika, że ten błąd pojawił się w protokole komisji z Oświęcimia i Brzeska - mówi Radiu Kraków Szymański.

Przez te błędy przedstawiciele obu komisji muszą przyjechać do Krakowa, by poprawić protokoły.  A to oznacza opóźnienie rzędu 6, 7 godzin.

14:30 - W regionie tarnowskim zawiązała się już pierwsza koalicja. W radzie powiatu PiS zawarło porozumienie z PSL-em - wbrew ogólnopolskim zaleceniom. Koalicjanci z nowej 29-osobowej radzie powiatu mają 22 głosy.

- Tak chciało społeczeństwo. Dlatego też byłem za tym, żeby ta koalicja powstała - mówił Radiu Kraków Zbigniew Karciński z PSL-u.

Karciński zostanie zgodnie z porozumieniem wicestarostą. Starostą natomiast pozostanie Roman Łucarz z PiS-u.

14:06 - Miały być znane koło południa, ale wciąż ich nie ma. Chodzi o wyniki wyborów do małopolskiego sejmiku wojewódzkiego. Jak informuje reporter Radia Kraków, końcowa weryfikacja zajęła członkom trochę więcej czasu, niż przewidywano. Wszystkie raporty zostały już zatwierdzone, zostało tylko przygotowanie końcowych protokołów. Członkowie komisji nie chcą podawać konkretnej godziny ogłoszenia wyników w związku z ostatnimi opóźnieniami. Mówią tylko, że wydarzy się to dzisiaj.

13:43 - "Będę chciał współpracować ze wszystkimi" - mówi walczący o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. To odpowiedź na spekulacje dotyczące ewentualnej koalicji w Radzie Miasta. Po wyborach 19 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, 18 Platforma Obywatelska, a prezydencki komitet - 6. To właśnie od radnych Majchrowskiego będzie zależało, kto będzie miał większość w radzie. Majchrowski dodał, że brak koalicji jego ugrupowania z jedną z dwóch zwycięskich partii spowoduje kłótnie w Radzie Miasta. A to dla Krakowa będzie najgorszym rozwiązaniem.
W zakończonej kadencji klub prezydencki miał koalicję z Platformą Obywatelską. Dodajmy, że jeśli Jacek Majchrowski nie wygra drugiej tury, być może będzie radnym. Otrzymał bowiem mandat w swoim okręgu. Podobnie jeden z jego obecnych zastępców Tadeusz Trzmiel.

12:50 - Poprawa sytuacji w relacjach polsko–romskich to jedno z wyzwań, z jakimi zmierzyć się będzie musiał nowy wójt Łącka. Jan Dziedzina pokonał w niedzielnych wyborach dotychczasowego włodarza gminy Janusza Klaga.

- Dzieci romskie muszą zacząć chodzić do szkoły - uważa Jan Dziedzina, nowy wójt Łącka. Nowy gospodarz gminy będzie musiał zająć się sytuacją Romów mieszkających w Maszkowicach.

Relacje polsko-romskie są trudne, a po napadzie Romów na orszak weselny przejeżdżający przez Maszkowice stały się jeszcze bardziej napięte. Zdaniem Jana Dziedziny trzeba zacząć od edukacji i egzekwowania obowiązku szkolnego wśród Romów. CZYTAJ

11:37 - Kazimierz Czekaj, jeden z najbardziej znanych małopolskich samorządowców, znalazł się poza sejmikiem. Czekaja, który startował w okręgu podkrakowskim wyprzedził z ostatniego miejsca były wojewoda i były burmistrz Niepołomic - Stanisław Kracik. Mandat w tym okręgu otrzymał także Jacek Krupa, lider listy i jednocześnie członek zarządu województwa małopolskiego. Kazimierz Czekaj zasłynął m.in. walką o certyfikaty dla produktów regionalnych, stał się też współorganizatorem "Święta chleba". Radnym wojewódzkim był od 2002 roku.

11:05 - Ciekawostka od reportera Radia Kraków. Nad tym teraz pracuje komisja wyborcza. To już końcowa faza. Na widocznej płachcie jest 20 tysięcy komórek z wynikami, ktore będą weryfikowane.

11:02 - Znamy już skład reprezentacji do sejmiku z okręgu 1, czyli powiatów oświęcimskiego, chrzanowskiego i olkuskiego. Tutaj dwa mandaty zdobywa PO. Przypadną one marszałkowi Markowi Sowie oraz wicestaroście powiatu chrzanowskiego - Marii Siudzie. PiS w sejmikowych ławach reprezentować będzie Zdzisław Filip z Brzeszcz oraz Andrzej Wójcik z Olkusza. Ostatni mandat przypadnie znanemu z ciętego języka Jackowi Sosce z PSL-u.

10:54 - 8 nowych radnych do krakowskiej rady miasta wprowadzi Prawo i Sprawiedliwość, 6 Platforma Obywatelska i 1 Komitet Wyborczy Jacka Majchrowskiego. Tak wynika z wyliczeń Miejskiej Komisji Wyborczej. Wśród 8 nowych radnych PiS znalazło się jednak 2 przedstawicieli Polski Razem Jarosława Gowina. Przypomnijmy, że po niedzielnych wyborach PiS zdobył w radzie 19 mandatów, PO 18, a komitet Jacka Majchrowskiego 6.

10:36 - Józef Pilch, radny Prawa i Sprawiedliwości i jednocześnie były wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta, zdobył w Krakowie największą liczbę głosów. Tak wynika ze wstępnych wyliczeń Miejskiej Komisji Wyborczej. Pilch jest jednocześnie jednym z 6 radnych PiS-u, którzy otrzymali mandaty w Nowej Hucie. W tej samej dzielnicy PO zdobyła 4 mandaty, a komitet wyborczy Jacka Majchrowskiego 2.

09:28 - "Czuję się zwycięzcą tych wyborów. Udało się to, co niedawno wydawało się niemożliwe" - deklarował w Radiu Kraków szef krakowskiej i małopolskiej PO Grzegorz Lipiec. Jak tłumaczył, ze wstępnych wyliczeń wynika, że w sejmiku wojewódzkim koalicja PO - PSL będzie miała prawdopodobnie 22 mandaty, o jeden więcej niż w poprzedniej kadencji. Przeczytaj całą rozmowę TUTAJ.

07:11 - Ciągle nie ma ostatecznych wyników wyborów do sejmiku. Wszystko przez to, że nie zatwierdzone są protokoły z Krakowa, powiatu krakowskiego i Gorlic.

07:10 - Szef Krajowego Biura Wyborczego podał się do dymisji. Kazimierz Czaplicki jest także sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej. Powodem dymisji jest oczywiściem awaria systemu informatycznego, co powoduje opóźnienie w ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.
 

21.00 - Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie podała oficjalne wyniki wyborów do Rady Miasta Krakowa. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 19 mandatów. Druga jest Platforma Obywatelska, która do rady wprowadzi 18 przedstawicieli. Komitet Wyborców Jacka Majchrowskiego będzie miał w radzie miasta 6 osób. Pozostałym komitetom nie udało się zdobyć mandatow w radzie miasta.

Okręg 1
PiS: Wojciech Kolarski, Małgorzata Popławska
PO: Andrzej Hawranek, Aleksander Miszalski, Anna Szybist

Okręg 2
PiS: Arkady Rzegocki, Adam Kalita
PO: Dominik Jaśkowiec, Małgorzata Jantos
KWW J. Majchrowskiego: Jerzy Friediger
 
Okręg 3
PiS: Bolesław Kosior, Agata Tatara
PO: Grzegorz Stawowy, Jakub Kosek, Teodozja Maliszewska
KWW J. Majchrowskiego: Anna Prokop-Staszecka
 
Okręg 4
PiS: Marek Lasota, Ryszard Kapuściński, Mirosław Gilarski, Józef Jałocha
PO: Marta Patena, Jerzy Popiel , Bogusław Kośmider
KWW J. Majchrowskiego: Jacek Majchrowski
 
Okręg 5
PiS: Krzysztof Durek, Aleksandra Chrabąszcz, Mariusz Kękuś
PO: Wojciech Wojtowicz, Grażyna Fijałkowska, Katarzyna Pabian
KWW J. Majchrowskiego: Tadeusz Trzmiel
 
Okręg 6
PiS: Józef Pilch, Barbara Nowak, Michał Drewnicki
PO: Stanisław Zięba, Wojciech Krzysztonek
KWW J. Majchrowskiego: Kazimierz Chrzanowski
 
Okręg 7
PiS: Włodzimierz Pietrus, Jan Franczyk, Edward Porębski
PO: Tomasz Urynowicz, Teresa Kwiatkowska
KWW J. Majchrowskiego: Sławomir Pietrzyk

20:57

Nieoficjalnie: w sejmik #Małopolska: #PiS 17 mandatów, #PO 14, #PSL 8. Koalicja ma więcej mandatów niż 4 lata temu!

— Marek Sowa (@SowaMarek) listopad 19, 2014   
 

Marszałek Marek Sowa podaje też wyniki w Krakowie: PO 5 mandatów, PiS 3 mandaty
 

17.02 - Miejska komisja wyborcza w Krakowie trzeci dzień walczy z usterkami systemu informatycznego. Tym razem jest kłopot z wydrukiem protokołów. Problem został już zgłoszony informatykom z krajowego biura wyborczego - mówi sędzia Robrt Jurga, przewodniczący miejskiej komisji wyborczje w Krakowie.

Komisja próbuje też przenieść dane z systemu do dokumentu tekstowego. Nie wiadomo, czy wyników doczekamy się dzisiaj.

 

16.27 - 18 miejsc dla Prawa i  Sprawiedliwości, 13 dla Platformy Obywatelskiej i 8 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - tak według nieoficjalnych doniesień reportera Radia Kraków Karola Surówki będzie wyglądał skład sejmiku wojewódzkiego.


Oficjalnych wyników jednak wciąż nie ma. Cały czas komisje wyborcze próbują się uporać z niedziałającym systemem do drukowania protokołów.

14:44 - Coraz bliżej do poznania końcowych wyników wyborów do Sejmiku Wojewódzkiego. Do zatwierdzenia zostały jeszcze protokoły wyborcze z 4 powiatów - nowotarskiego, zakopiańskiego, krakowskiego i z samego Krakowa.

14:15 - Radnymi powiatu nowosądeckiego zostali:

Okręg wyborczy nr 1 (4 mandaty)
POTONIEC Roman Szczepan z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
ZAREMBA Tadeusz Andrzej z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
BODZIONY Krzysztof Wojciech z listy nr 4 KW Platforma Obywatelska RP
DZIEDZINA Jan z listy nr 14 KWW Sądecki Ruch Samorządowy

Okręg wyborczy nr 2 (4 mandaty)
LEŚNIAK Józef Krzysztof z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
KWIATKOWSKI Marek Stanisław z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
GŁÓD Józef z listy nr 15 KWW Wspólnota Samorządowa Ziemi Sądeckiej
STAWIARSKA Joanna Maria z listy nr 16 KWW Sądecka Wspólnota Samorządowa

Okręg wyborczy nr 3 (5 mandatów)
PŁAWIAK Marek Kazimierz z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
PARUCH Zygmunt Jan z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
KANTOR Franciszek z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
NIKA Zofia z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
KIEŁBASA Mieczysław z listy nr 15 KWW Wspólnota Samorządowa Ziemi Sądeckiej

Okręg wyborczy nr 4 (4 mandaty)
PORĘBA Antoni Marian z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
KOSZYK Antoni z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
DURLAK Wiktor Michał z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
BROŃSKI Józef Antoni z listy nr 14 KWW Sądecki Ruch Samorządowy

Okręg wyborczy nr 5 (3 mandaty)
ŚWIGUT Józef z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
PIÓRO Wiesław z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
PORADOWSKI Ryszard z listy nr 14 KWW Sądecki Ruch Samorządowy

Okręg wyborczy nr 6 (6 mandatów)
RYBA Marian Józef z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
SUŁKOWSKI Stanisław Jan z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
ADAMCZYK Marta z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
REŚKO Dariusz Józef z listy nr 4 KW Platforma Obywatelska RP
OLEKSY Włodzimierz Stanisław z listy nr 14 KWW Sądecki Ruch Samorządowy
DOBOSZ Marian Stanisław z listy nr 14 KWW Sądecki Ruch Samorządowy

Okręg wyborczy nr 7 (3 mandaty)
GOMÓŁKA Jan z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
DĄBROWSKI Stanisław Andrzej z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
KUCZAJ Marian Roman z listy nr 14 KWW Sądecki Ruch Samorządowy
 

13:50 - Jarosław Gowin chce, by w całej Polsce ponownie przeliczono głosy oddane w wyborach do sejmików i rad powiatów. Jak twierdzi lider Polski Razem, podczas głosowania na te listy doszło do masowego wypaczenia wyników, a być może nawet ich sfałszowania. - Z wielu powiatów w Polsce płyną sygnały, że 20, 30, 40% głosów uznano za nieważne - mówi Radiu Kraków Jarosław Gowin - Sondaże w dużych miastach ogłoszone w niedzielę precyzyjnie pokrywają się z wynikami wyborów na prezydentów, tymczasem te dot. wyborów do sejmików wojewódzkich różnią się drastycznie od tych publikowanych. PSL osiąga wynik wielokrotnie większy niż wskazuje na to dotychczasowe poparcie. Tutaj w Małopolsce PSL miałby uzyskać wynik sześciokrotnie lepszy niż wynik w wyborach do PE.

13:06 - To już pewne. Władzę w powiecie nowosądeckim przejmuje PiS. Prawo i Sprawiedliwość zdystansowało konkurentów, zdobywając 18 na 29 mandatów, co oznacza, że powoła starostę, zarząd powiatu i przewodniczących rady. 6 swoich reprezentantów do rady wprowadzi Sadecki Ruch Samorządowy, po dwóch Platforma Obywatelska i Wspólnota Samorządowa Ziemi Sądeckiej, czyli reprezentacja Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jednego Sądecka Wspólnota Samorządowa, popierana przez Polskę Razem Jarosława Gowina.

W przeliczeniu na głosy Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ich 32 308, Sądecki Ruch Samorządowy 14 557, a Platforma Obywatelska 8 149. Na Wspólnotę Samorządową Ziemi Sądeckiej głosowało 7 635 osób, z kolei na Sądecką Wspólnotę Samorządową 6 414 wyborców.

12:28 - Pełne wyniki wyborów samorządowych do sejmiku województwa małopolskiego poznamy dziś wieczorem - dowiedział się reporter Radia Kraków.

12:16 - Znamy oficjalne wyniki wyborów do rady miasta Tarnowa.

Prawo i Sprawiedliwość - 13 radnych (38,62%)
Platforma Obywatelska - 6 radnych (20,48%)
Tarnowianie - 3 radnych (13,26%)
SLD Lewica Razem - 3 radnych (12,84%)

Nowa Prawica Janusza Korwin - Mikkego zdobyła 6,43% głosów, ale do wprowadzenia do rady miasta swojego przedstawiciela, zabrakło jej kilku głosów.
Ziemia Tarnowska (5,36%)
Tarnów od Nowa (3,01%)

11:50 - Mandatu w sejmiku wojewódzkim mogą być pewni Marek Sowa z PO, Zdzisław Filip z PiS i Jacek Soska z PSL. Wciąż nie wiadomo jednak, który kandydat PO i która osoba z list PiS otrzyma drugi mandat do sejmiku w okręgu pierwszym. W powiatach oświęcimskim, chrzanowskim i olkuskim wybory wygrała Platforma Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością i Polskim Stronnictwem Ludowym. Do sejmiku swojego przedstawiciela tym razem nie wprowadzi Lewica. Wiceprzewodniczący sejmiku Bogusław Mąsior straci mandat. Jego miejsce zajmie druga osoba z list Prawa i Sprawiedliwości.

11:43 - Policzyliśmy, kto w oparciu o nieoficjalne wyniki wejdzie do sejmiku województwa z okręgu nowosądeckiego. Według naszych informacji, w okręgu gdzie do zdobycia jest 6 mandatów, podział wygląda następująco: 3 PiS, 2 PSL i 1 PO. Oznacza to, że zarówno PiS jak i PO stracą po jednym mandacie na rzecz PSL. Największe szanse na wejście do sejmiku z listy PiS mają Witold Kozłowki, Grzegorz Biedroń i Paweł Śliwa. Jedyny mandat dla PO zdobędzie najprawdopodobniej Leszek Zegzda. Dwa mandaty z listy PSL wywalczyli natomiast Urszula Nowogórska i Stanisław Pasoń. Z sejmikiem rozstają się Marta Mordarska i Andrzej Bulzak z PiS oraz Zygmunt Berdychowski z PO.

11:35 - Są już oficjalne wyniki wyborów prezydenta Nowego Sącza i do sądeckiej rady miasta. Nie różnią się one od tych nieoficjalnych, ale teraz już wiadomo dokładnie, że na Ryszarda Nowaka głos oddało 12 tys 335 sądeczan a na Ludomira Handzla oddano 10 tys 287 głosów. To ci dwaj kandydaci będą walczyć o fotel prezydenta miasta w drugiej turze wyborów. Trzeci w kolejności Grzegorz Fecko z PO zdobył 5 tys 477 głosów. Minimalna różnica dzieli kandydatów na czwartym i piątym miejscu. Na Artura Czerneckiego z komitetu Solidarni Sądeczanie głosowało 2 tys 327 sądeczan a na Kazimierza Fałowskiego z Nowej Prawicy 2 tys 319 wyborców.

11:20 - Spływają kolejne oficjalne już wyniki wyborów.

Jordanów - oficjalnie w pierwszej turze wygrywa Iwona Bilska. Będzie to pierwsza kadencja.

Ciężkowice - wybory wygrywa dotychczasowy burmistrz, Zbigniew Jurkiewicz (PSL). Jurkiewicz burmistrzem jest od 2010 roku - będzie to jego druga kadencja.

Limanowa - wygrał dotychczasowy burmistrz, Władysław Bieda, który rządzi od 2010 roku.

Niepołomice - wybory w pierwszej turze wygrał dotychczasowy burmistrz, Roman Ptak. Roman Ptak burmistrzem Niepołomic jest od 2009 roku.

10:50 - Jak nieoficjalnie ustalił reporter Radia Kraków, podział mandatów w sejmiku małopolskim ma wyglądać następująco: PiS - 18 mandatów, PO - 13 mandatów, PSL - 8 mandatów. Są to jednak niepełne i nieoficjalne wyniki.

10:35 - W Zabierzowie wszystko jasne jest już po pierwszej turze. W tej miejscowości nadal rządzić będzie Elżbieta Burtan, w Zielonakch wójtem pozostaje Bogusław Król. Bez zmian także w Skale. Tutaj burmistrzem nadal będzie Tadeusz Durłak. Dogrywka potrzebna będzie za to między innymi. w Krzeszowicach i Liszkach. W pierwszym przypadku za dwa tygodnie do walki o fotel burmistrza stanie ubiegający się o reelekcję Czesław Bartl i Wacław Gregorczyk. W Liszkach o najważniejsze stanowisko rywalizować będą obecny wójt Wacław Kula i Stanisław Miś. Dogrywka także w Mogilanach. Tam o stanowisko wójta walczą Piotr Piotrowski i Krzysztof Musiał.

10:16 - "W czwartek (20 listopada) ogłoszę, kogo poprę w II turze wyborów na prezydenta Nowego Sącza" – zapowiada Artur Czernecki. Lider Solidarnych Sądeczan w walce o ratusz zdobył zaledwie 7 procent poparcia. Jego zdaniem to właśnie te głosy mogą przesądzić 30 listopada o wyborze włodarza miasta. A wybór nie jest łatwy. Czernecki od kilku lat jest skłócony z Ryszardem Nowakiem, a jednocześnie nie podobają mu się wszystkie punkty programu wyborczego Ludomira Handzla. Lider Solidarnych Sądeczan zapewnia, że po ogłoszeniu poparcia cały jego komitet zaangażuje się w kampanię na rzecz wybranego kandydata na prezydenta.

09:58 - 9 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, 9 dla komitetu Działajmy Wspólnie, cztery dla ugrupowania Ziemia Limanowska - To Lubię (sympatycy PO), a 3 przypadło komitetowi Samorządowe Przymierze – Razem (sympatycy PSL). Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje, co do podziału miejsc w radzie powiatu limanowskiego. WIĘCEJ

09:23 - Iwkowa to kolejna gmina, w której nie będzie dogrywki. Wybory na wóita gminy pewnie wygrał obecny wójt Bogusław Kamiński, który zdobył 61 procent głosów.

09:07 - PKW wciąż liczy i pełnych wyników wyborów zapewne nie poznamy w najbliższych godzinach. Nadal czekamy na wyniki chociażby do sejmiku województwa małopolskiego. Udało nam się jednak wstępnie wyliczyć podział mandatów do sejmiku w okręgu tarnowskim. Tam przypomnijmy jest 7 mandatów do podziału. Z naszych wyliczeń wynika że 3 mandaty trafią w tym okręgu do PiS-u a po dwa do PSL-u i Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy okręg tarnowski obejmuje miasto Tarnów, powiat tarnowski, powiat dąbrowski, brzeski i bocheński. Mandaty z PiS według wyliczeń reporterów Radia Kraków przypadną: Józefie Szczurek-Żelazko, Annie Pieczarce i Wojciechowi Skruchowi. W Platformie na mandat liczyć mogą prawdopodobnie Roman Ciepiela i Bogusław Łączyński. W PSL Stanisław Sorys a o przydziale drugiego mandatu mogą zdecydować pojedyncze głosy.

08:44 - "Z perspektywy Krakowa i Małopolski, gdzie wygraliśmy, się wzdragam przed tym. Jak jednak się potwierdzą informację z kraju to trzeba wybory powtórzyć" - przekonywał na antenie Radia Kraków krakowski poseł PiS Ryszard Terlecki. Przeczytaj całą rozmowę TUTAJ.

07:30 - Za dwie i pół godziny członkowie miejskiej komisji wyborczej w Krakowie wznowią pracę. Od 10.00 będą ręcznie weryfikować głosy - zapowiedział przewodniczący komisji sędzia Robert Jurga. Wszystko dlatego, że wczoraj nie udało się ściągnąć informatyków, którzy mają się zająć weryfikacją. Wczoraj po południu miejska komisarz nakazała ręczną weryfikacje głosów w wyborach do Rady Miasta Krakowa i do sejmiku z okręgu krakowskiego. Jak tłumaczy, protokół wygenerowany przez system może zawierać błędy. Wczoraj udało się jedynie opublikować oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Krakowa.

07:10 - Kontrolę w PKW rozpoczęła za to Najwyższa Izba Kontroli. Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że kontrola obejmie prawidłowość przygotowania do rozstrzygnięcia przetargów w obszarze informatyki. Kontrolerzy będą się interesować nie tylko przetargiem na system informatyczny, wykorzystywany przy liczeniu głosów w wyborach samorządowych, ale też ubiegłorocznym przetargiem na platformę wyborczą 2.0. Prezes NIK powiedział, że wnioski z kontroli zostaną przedstawione do końca marca.

07:07 - Wciąż nie znamy ostatecznych wyników wyborów samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza miała je opublikować w nocy, ale tego nie zrobiła. W Krakowie wciąż nie ma oficjalnych wyników wyborów do rady miasta i sejmiku. Członkowie miejskiej komisji wyborczej muszą ręcznie wprowadzać protokoły z obwodów. Jak zapewniła Teresa Rak, Komisarz Wyborczy Województwa Małopolskiego, na poznanie dokładnych danych nie będziemy czekać dłużej, niż cztery lata temu. Problemów nie było przy liczeniu głosów w wyborach prezydenckich. Najwięcej głosów zdobył obecny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski - 39 procent. Drugi jest Marek Lasota popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Na niego oddało głos blisko 27 procent wyborców. Spośród przegranych kandydatów najlepszy rezultat uzyskał Łukasz Gibała, na którego zagłosowało ponad 11 procent krakowian, czwarte miejsce z 9-procentowym poparciem zajęła kandydatka PO, Marta Patena.

07:03 - Włamanie do baz danych Państwowej Komisji Wyborczej! Jak informuje portal niebezpiecznik.pl, hakerzy uzyskali dostęp do bazy, w której znajdują się m.in. maile, loginy i hasła. PKW uspokaja jednak, że strona internetowa pracuje w innej sieci niż system wyborczy i wyniki wyborów nie są w żaden sposób zagrożone. O włamaniu na stronę internetową została poinformowana Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. PKW zapewnia, że liczenie głosów trwa i odbywa się niezależnie od dostępu do strony www.pkw.gov.pl.

16:44 - Wejście do drugiej tury na wagę pięciu głosów! Tyle dokładnie dzieliło kandydatów, którzy walczyli o miejsce w drugiej turze w wyborach burmistrza Chrzanowa. Pewniakiem był urzędujący burmistrz Ryszard Kosowski, który zdobył 6259 głosów. Drugie miejsce zajął Marek Niechwiej. Kandydat Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej zdobył 3715, czyli o pięć głosów więcej niż kandydat PiS Krzysztof Kasperek - 3710 głosów.

15.32 - W krakowskiej radzie miasta nie będzie rewolucji. Według nieoficjalnych jeszcze wyników wyborów - do rady dostali się tylko przedstawiciele PiS, PO i Komitetu prezydenta Jacka Majchrowskiego. Wybory wygrało PiS, które wprowadzi do rady 19 polityków, PO ma mieć 18 radnych, Komitet Jacka Majchrowskiego  - 6. Pozostałe ugrupowania nie wprowadzą do rady ani jednego przedstawiciela.

To jednak tylko wstepne wyniki - ostateczne poznamy dopiero jutro, bo komisja przed chwilą dostała polecenie, by wszystkie głosy liczyć od nowa, ręcznie. Liczenie ma się zacząć jutro.

15.14 - Nieoficjalnie: w Radzie Miasta Krakowa: PiS 19 mandatów, PO 18 i Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego 6.

14:50

 

fot: Maciej Skowronek

14:44 - Liczby głośów na danych kandydatów w Krakowie:

1. Jacek Majchrowski: 95 106

2. Marek Lasota: 65 417

3. Łukasz Gibała: 27 090

4. Marta Patena: 22 267

5. Tomasz Leśniak: 11 747

6. Konrad Berkowicz: 10 489

7. Sławomir Ptaszkiewicz: 7 825

8. Andrzej Sikorski: 2 828

14:31 - W końcu są oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Krakowa. Zaskoczenia oczywiście nie ma. Tak jak wszyscy informowali od niedzieli wieczorem, w drugiej turze zmierzą sie urzędujący prezydent Jacek Majchrowski i popierany przez PiS Marek Lasota. Obaj kandydaci uzyskali odpowiednio: 39,18 i 26,95 procent. Spośród przegranych kandydatow najlepszy rezultat uzyskał Łukasz Gibała, na którego zagłosowało ponad 11 procent krakowian, czwarte miejsce z 9-procentowym poparciem zajęła kandydatka PO, Marta Patena.

1. Jacek Majchrowski: 39,18%

2. Marek Lasota: 26,95%

3. Łukasz Gibała: 11,16%

4. Marta Patena: 9,17%

5. Tomasz Leśniak: 4,84%

6. Konrad Berkowicz: 4,32%

7. Sławomir Ptaszkiewicz: 3,22%

8. Andrzej Sikorski: 1,16%

14:05 - Jest pomyłka w liczeniu głosów oddanych w wyborach do rady miasta Nowego Sącza. Jak dowiedziało się Radio Kraków, po korekcie dwa dodatkowe mandaty zyskuje Prawo i Sprawiedliwość. Traci natomiast Komitet Wyborczy Wyborców Wspierających Wybór Ryszarda Nowaka. Członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej nie chcą tego na razie oficjalnie komentować. Jak jednak udało się ustalić Radiu Kraków, pomyłka przy ręcznym liczeniu głosów zmienia układ sił. Do rady nie wchodzą Elżbieta Chowaniec i Tadeusz Kulpa, kandydaci Komitetu Wyborców Wspierających Wybór Ryszarda Nowaka. Mandaty zdobędą natomiast Maria Piprek i Andrzej Bodziony z Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym PiS, który i tak był zwycięzcą wyborów do rady, powiększa swoją przewagę nad pozostałymi do 10 mandatów. Druga w kolejności jest PO, której udało się wprowadzić do rady siedmioro radnych i tutaj nic się nie zmienia. Natomiast komitet Ryszarda Nowaka będzie miał nie siedem, tylko pięć mandatów. Jedyny mandat wywalczony dla SLD przez Kazimierza Sasa także pozostaje bez zmian.

14:00 - "To kompromitacja PKW. Niewyobrażalny skandal. Kiedy widzę tych panów, którzy opowiadają banialuki, że ktoś zabrał banner a cała Polska czeka na wyniki to jest to żenujące. Jak ktoś się zabierze za nich to będą głosy, że to zamach na wolność tej instytucji. Trzeba to ciało jednak gruntownie zmodyfikować, przewietrzyć i postawić na nogi. To jest żenada i kompromitacja." - mówił na antenie Radia Kraków profesor Janusz Majcherek, socjolog z Uniwersytetu Pedagogicznego. Przeczytaj całą rozmowę TUTAJ.

13:45 - "Oprócz dobrej pracy PSL-u, ludowcom w świetnym wyniku pomogły jeszcze inne czynniki" – uważa dotychczasowy radny samorządu województwa małopolskiego, były marszałek Leszek Zegzda z PO. Po zliczeniu połowy głosów oddanych na kandydatów do sejmiku Polskie Stronnictwo Ludowe wyprzedza Platformę i zajmuje drugie miejsce za Prawem i Sprawiedliwością. "Niektórzy uważają, że wynik PSL-u to efekt nowych kart do głosowania" – mówi w rozmowie z Radiem Kraków Zegzda.

12.33 - System komputerowy w miejskiej komisji wyborczej działa. Udało się wydrukować pierwszy oficjalny protokół dotyczący wyborów na prezydenta miasta. Na razie jednak nie można go opublikować. "Protokół nie zawiera wszystkich koniecznych informacji. Poprosiliśmy informatyków o przygotowanie kolejnej wersji" - tłumaczy sędzia Robert Jurga, przewodniczący komisji. Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich muszą być podane w pierwszej kolejności, bo prawdopodobnie będzie druga tura. Kandydaci muszą więc jak najszybciej mieć potwierdzenie, że będą dalej walczyli o stanowisko. Wyniki wyborów do rady miasta będą sporządzane w drugiej kolejności.

11.40 - Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, wyniki wyborów do sejmiku wojewódzkiego poznamy najprawdopodobniej jutro. Jeden z członków komisji poinforormował Radio Kraków, że najprawdopodbniej dziś około godziny 18:00 będzie możliwe podanie wyników z kilku brakujących powiatów. Na pełne wyniki przyjdzie nam najprawdopodobniej poczekać do jutra.

11.38 - Żaden z komitetów wyborczych nie uzyskał większości w radzie powiatu limanowskiego. Z nieoficjalnych jeszcze danych wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 9 mandatów, podobnie komitet Działajmy Wspólnie, obecnego starosty Jana Puchały. 4 miejsca w radzie prawdopodobnie zajmą członkowie ugrupowania Ziemia Limanowska - To Lubię (sympatycy PO), a 3 z Samorządowego Przymierze – Razem (sympatycy PSL). W takiej sytuacji konieczne będzie utworzenie koalicji. "Rozmowy już trwają i wierzę, że nadal będę pełnić funkcję starosty" – mówi Jan Puchała, który piastuje urząd starosty limanowskiego od 2006 roku. Jego zastępcą jest Franciszek Dziedzina.

11.10 - Oprogramowanie, które doprowadziło do chaosu przy zliczaniu głosów oddanych w wyborach samorządowych, przeszło przed uruchomieniem audyt. Poinformował o tym sędzia Włodzimierz Ryms. Członek Państwowej Komisji Wyborczej tłumaczył, że jego instytucja miała mało czasu na uruchomienie systemu, bo późno przeprowadziła przetarg na program. Sędzia Ryms zaznaczył, że pierwotnie PKW chciała zbudować jednolity program do obsługi wszystkich wyborów, ale nie udało się to z powodu nieprawidłowości przy postępowaniu przetargowym. To spowodowało nawarstwienie się prac w PKW. Włodzimierz Ryms zapewnił, że do wyborów trwało wdrażanie i intensywne testy oprogramowania. Firma zewnętrzna przeprowadziła audyt, w którym stwierdziła, że system będzie działał i sprawdzi się w wyborach.

11.00 - Nadal sporo niewiadomych jeśli chodzi o wyniki wyborów samorządowych na Podhalu. Na razie jedynie znane są wyniki jeśli chodzi o głosowania na burmistrzów i wójtów. Podobnie jest z radami miast i gmin. Od powiatu wzwyż wiadomo niewiele. Takiego powyborczego zamieszania pod Tatrami nie było od bardzo dawna. Nie chodzi tylko o spore zmiany po głosowaniach, ale i o to, że wciąż wiele wyników jest po prostu nieznanych  Tak jest jeśli chodzi o powiat tatrzański - tu jedyna i wciąż nieoficjalna informacja podaje, że zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 9 na 19 mandatów. Jeśli te informacje się sprawdzą to będzie to oznaczać, że obecny starosta Andrzej Gąsienica Makowski będzie musiał szukać koalicjantów mając w swoim ugrupowaniu tylko sześć głosów. Podobnie jest w powiecie nowotarskim, ale i tutaj jedyne co wiadomo to jest to, że właśnie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało najwięcej mandatów. O tym kto personalnie dostał się do powiatów i kto będzie południe Małopolski reprezentował w sejmiku wojewódzkim, nadal nie wiadomo.

10:34 - Oficjalne wyniki wyborów samorządowych poznamy prawdopodobnie dziś wieczorem. Poinformował o tym sędzia Włodzimierz Ryms z Państwowej Komisji Wyborczej. Na razie PKW pracuje nad jak najszybszym zakończeniem liczenia głosów. Sekretarz Komisji, Kazimierz Czaplicki powiedział na konferencji prasowej, że większość komisji wznowiła rano liczenie głosów. Najwięcej problemów jest z sejmikami wojewódzkimi - tam najpierw należy wydrukować protokoły z komisji obwodowej, a z tym jest problem. Członkowie PKW nie chceli odpowiadać na pytania dziennikarzy o ewentualne dymisje po liczeniu głosów. Kazimierz Czaplicki apelował o cierpliwość w tej sprawie. Dodał, że rozumie, iż ludziom "jego twarz się opatrzyła".

10:10 - W Zielonkach i Zabierzowie bez niespodzianek. Na stanowiskach wójtów zostają Ci sami ludzie, którzy rządzili przez ostatnie lata. Dogrywka potrzebna będzie za to między innymi w Krzeszowicach i Liszkach. W powiecie krakowskim 11 z 17 szefów gmin zostało wybranych w I turze. To dotychczasowi wójtowie i burmistrzowie. W Zabierzowie nadal będzie rządzić Elżbieta Burtan, w Zielonakch wójtem pozostaje Bogusław Król. Bez zmian także w Skale. Tutaj burmistrzem nadal będzie Tadeusz Durłak. Dogrywki potrzebne będą między innymi w Krzeszowicach i gminie Liszki. W pierwszym przypadku za dwa tygodnie do walki o fotel burmistrza stanie ubiegający się o reelekcję Czesław Bartl i Wacław Gregorczyk. W Liszkach o najważniejsze stanowisko rywalizować będą obecny wójt Wacław Kula i Stanisław Miś. Dogrywka także w Mogilanach. Tam o stanowisko wójta walczą Piotr Piotrowski (KW Stowarzyszenie "Przyjazna Gmina Mogilany") i Krzysztof Musiał (KWW Wójta Krzysztofa Musiała).

09:40 - Na wyniki wyborów do sejmiku jeszcze poczekamy. Jak ustalił reporter Radia Kraków, Karol Surówka, wojewódzka komisja dopiero o 18 będzie miała wyniki głosowania w małopolskich powiatach. Dopiero potem zacznie je sumować i sporządzać protokoły. Jak mówią członkowie komisji, w tej sytuacji oficjalna lista mandatów do sejmiku będzie znana dopiero jutro.

09:30 - Prawo i Sprawiedliwość przejmuje władze w powiecie nowosądeckim. Jak się nieoficjalnie dowiedziało Radio Kraków, na 29 miejsc w radzie powiatu nowosądeckiego, aż 18 mandatów zdobyli członkowie partii Jarosława Kaczyńskiego. To oznacza, że PiS będzie mógł samodzielnie rządzić, powoła starostę, zarząd powiatu i przewodniczących rady. Wszystko więc wskazuje na to, że ze stanowiskiem będzie się musiał pożegnać obecny starosta Jan Golonka, z komitetu Sądecki Ruch Samorządowy, popierany przez Platformę Obywatelską. Najprawdopodobniej również Mieczysław Kiełbas z Polskiego Stronnictwa Ludowego, będzie musiał opuścić gabinet wicestarosty. Oficjalne wyniki powinniśmy poznać po godzinie 12.

09:22 - W Krzeszowicach odbędzie się druga tura wyborów na burmistrza. Za dwa tygodnie do walki o fotel burmistrza stanie ubiegający się o reelekcję Czesław Bartl z Nowych Krzeszowic i Wacław Gregorczyk z komitetu Wspólna Gmina Krzeszowice. Z wyborczej rywalizacji odpadł startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Pałka.

09:10 - Prezydent zostanie wybrany dopiero w drugiej turze, ale w radzie miasta spore zmiany już teraz. W Nowym Sączu, ciągle wstępne wyniki wyborów, zapowiadają mocne wietrzenie, przede wszystkim wśród radnych. Ciekawostką jest to, że z sądecką radą miasta żegna się całe jej prezydium. Wyborcy nie przedłużyli mandatu ani przewodniczącemu Jerzemu Wituszyńskiemu ani jego zastępcom czyli: Grzegorzowi Doboszowi, Janowi Opile i Stefanowi Chomoncikowi. Nie mniej ciekawa jest pozycja Ludomira Handzla, który jako kandydat Koalicji Nowosądeckiej wszedł do drugiej tury wyborów, ale ani on sam ani żaden z kandydatów jego komitetu nie zdobył mandatu w radzie miasta. W razie wygranej będzie to zatem prezydent całkowicie pozbawiony własnego zaplecza w radzie. W komentarzach dominuje pogląd, że widać w tym dowód licznego, negatywnego elektoratu, jakiego po 8 latach rządu w mieście dopracował się prezydent Ryszard Nowak. Sam prezydent natomiast, będąc kandydatem PiS w mieście uchodzącym za matecznik tej partii, zdobywa w pierwszej turze 38 procent głosów, co daje mu zaledwie 6 procent przewagi nad bezpartyjnym konkurentem. Wszystko to sprawia, że dwa tygodnie kampanii przed druga turą, zapowiadają się w Nowym Sączu wyjątkowo ciekawie.

08:43 - "Stabilna większość w sejmiku jest ważna w perspektywie pieniędzy z unijnego budżetu" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków wicemarszałek Kozak z PSL. "Prawa strona jest niespójna, nie powinna być numerem jeden w Małopolsce" - oceniał wicemarszałek Kozak. Przeczytaj całą rozmowę TUTAJ.

07:10 - Kiedy jest szansa, że poznamy pozostałe wyniki? Jak informuje reporter Radia Kraków, wówczas, kiedy komisje - miejska i wojewódzka - ponownie się zbiorą. Wczoraj przerwały one prace, bo nie były w stanie wprowadzić wszystkich wyników do nie w pełni działającego systemu. Wciąż nie wiadomo nic o wynikach wyborów do Rady Miasta Krakowa. Nie ma też pełnych wyników wyborów do sejmiku. Jedyne, co jest pewne - to wynik wyborów prezydenckich w Krakowie. W drugiej turze zmierzą się Jacek Majchrowski i Marek Lasota. A kiedy wreszcie wszystkiego się dowiemy? Wojewódzka komisja ma się zebrać o ósmej rano i zacząć wprowadzać do systemu głosy policzone w powiatach. Kiedy to zrobi, będą znane wyniki wyborów do sejmiku. Z kolei krakowska miejska komisja, która ma zebrać głosy w wyborach do Rady Miasta, miała wrócić do pracy dopiero o 10.00. Jednak skoro system komputerowy już działa, zapewne zostanie wezwana wcześniej. Niezależnie od tego, wyniki poznamy najwcześniej w okolicach południa.

07:07 - Nowy dzień najdłuższej wyborczej relacji zaczynamy od dobrej informacji. System informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej jest już w pełni sprawny. Komisja informując o tym, powołuje się na firmę Nabino, do której ów system należy. Informację potwierdziło też Krajowe Biuro Wyborcze. Wczoraj PKW musiała na kilka godzin wstrzymać liczenie głosów w niektórych obwodach wyborczych. Oficjalnym powodem były problemy z wydrukiem protokołów. Przedstawiciele Komisji zapowiadali potem, że komisje zaczną ręcznie liczyć głosy, jeśli sprawność systemu nie zostanie przywrócona. Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że zbada, jak PKW wydawała pieniądze na obsługę informatyczną wyborów.

21.21 - O 10:00 miejska komisja wyborcza w Krakowie ponownie zacznie pracę. Kształt rady miasta Krakowa wciąż jest zagadką.

17.56 - Nieoficjalnie w Muszynie wygrał obecny burmistrz Jan Golba, który uzyskał ponad 80 procent. Jan Golba był jedynym kandydatem na to stanowisko.

17.53 - Bez drugiej tury:

Przeciszów - wójtem ponownie wybrany Bogdan Cuber

Osiek - wójtem ponownie został Zbigniew Mieszczak

Mucharz - ponowna kadencja wójta Wacława Wądolnego

Tomice - wójtem pozostanie Adam Kręcioch

Brzeźnica - wójtem na kolejną kadencję zostaje Bogusław Antos

Wieprz - kolejna kadencja Małgorzaty Chrapek

17.47 - W Brzeszczach druga tura (Cecylia Ślusarczyk (OKW Brzeszcze 2014) 40 % vs. Radosław Szot (Wspólnota Samorządowa Gminy Brzeszcze). 22 %). Podobnie w Zatorze (Zbigniew Biernat (KWW Nasz Wspólny Dom Gmina Zator) 47% vs. Szymon Matyja (KWW Nasza Mała Ojczyzna) 27%).

17.45 - W Miechowie nie będzie drugiej tury. ok. 67% zdobył urzędujący burmistrz Dariusz Marczewski. Popbnie w Szczawnicy, gdzie urzędujący burmistrz Grzegorz Niezgoda zdobył ok. 59%.

17.30 - W powiatach system nadal nie działa. Komisje podjęły juz decyzje o recznymliczeniu głosów. Wyniki do sejmiku wojewódzkiego poznamy najprawdopodobniej jutro wczesnym popołudniem.

17.21 - W Dobczycach zdecydowanie zwyciężył obecny burmistrz Marcin Pawlak, uzyskując 80 procentowe poparcie i pokonując jedyną kontrkandydatkę Beatę Dudek. Pawlak rządzi podkrakowskim miasteczkiem od 1990 roku. Przerwę zrobił sobie jedynie między 1998 a 2002 rokiem, kiedy był członkiem zarządu województwa małopolskiego.

17.15 - Są nieoficjalne wyniki wyborów w Myślenicach. Po raz czwarty podkrakowską gminą będzie rządził Maciej Ostrowski (kandydat niezależny), który pokonał Jarosława Szlachetkę (radny sejmiku z PiS). Obecny burmistrz uzyskał 55,3 proc. głosów, jego przeciwnik 44,7.
Miejska komisja wciąż jednak nie ogłosiła wyników oficjalnie.

17.05 - Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, we wszystkich powiatach naszego regionu komisje muszą "na piechotę" policzyć głosy w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Wszystkie przez trwającą od wczoraj awarię systemu automatycznego liczenia głosów.

Już na pewno wiadomo, że końcowe wyniki wyborów poznamy najwcześniej jutro. We wszystkich powiatach trzeba przepisać wyniki poszczególnych kandydatów do Excella. Biorąc pod uwagę, że kandydatów było kilkuset, a ogólnie oddanych głosów ponad 1,6 mln, łatwo się domyślić, że komisje przepisywać i liczyć będą całą noc.

Pracownicy komisji wojewódzkiej powiedzieli, że być może jakiś pojedynczy powiat dostarczy wyniki jeszcze dziś. Większość jednak zrobi to jutro, więc dopiero jutro przedpołudniem będzie można podać pełne wyniki wyborów. I jutro dopiero dowiemy się, kto przez najbliższe 4 lata będzie rządził Małopolską.

16.45 - Choć wciąż są problemy z systemem komputerowym i z liczniem głosów - w niektórych miastach znane są już praktycznie wyniki. Wśród tych miast jest Kraków - PKW podała, że przeliczono już 95 procent głosów. I nic od wczorajszego wieczora się nie zmieniło. Jacek Majchrowski z prawie 40-procentowym poparciem, Marek Lasota z prawie 27-procentowym.

Natomiast wciąż nie wiemy, jak będzie wyglądała nowa Rada Miasta. Nawet nieoficjalnie. Tu powodem jest właśnie kłopot z systemem informatycznym.

16.48 - W Wieliczce nie będzie drugiej tury. Wygrał dotychczasowy burmistrz Artur Kozioł, który zdobył prawie 60% głosów.

16.34 - W Oświęcimiu po podliczeniu wszystkich głosów prezydentem został Janusz Chwierut. Kandydat PO w pierwszej turze zdobył ponad 59 procent ważnych głosów. To zaskoczenie, bo o fotel prezydenta Oświęcimia walczyło aż sześciu kandydatów i nikt nie spodziewał się rozstrzygnięcia już w pierwszej turze. Drugi był kandydat PiS Radosław Włoszek, trzeci były wiceprezydent Mirosław Wasztyl. Platforma Obywatelska będzie miała również większość w radzie miasta. Ugrupowanie zdobyło 13 na 21 miejsc w radzie.

16.04 - Dogrywki w Olkuszu, Wadowicach, Chrzanowie, Trzebini. Brzeszczach i Andrychowie. W największych miastach w Małopolsce zachodniej za dwa tygodnie mieszkańcy ponownie będą głosować. Wybiorą spośród kandydatów, którzy w niedziele uzyskali najlepszy wynik. W Andrychowie dojdzie do powtórki sprzed czterech lat. Wtedy obecny burmistrz Tomasz Żak zmierzył się z urzędującym wówczas Janem Pietrasem z PiS. Teraz to Pietras będzie starał się o odebranie władzy Żakowi. Ma szansę, bo na kandydatów PiS i związanych z tą partią Andrychowianie oddali ponad połowę ważnych głosów.

Dogrywki nie będzie natomiast w Oświęcimiu. Tutaj 59 procent poparcia uzyskał Janusz Chwierut, od trzech lat pełniący funkcję prezydenta. Nokaut i zaskoczenie w Kętach. Tam Tomasza Bąka z ogromną przewagą pokonał kandydat niezależny Krzysztof Klęczar. Na stanowiskach pozostaną dotychczasowi burmistrzowie m.in. Chełmka i Libiąża.

15.50 - PSL sprawił sporą niespodziankę w kraju – zaskoczeniem można też nazwać wyjątkowo dobry wynik ludowców w Nowym Sączu. Według wciąż nieoficjalnych danych w głosowaniu do sejmiku w stolicy Sądecczyzny PSL zdobył poparcie na poziomie 11 proc. Wygrywa PiS, na której kandydatów głosowało 36.8 proc wyborców a na miejscu drugim jest PO z poparciem 29.3 proc.

15:03 - Jak informuje reporter Radia Kraków, pracownicy komisji wciąż nie wiedzą, czy system zliczania głosów zostanie ponownie uruchomiony. Istnieje prawdopodobieństwo, że głosy trzeba będzie policzyć "ręcznie". Zostało ich jeszcze ok. 800 tysięcy. Oczekiwanie na wyniki wyborów może więc wydłużyć się nie o godziny a o dni.

Sędzia Robert Jurga, przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Krakowie.
 

14.50 - Wciąż wielką niewiadomą pozostają końcowe wyniki głosowania Małopolan w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego. Już od około 6 godzin Wojewódzka Komisja Wyborcza nie liczy głosów. Praca komisji została zawieszona przez kłopoty z systemem informatycznym, który miał przetwarzać protokoły z okręgowych komisji wyborczych. Do czasu wystąpienia awarii systemu, udało się zliczyć jedynie ok. połowę głosów Małopolan. Jeśli wynik pozostałby niezmieniony, to najwięcej głosów zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem blisko 43%. Na drugim miejscu zaskakująco znalazłby się PSL z wynikiem ok. 23%. Dopiero na trzecim miejscu znalazłby się zwycięzca wyborów sprzed 4 lat - Platforma Obywatelska z wynikiem 21%.

14.41 - II tura wyborów odbędzie się w Laskowej, gdzie zmierzy się obecnie urzędująca pani wójt, Stanisława Niebylska z Czesławem Stanisławczykiem. Mieszkańcy Tymbarku również nie dokonali ostatecznego wyboru. W II turze zmierzy się Lech Nowak, który cieszy się 40 procentowym poparciem mieszkańców i obecny wójt, Paweł Ptaszek, na którego swój głos oddało 46 procent mieszkańców. Do drugiej tury wyborów dojdzie też w Mszanie Dolnej. W mieście zmierzy się obecny burmistrz Tadeusz Filipiak z Józefem Kowalczykiem. W gminnie odbędzie się głosowanie między obecnie urzędującym wójtem Bolesławem Żabą, a byłym Tadeuszem Patalitą.

14:39 - Na stanowisku wójta gminy Dobra pozostaje Benedykt Węgrzyn (1996 głosów), który pokonał Jacka Szyrszenia (1755 głosów). Bez zmian także w gminie Kamienica, gdzie zwyciężył Władysław Sadowski, na którego swój głos oddało 2148 osób. Jego kontrkandydatkę Agatę Ziębę poparło 1233 mieszkańców. Frekwencja w gminie Kamienica osiągnęła około 59 procent. Swoich konkurentów w I turze pokonał też wójt gminy Niedźwiedź Janusz Potaczek, zdobywając 1299 głosów. Drugi wynik w gminie Niedźwiedź zdobył Rafał Rusnak - 1016 głosów, a trzeci Jan Kochniarczyk - 203 głosy.

14:25 - Oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Krakowa i do rady miasta możemy poznać dopiero jutro. Członkowie miejskiej komisji w dalszym ciągu weryfikują protokoły, które spływają z komisji obwodowych. Problem w tym, że osławiony system komputerowy wygeneruje wyniki dopiero wtedy, kiedy wszystkie protokoły zostaną wprowadzone. A i to nie jest pewne. "Nie wiadomo, jak wtedy system się zachowa - powiedział reporterowi Radia Kraków przewodniczący komisji Robert Jurga. Jeżeli będzie z tym problem, trzeba będzie wszystko liczyć ręcznie. Państwowa Komisja Wyborcza postawiła ultimatum firmie informatycznej obsługującej wybory. Jeśli nie określą w jakim terminie usuną usterkę, to PKW będzie się zastanawiało nad przejściem na ręczny system dostarczania protokołów.

14:22 - Zdeklasował rywali i będzie rządził przez kolejne 4 lata. Jacek Lelek ponownie został burmistrzem Starego Sącza, zdobywając 73% głosów. Radość włodarza grodu św. Kingi jest tym większa, że do starosądeckiej rady miasta wprowadzi aż 17 na 21 radnych. To będzie druga kadencja Jacka Lelka na stanowisku burmistrza Starego Sącza. Lelek zapowiada, że w ciągu najbliższych lat będzie kontynuował między innymi rozbudowę kanalizacji i budowę nowych chodników.

14.10: - Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory do tarnowskiej rady miasta. Wszystko wskazuje na to, że zdobędzie aż 13 mandatów na 25 wszystkich (cztery lata temu mieli 9 radnych). Co oznacza, że będzie mógł samodzielnie rządzić w radzie. Początkowo wydawało się, że Platforma Obywatelska może liczyć na 5 mandatów. Po dokładnym przeliczeniu głosów wychodzi na to, że dostanie jeden więcej, który zabierze SLD. Do listy radnych PO dołączył Zbigniew Kajpus. Z listy SLD zniknął Tomasz Żmuda.

14:05 - Druga tura wyborów w Chrzanowie. Za dwa tygodnie Ryszard Kosowski (PO) zmierzy się z Markiem Niechwiejem (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej). Podobnie będzie w Trzebini. Tam o fotel burmistrza powalczy Adam Adamczyk (KW TRS Niezależność) i obecny burmistrz Stanisław Szczurek (Wspólnota Samorządowa Trzebinia).

14:04 - Z jednej strony popieramy rozwój miast i stabilizację, a z drugiej żądamy zmian - w ten sposób wyniki wyborów prezydenckich ocenia prof. Andrzej Piasecki z katedry samorządu terytorialnego Uniwersytetu Pedagogicznego. Przeczytaj całą rozmowę TUTAJ.

13:20 - Spore zmiany nastąpią we władzach gminnych w powiecie olkuskim. Do drugiej tury wyborów nie dostali się dotychczasowi burmistrzowie Olkusza i Wolbromia. Druga tura odbędzie się także w Kluczach i Bolesławiu. W Bukownie burmistrzem pozostanie Mirosław Gajdziszewski.

13:04 - Wszystko jest już jasne w gminach Jodłownik, Słopnice i Łukowica w powiecie limanowskim. W tych trzech gminach urzędujący wójtowie ubiegali się o kolejną kadencję jako jedyni kandydaci. W takim przypadku mieszkańcy głosowali na TAK lub NIE i jeśli wójt uzyskał zdecydowane poparcie pozostaje na swoim stanowisku. W ten sposób w gminie Jodłownik reelekcją uzyskał Paweł Stawarz (74%). Frekwencja w gminie wyniosła około 46 procent. 90% poparcia uzyskał wójt Słopnic Adam Sołtys, a do urn poszła połowa mieszkańców gminy. Na stanowisku na siódmą już kadencję pozostaje Czesława Rzadkosz, wójt gminy Łukowica. Pani wójt uzyskała poparcie 67% mieszkańców. W wyborach zagłosowała niewiele ponad połowa Łukowiczan zagłosowała w wyborach.

12:24 - Cały czas są kłopoty z liczeniem głosów w Krakowie. Miejska komisja wyborcza ma już protokoły z wszystkich obwodowych komisji, ale w około 30 protokołach są błędy. Dopóki nie zostaną poprawione, nie poznamy ostatecznych wyników wyborów w Krakowie. Są też kłopoty z wprowadzaniem danych do systemu. Przewodniczący miejskiej komisji w Krakowie Robert Jurga tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków, że jeśli po poprawieniu protokołów, nie uda się ich wprowadzić, pracownicy komisji będą ręcznie wprowadzać wyniki do Excella. Przewodniczący nie wyklucza też przerwania prac komisji. Z powodu opóżnien w krakowskiej komisji prace przerwała wojewódzka komisja.

12:15 - Graficzne przedstawienie stanu prac nad protokołami z obwodowych komisji w Krakowie. Zielony kolor oznacza, że protokół został przyjęty, żółty, że trwa sprawdzanie czy protokół jest poprawny.

fot: Maciej Skowronek
 

12:04 - Kłopotom z systemem informatycznym przyjrzy sie Najwyższa Izba Kontroli. NIK sprawdzi przede wszystkim wydawanie pieniędzy z budżetu PKW na system informatyczny. Kontrola rozpocznie sie zaraz po nowym roku.

11:41 - Duże problemy z głosowaniem mieli uprawnieni w gminie Świątniki Górne pod Krakowem. Blisko 1/5 głosów jest nieważna. Najczęściej błędy pojawiały sie przy głosowaniu do rady powiatu.

11:37 - Jak dowiedziało się nieoficjalnie Radio Kraków, druga tura wyborów odbędzie się też w Gródku nad Dunajcem. Tu zmierzą się Józef Tobiasz, który uzyskał 47,55% głosów i Stefan Wolak, na którego głosowało 30,11% głosujących. Na Józefa Schabińskiego głos oddało 14,46% wyborców, a na Piotra Jankowskiego 7,89%.

11:28 - Awaria systemu daje się we znaki także w mniejszych miejscowościach. Z tego powodu cały czas nie znamy choćby szczątkowych wyników wyborów na burmistrza Wieliczki i Miechowa. W Wieliczce o najważniejszy fotel w mieście walczy obecny burmistrz Artur Kozioł, Piotr Marzec i Zbigniew Fic. W Miechowie natomiast o to stanowisko rywalizuje pięciu kandytaów: Lidia Baranowska, Mieczysław Bertek, obecny burmistrz Dariusz Marczewski, Paweł Osikowski i Krzysztof Świerczyk.

10:48 - To już pewne. W Bochni będzie druga tura wyborów w walce o fotel burmistrza. Przypomnijmy, o to stanowisko ubiegało się w tym mieście dziewięciu kandydatów. Według naszych informacji najwięcej, bo około 35 procent głosów otrzymał dotychczasowy burmistrz Stefan Kolawiński z Komitetu Bochniacy dla Bochni, a drugie miejsce zajął Jan Balicki z PIS-u. W Bochni ponad połowa mieszkańców uprawnionych do głosowania nie poszła do urn.

10:44 - Druga tura wyborów będzie także w Krynicy-Zdroju. Z nieoficjalnych informacji wynika, że największą ilość głosów dostał Dariusz Reśko. Głosowało na niego 38,38% wyborców. Na drugim miejscu znalazł się Emil Bodziony, na którego oddało głos 27,36% osób. Trzecie miejsce zajął Piotr Ryba z wynikiem 23,79%, a czwarte Katarzyna Zygmunt, na którą zagłosowało 9,26% wyborców. 30 listopada w drugiej turze wyborów zmierzą się Dariusz Reśko i Emil Bodziony. Frekwencja w Krynicy wyniosła 51,86%.

10:15 - "Oczywiście, że zdobycie uzyskanie najlepszego wyniku w tak dużym mieście jak Tarnów może dać satysfakcję, ale z drugiej strony informacja, że będzie druga tura to mały niedosyt, ale przy 6 kandydatach tak te głosy musiały się rozkładać" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Roman Ciepiela, kandydat na prezydenta Tarnowa. Przypomnijmy, Ciepiela w drugiej turze wyborów zmierzy się z Kazimierzem Koprowskim.

10:00 - W Krakowie, według ciągle niepełnych wyników, w drugiej turze o fotel prezydenta miasta walczyć będą Jacek Majchrowski i Marek Lasota. Po przeliczeniu ponad połowy głosów, urzędujący prezydent ma niespełna 40 procent głosów, kandydat prawicy prawie 27 procent, a poseł Łukasz Gibała ponad 11 procent.

09:48 - Burmistrz Olkusza po dwóch kadencjach rozstanie się z urzędem. Jak informuje reporter Radia Kraków, Dariusz Rzepka nie wszedł do drugiej tury. O fotel burmistrza w srebrnym mieście za dwa tygodnie powalczą Łukasz Kmita z PiS i Roman Piaśnik z komitetu Wybierzmy Zmiany. Po trzech kadencjach z urzędem rozstaje się też burmistrz podkrakowskiej Alwerni. Jan Rychlik przegrał z Tomaszem Siemkiem. Zmiana warty także w mieście Jordanów. Tam nieoficjalnie wygrywa już w pierwszej turze kobieta: Iwona Bilska. 

09:44 - W regionie tarnowskim w większości miast będą drugie tury wyborów w walce o fotel burmistrza. Niektórzy mogą już jednak odetchąć z ulgą. Pewne miejsce na tym stanowisku ma dotychczasowy burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz z PSL-u oraz burmistrz Żabna Stanisław Kusior z Komitetu Wspólnota Samorządowa Gminy Żabno. Zmiany czekają natomiast Zakliczyn, tam nowym burmistrzem został Dawid Chrobak z PIS-u który pokonał obecnego burmistrza Jerzego Soskę z Komitetu Razem dla Gminy, zyskując 15 % głosów przewagi nad konkurentem.
 

09:41 - Ludomir Handzel bez zaplecza w radzie miasta. Znamy już wstępne wyniki do rady miasta Nowego Sącza. Na najmocniejszą reprezentację będzie mógł liczyć PiS, który wprowadza do rady 8 kandydatów. Na drugim miejscu są eq aequo komitety PO i Komitet Wyborców Wspierających Wybór Ryszarda Nowaka – po 7 mandatów. Do rady powraca SLD. Jedyny mandat dla lewicy zdobył Kazimierz Sas. Największymi niespodziankami personalnymi są jednak przegrane wyborcze Jerzego Wituszyńskiego, Artura Czerneckiego i Barbary Jurowicz, którzy najprawdopodobniej nie wejdą do sądeckiej rady miasta. Sporą ciekawostka jest również to, że choć Ludomir Handzel będzie walczył w drugiej turze o prezydenturę, to jednak ani on ani żaden z kandydatów jego komitetu nie wejdzie do rady miasta.

09:31 - Podhale bez ostatecznych rozstrzygnięć wyborczych. Burmistrza Zakopanego i Nowego Targu poznamy dopiero za dwa tygodnie. Z kolei w Rabce zdecydowane zwycięstwo odniosła Ewa Przybyło, obecna burmistrz miasta, zdobywając ponad 60 procent głosów. Wielką niewiadomą są natomiast wyniki głosowania do rad miejskich i powiatowych, tutaj z powodu awarii systemu informatycznego na razie są znane jedynie cząstkowe wyniki w poszczególnych komisjach.

09:30 - Wciąż niewiadomo kto zmierzy się z burmistrzem Ryszardem Kosowskim w drugiej turze wyborów w Chrzanowie. Według nieoficjalnych danych na Kosowskiego, popieranego przez PO, zagłosowało ponad 40 procent wyborców. O wejście do drugiej tury walczy kandydat PiS - Krzysztof Kasperek i Marek Niechwiej. Różnica między nimi jest niewielka. Obaj zdobyli poparcie około 24 procent wyborców.

09:24 - Jeśli potwierdzą się ciągle nieoficjalne informacje to burmistrz Limanowej, Władysław Bieda będzie się mógł cieszyć wygraną już po pierwszej turze wyborów. We wszystkich komisjach, które dotąd przeliczyły głosy, przewaga Władysława Biedy nad Cecylią Kochańczyk i Ireną Grosicką jest znacząca. Bez drugiej tury nie obejdzie się natomiast w Mszanie Dolnej. Tam w dogrywce o głosy wyborców walczyć będą Józef Kowalczyk, który uzyskał 46 proc głosów oraz ustępujący burmistrz Tadeusz Filipiak, na którego głosowało 36 proc. wyborców.

9:00 - "II tura to dobra okazja, żeby pokazać, że samorząd powinien być wolny od konotacji politycznych" - komentował w studiu Radia Kraków Marek Lasota, k