|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W listopadzie za darmo można zwiedzać Zamek Królewski na Wawelu

Królewskie komnaty, skarbiec koronny i zbrojownię będzie można zobaczyć w ramach bezpłatnego, listopadowego zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Akcja, odbywająca się pod hasłem "Królewski splendor", będzie również okazją do wzięcia udziału w muzealnych lekcjach.

fot: Pixabay

Do akcji "Darmowy listopad", odbywającej się w tym roku pod hasłem "Królewski splendor", po raz ósmy przystąpiły królewskie rezydencje: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski na Wawelu.

Goście, którzy odwiedzą Kraków, będą mogli bezpłatnie zobaczyć wystawę "Reprezentacyjne Komnaty Królewskie", nawiązującą do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z XVI i XVII w. Ekspozycja obejmuje dwie sale - Poselską i Senatorską, a wizyta będzie też okazją do obejrzenia kolekcji arrasów króla Zygmunta Augusta, portretów królów, obrazów mistrzów włoskich i holenderskich z czasów od XV do XVII w., a także renesansowych mebli włoskich.

Kolejną atrakcją będzie udostępniona wystawa "Wawel Zaginiony", obejmująca m.in. rotundę z przełomu X/XI w., pozostałości zabytkowej stajni i wozowni oraz relikty renesansowych kuchni królewskich. Goście zapoznają się z dziejami zabudowy dzięki planszom ilustracyjnym i modelem wzgórza.

Następna z wystaw, czyli "Skarbiec Koronny i Zbrojownia", ulokowana jest w gotyckich i renesansowych pomieszczeniach północno-wschodniego narożnika zamku, w których od XIV w. przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty. Miejsce znalazły tu przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, m.in. miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego i zachodnioeuropejskiego, oraz różne rodzaje broni i uzbrojenia.

Zamek pokaże także zbiór porcelany pochodzącej z Królewskiej Manufaktury w Miśni, zaliczający się się do znaczących kolekcji europejskich i światowych. Na wystawie "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu" po raz pierwszy zaprezentowane zostaną wszystkie obiekty - jest ich ponad 400, a ich zbieranie rozpoczęto w 1966 r.

Wszystkie wystawy będą dostępnie dla zwiedzających za darmo od wtorku do niedzieli; nieczynne będą w poniedziałki, a także 1 i 11 listopada. Oprócz tego uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w bezpłatnych lekcjach muzealnych.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

PAP/bp

99%
1%