|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami służb mundurowych

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r, pełnopłatne nadgodziny dla funkcjonariuszy, rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę - to szczegóły porozumienia MSWiA i związków zawodowych, o których poinformował w komunikacie resort. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji od godz. 11 w czwartek trwały rozmowy ministra Joachima Brudzińskiego ze związkowcami służb mundurowych. Po godz. 22 szef MSWiA Joachim Brudziński i Rafał Jankowski ogłosili, że udało się osiągnąć porozumienie.

O szczegółach porozumienia resort poinformował w komunikacie prasowym. "W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto" - podano w piśmie.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020 r.

"Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny" - podkreśla MSWiA.

Zgodnie z zawartym porozumieniem - informuje resort - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. "Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu" - wskazuje ministerstwo.

MSWiA przypomina, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

W komunikacie podkreślono też, że "ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.".

MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Przedstawiciele strony społecznej - informuje MSWiA - wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 "ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń".

"W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r." - podkreślił resort.

Po czwartkowej konferencji prasowej Rafał Jankowski mówił, że "dzisiaj przekraczając próg w MSWiA, nie miałem zbyt dużej nadziei, że o godz. bez mała 22 będę trzymał w ręku porozumienie". Jego zdaniem, podpisany w czwartek dokument jest "najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować, rozumiejąc wszystkie argumenty rządu; to milowy krok w stosunkach strony społecznej z panem ministrem".

"Wydaje mi się, że dzisiaj zaczęliśmy ten prawdziwy i rzeczywisty dialog. Nie przypominam sobie momentu, żeby strona społeczna podpisała tak dobre dla tysięcy polskich funkcjonariuszy porozumienie" - podkreślił. "To już nie jest nawet krok w dobrą stronę - my razem teraz zmierzamy ku temu, żeby poprawić jakość służby, pensje polskich funkcjonariuszy" - dodał Jankowski.

Wyraził też nadzieję, że z porozumieniem zapoznają się "w kilka chwil" funkcjonariusze podległych ministrowi służb i będą też z tego usatysfakcjonowani.

W imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Jankowski poinformował też, że wraz z podpisaniem porozumienia zakończyła się akcja protestacyjna. "To porozumienie jest na tyle satysfakcjonujące, że dzisiaj właśnie przerwaliśmy akcję protestacyjną. I wracamy do służby, będziemy robić to, co umiemy najlepiej, czyli dbać o bezpieczeństwo wszystkich Polaków" - mówił na konferencji.

Szef NSZZ Policjantów podziękował też szefowi MSWiA za to, że doszło do porozumienia. "Naprawdę nie oczekiwałem dzisiaj, moje myśli nawet nie szły w kierunku tego, co tutaj dzisiaj dla dobra tysięcy polskich funkcjonariuszy zrobiliśmy" - powiedział.

Minister Joachim Brudziński podkreślił, że "najbardziej sprawny minister spraw wewnętrznych i najbardziej gotowy do dialogu i do rozmów, nie zrobiłby nic, nie uczyniłby nic, gdyby nie miał po swojej stronie życzliwości, gotowości i otwartości do realizacji słusznych postulatów funkcjonariuszek i funkcjonariuszy służb mundurowych, gdyby tej życzliwości i gotowości do rzeczywistego zmieniania oblicza służb mundurowych nie było po stronie pana premiera".

Jak dodał, nie byłoby tego porozumienia, "nie byłoby tych możliwości, które otwierają zupełnie nowy rozdział w polskiej policji, straży pożarnej, straży granicznej, gdyby nie życzliwość i ciągła gotowość do współpracy ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i pani minister finansów Teresy Czerwińskiej".

Według Joachima Brudzińskiego, nie doszłoby do podpisania porozumienia ze związkowcami, gdyby nie pieniądze w budżecie.

Minister podziękował także "komendantom i generałom poszczególnych służb za wsparcie i dialog prowadzony ze stroną społeczną" oraz funkcjonariuszom, za gotowość, którą wyrazili podczas wielogodzinnego dialogu, że podpisanie porozumienia to nie tylko powrót do pracy i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, ale również "apel do wszystkich tych, którzy w ramach tego protestu z różnych powodów rozważali różne kroki, aby do pracy w jak najszybszym okresie przystąpili".

 

PAP/bp

44%
56%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 11

podatnik

Piątek, 9 listopada 2018, 15:03

@Kazek

Całkowicie popieram!!

Odpowiedz

norma

Piątek, 9 listopada 2018, 14:46

@Kazek

konstytucja dzieli? nieprawda, jest część obywateli dla ktorych nie istnieje! i to jest przerażające

Odpowiedz

Kazek

Piątek, 9 listopada 2018, 13:18

To porozumienie jest skandalem. "Policjanci ".którzy łamią prawo powinni być w trybie dyscyplinarnym natychmiastowym zwolnieni pracy oraz otrzymać całkowity zakaz zatrudnienia w służbach mundurowych .Ponadto powinni być zobowiązani do zwrotu wyłudzonych od skarbu państwa niezależnych im świadczeń chorobowych .Polityczne czy ekonomiczne szantaże nie mogą naruszać fundamentalnej zasady państwa prawa stanowiącej, że Wszyscy są wobec prawa równi.Bo tak stanowi artykuł 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Konstytucji. która dziś nie łączy lecz dzieli naród Polski na dwa wrogie zwalczajace się obozy

Odpowiedz

krakus z wieczystej

Piątek, 9 listopada 2018, 12:19

Kaczyński był cały posr.ny przed 11 listopada dlatego kazał Brudzińskiemu porozumieć się za wszelką cenę. Brawo policjanci ! Teraz czas na pozostałe grupy zawodowe/

Odpowiedz

pozor vlak

Piątek, 9 listopada 2018, 11:38

albowiem PiS to stan umysłu

Odpowiedz

amen

Piątek, 9 listopada 2018, 10:29

@podatnik2

ZUS nie ma uprawnień do sprawdzania zwolnień lekarskich policjantów.

Odpowiedz

po nas choćby potop

Piątek, 9 listopada 2018, 10:19

@podatnik

Pis rozdaje - my będziemy spłacać. Te wszystkie rozdawane wyborcom łapówki w postaci różnych plus i obniżenie wieku emerytalnego. Przypomnę, że podobnie zaciągnięte długi Gierka zapłaciliśmy w ....2012, a i takznaczna część została umorzona. PISu nie będzie, a nasze dzieci będą o nim pamiętać płacąc i płacząc.

Odpowiedz

podatnik2

Piątek, 9 listopada 2018, 10:03

To jest fascynujące, kto i na jakiej podstawie wypisywał te zwolnienia? Teraz trzeba by sprawdzić tych lekarzy. Policjanci oszuści, lekarze oszuści - pożal się Boże zawody zaufania publicznego.

Odpowiedz

SIR

Piątek, 9 listopada 2018, 08:45

Sytuacja skandaliczna. Dlaczego rząd pozwolił sie szantażowaći finalnie uległ? Pan Brudziński do dymisji. Tym samym straciłem tez zaufanie do Policji. Jak widac nie można na nich liczyć. Czy była to zbiorowa łapówka?

Odpowiedz

M

Piątek, 9 listopada 2018, 07:53

@podatnik

Chcieli powstrzymać epidemię psiej grypy. Teraz powinni się wziąć za lekarzy, którzy hurtowo wypisywali zwolnienia.

Odpowiedz

podatnik

Piątek, 9 listopada 2018, 02:54

Dlaczego nie ma szczegółów i ile to będzie kosztować podatników, ciekawe komu nie dadzą podwyżki by zadowolić tę " ELITARNĄ " grupę zawodową.

Odpowiedz