|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Grupa Azoty i Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały umowę o współpracy

Grupa Azoty SA i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały w czwartek porozumienie dotyczące nawiązania długoterminowej współpracy. Wspólne projekty będą dotyczyły m.in. technologii związanych z klimatem i ochroną środowiska.

Prezes zarządu Grupy Azoty S.A. dr Wojciech Wardacki (P) i prorektor ds. współpracy AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis (L) podczas briefingu nt. podpisania umowy o współpracy pomiędzy Grupą Azoty S.A. a AGH w Tarnowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jak zaznaczyły obie strony, współpraca będzie polegać m.in. na inicjowaniu prac badawczo-rozwojowych i realizowaniu projektów dotyczących innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Ustalono także, że oba podmioty będą wspólnie aplikować o środki zewnętrzne na prowadzone prace badawczo-rozwojowe. Ponadto, porozumienie przewiduje organizację praktyk dla studentów AGH w Grupie Azoty, a także współpracę w zakresie dydaktyki.

 

„Liczymy na współpracę z ośrodkami naukowymi i trudno, żeby w tej grupie nie było Akademii Górniczo-Hutniczej, uczelni o ogromnej tradycji i wielkim dorobku, mieszczącej się również w Małopolsce” - ocenił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Tarnowie prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

 

Jak wskazał, siłą tarnowskiej fabryki od momentu jest powstania w latach 20. XX wieku była współpraca z naukowcami i wdrażanie śmiałych rozwiązań, które nigdzie indziej nie były stosowane. „Na to właśnie liczymy i dzisiejsze podpisanie umowy o tym świadczy, bo prace już się toczą” - dodał prezes.

 

Jednym z głównych obszarów współpracy – wskazał prezes – będzie klimat i ochrona środowiska. Partnerzy chcą m.in. rozwijać technologie zwiększające wydajność energetyczną instalacji Grupy Azoty, aby obniżać zużycie energii elektrycznej i cieplnej.

 

„Ważnym elementem współpracy dla lokalnej społeczności Tarnowa jest to, żeby zmienić ruch migracyjny, żeby młodzi ludzie po uzyskaniu wykształcenia poza Tarnowem, a wielu studiuje na AGH, nie opuszczało tego miasta na stałe, tylko miało możliwość pracy na miejscu w centrum badawczo-rozwojowym Grupy Azoty” - dodał Wardacki.

 

Rektor elekt AGH prof. Jerzy Lis przypomniał, że umowa została podpisana w roku jubileuszowym 100-lecia powstania krakowskiej uczelni.

 

„AGH została stworzona jako Akademia Górnicza właśnie po to, żeby współpracować z przemysłem, żeby służyć gospodarce (…). W naszej strategii, którą w tej chwili opracowujemy z nową ekipą rektorską, bardzo ważne miejsce zajmują partnerzy strategiczni, czyli bardzo mocne polskie grupy kapitałowe, z którymi chcemy współdziałać dla rozwoju naszego kraju. I takim podmiotem jest Grupa Azoty. Jesteście dla nas idealnym partnerem” - ocenił rektor AGH.

 

Według niego umowa z potentatem z branży chemicznej daje krakowskiej uczelni ogromne możliwości. „Na tej współpracy skorzysta cała nasza społeczność - zarówno kadra naukowa, która będzie wspólnie z ekspertami z Grupy Azoty realizować projekty, ale także studenci, którzy będą mogli odbywać praktyki w jednym z najbardziej innowacyjnych centrów badawczo-rozwojowych w tej części Polski” - zaznaczył prof. Lis.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

100%
0%