|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Koncert „Słowa i dźwięki: Wirpsza / Spójność świata” z cyklu JAZZFORMANCE

18 października w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków miała miejsce pierwsza odsłona cyklu performansów słowno-muzycznych JAZZFORMANCE, poświęconych twórczości polskich poetów w jazzowej interpretacji znakomitych artystów. Projekt zainaugurował cykl 4 koncertów poetycko-jazzowych „Słowa i dźwięki: Wirpsza / Spójność świata”, podczas których muzycy jazzowi – Marcin Oleś, Piotr Brat Oleś i Piotr Orzechowski oraz aktor Radosław Krzyżowski przedstawią poematy Witolda Wirpszy oraz inspirowane nimi kompozycje muzyczne. Retransmisja na naszej antenie we wtorek po 22.

Pierwszy koncert „Słowa i dźwięki: „Wirpsza / Spójność świata” w niedzielę 18 października o godz. 19.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Koncert będzie nagrywany, retransmisja 20 października w audycji „Koło kultury” na antenie Radia Kraków. Kolejne trzy koncerty w listopadzie i grudniu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz w trakcie festiwalu Boska Komedia.

JAZZFORMANCE tworzy nową formę widowiska, które wychodzi naprzeciw wymogom poezji nowoczesnej. Forma ta ma swoje korzenie w doświadczeniach artystów anglojęzycznych, którzy, z dużym powodzeniem rozszerzyli formułę koncertu poetyckiego (np. współpraca Laurie Anderson i Kronos Quartet). Twórcy związani z JAZZFORMANCE mają za sobą również udane doświadczenia z dziedziny fuzji literatury i muzyki: kooperatywa Oleś-Skolias-Krzyżowski z wierszami Konstandinosa Kawafisa, „Winter Planet”, literacko-muzyczny performance oparty na twórczości chilijskiego poety Enrique Wintera. Językowe eksperymenty Witolda Wirpszy są znakomitą inspiracją dla muzyków jazzowych, Marcina Olesia, Bartłomieja Olesia i Piotra Orzechowskiego (Pianohooligan), których sztuka opiera się na grze skojarzeń. Wybór tekstów Wirpszy przez muzyków młodego pokolenia świadczy o głębokim osadzeniu jego poezji we współczesnych kontekstach. Wirpsza warty jest „odkrycia” także dlatego, że skala jego twórczości jest odwrotnie proporcjonalna do pozycji, jaką ten wybitny poeta, formalnie dzielący klasę Karpowicza i Barańczaka, zajmuje w naszym krajobrazie kulturowym.

 

Koncert „Słowa i dźwięki: Wirpsza / Spójność świata”

Niedziela, 18 października 2015, godz. 19.00

Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków

 

Wykonawcy:

Radosław Krzyżowski (głos)

Marcin Oleś (kontrabas)

Bartłomiej Brat Oleś (perkusja)

Piotr Orzechowski Pianohooligan(fortepian)

 

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Producent: Fundacja Miasto Literatury

Partner: Radio Kraków

 

Koncert Słowa i Dźwięki: Wirpsza/Spójność świata zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

100%
0%