|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Twarz”

„Twarz” Małgorzaty Szumowskiej zdążyła już zrobić sporo wrzawy w polskich mediach, gdyż polska reżyserka otrzymała za niego Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Złośliwi twierdzą, że nakręciła ona film specjalnie „pod europejski festiwal” portretując w nim taką Polskę, jaka istnieje w masowej wyobraźni Europejczyków – zaściankową, gdzie króluje wsteczny katolicyzm, gdzie tolerancja występuje jak na lekarstwo, gdzie kwitnie ksenofobia, gdzie Inny jest marginalizowany, wyśmiewany, a nawet opluwany.

fot: materiały prasowe

To prawda – oto „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, w której świat jest czarno-biały, a bohater może być albo krystalicznie czysty, albo ekstremalnie zepsuty. Obok twardo ciosanych, publicystycznych tez (wywołujących przygniatający efekt i na dłuższą metę męczących widza), film broni się plastycznością świata przedstawionego wyrażoną na zdjęciach Michała Englerta, które noszą znamiona baśniowości.

Do baśniowej krainy pretenduje bowiem miejsce akcji, czyli polska prowincja określona w filmie zjadliwym mianem nowhere, co znaczy… nigdzie. W przeciwieństwie do większości, obrzydliwych bohaterów sportretowanych w filmie, budzi zachwyt bezkresnym krajobrazem stanowiąc idealna przestrzeń do spełniania się idei wolności.

Małgorzatę Szumowską i Macieja Englerta zainspirowały do napisania scenariusza „Twarzy” prawdziwe wydarzenia: pierwsza transplantacja twarzy dokonana w Centrum Onkologii w Gliwicach i postawienie w Świebodzinie w 2010 roku 36-metrowego, wyższego niż w Rio de Janeiro pomnika Chrystusa Króla. Mamy więc interesujące punkty wyjścia do przedstawienia historii Jacka, który po przeszczepie twarzy wraca do rodzinnej wsi, gdzie mierzy się z odrzuceniem, a nawet nienawiścią. Szumowska nie prezentuje jednak ani autorskiego, ani świeżego spojrzenia na współczesną, prowincjonalną Polskę. Umacnia w nas natomiast przekonanie, że stała się zakładniczką stereotypowego wyobrażenia o kraju, dla którego nie próbuje nawet znaleźć ani zrozumienia, ani współczucia, choć udowodniła w swoim poprzednim filmie („Body/Ciało”), że jako reżyserka ma w sobie głębokie pokłady empatii.


Więcej o „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej  w „Kinowyprawach” Radia Kraków. Gościem Uli Wolak była Maryni Gierat – szefowa Kina Pod Baranami.

POSŁUCHAJ

 

 

 

Urszula Wolak

0%
0%