|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Główne obchody święta Niepodległości w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu

Msza św. w intencji ojczyzny w Katedrze na Wawelu, pochód patriotyczny i uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza to główne punkty obchodów Święta Niepodległości w Krakowie. Wieczorem odbędzie się Lekcja Śpiewania - wspólne śpiewanie piosenek i pieśni patriotycznych.

fot:Pixabay

Krakowskie uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Pół godziny później w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi mszę św. w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" zostanie odśpiewany hymn narodowy, po czym w pochodzie patriotycznym uczestnicy uroczystości przejdą z Wawelu na pl. Matejki.

Pochód zatrzyma się u stóp wzgórza Wawelskiego, gdzie przed Krzyżem Katyńskim zostaną złożone kwiaty. Oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. W ich trakcie m.in. będą wręczone odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego. Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy defilada wojskowa.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosił mieszkańców Krakowa, województwa i wszystkich gości. "W tym uroczystym dniu bądźmy razem. Uczcijmy bohaterów narodowych i cieszmy się wolną ojczyzną. Niech nie zabraknie w naszych sercach radosnego nastroju" - zaapelował.

W poniedziałek w stolicy Małopolski odbędzie się także "Krakowski Bieg Niepodległości", a wieczorem na Rynku Głównym zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne w ramach 75. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem "Radosna Niepodległości". Koncert poprowadzą Ewa Kornecka i Waldemar Domański, pomysłodawca wydarzenia.

Tradycyjnie pieśni zaśpiewają wraz ze zgromadzoną na Rynku publicznością artyści Teatru Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej. Wystąpią także nowi mieszkańcy Krakowa - obcokrajowcy z Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja, którzy po raz kolejny zmierzą się z polskimi tekstami piosenek. Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 6,5 tys. bezpłatnych śpiewników. W wersji elektronicznej śpiewnik jest dostępny na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.

Lekcja odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Organizatorami koncertu są Miasto Kraków, Biblioteka Polskiej Piosenki i Teatr Loch Camelot.

W Tarnowie jednym z głównych punktów obchodów Święta Niepodległości będzie odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego przed budynkiem delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności. Poprzedzi je msza św. w Bazylice Katedralnej i oficjalna uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim akcentem tarnowskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wspólne śpiewanie na schodach przed budynkiem Teatru im. Ludwika Solskiego pieśni niepodległościowych, żołnierskich i patriotycznych, czyli "Solski Patriotycznie". Urząd Miasta Tarnowa przygotował śpiewniki na to wydarzenie.

W Nowym Sączu w tym roku obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę będą połączone z 727. rocznicą lokacji miasta. W poniedziałek uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza. W południe pod Dębem Wolności na nowosądeckich plantach zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Tę część uroczystości zakończy złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Następnie w Miasteczku Galicyjskim rozpocznie się piknik patriotyczny pod hasłem "Polska jest nasza". Zaplanowano m.in. inscenizację wjazdu Józefa Piłsudskiego do Nowego Sącza po bitwie pod Marcinkowicami w 1914 roku, a także pokaz mody niepodległościowej i patriotycznej, przygotowany przez uczennice Technikum Przemysłu Mody im. Bolesława Barbackiego.

Obchody Święta Niepodległości w Krakowie

Obchody Święta Niepodległości w Tarnowie

Obchody święta Niepodległości w Nowym Sączu

Obchody święta Niepodległości w Oświęcimiu

Obchody Święta Niepodległości w Olkuszu

Obchody Święta Niepodległości w Zakopanem

 

RK/PAP/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

86%
14%