Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.14.07.2019 r.

Emmy Noether ok.1930, domena publiczna.

 

Dr DANUTA CIESIELSKA z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk przedstawia sylwetkę, pochodzącej z żydowskiej rodziny, niemieckiej matematyk EMMY NOETHER (1882-1935) nazywanej niekiedy matką współczesnej algebry.

Po jej śmierci Albert Einstein powiedział:

W wieku pięćdziesięciu trzech lat, zmarła wybitna matematyczka, profesor Emmy Noether, związana z uniwersytetem w Getyndze, a przez ostatnie dwa lata z Bryn Mawr College. W opinii najbardziej kompetentnych współczesnych matematyków, Fräulein Noether była największym twórczym talentem matematycznym, jaki pojawił się od chwili, gdy zaczęło się wyższe wykształcenie kobiet.

Posłuchaj!

 


 

 

(fot.Duncan Hall/Wikipedia).

 

Pierwszą opracowaną przez przedsiębiorstwo rakietą była Falcon 1, która w 2009 r. jako pierwsza prywatna rakieta w historii astronautyki umieściła satelitę na orbicie Ziemi.

Głównym zadaniem rakiety Falcon 9 jest wynoszenie na orbitę opracowanego również przez to przedsiębiorstwo statku kosmicznego Dragon, mającego docelowo służyć do zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

SpaceX planuje również zaprojektowanie pojazdu mogącego dowieźć ludzi na Marsa.

Posłuchaj!

(fot.Bill Ingalls/Wikipedia)

 

Prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ z Akademii Górniczo - Hutniczej przybliża sylwetkę miliardera ELONA MUSKA (ur.1971 r. w Pretorii), który dzięki fortunie wdraża innowacyjne, naukowe projekty.

W 2002 roku E. Musk założył swoje trzecie przedsiębiorstwo Space X (Spece Exploration Technologies), które zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych.

Celem, który postawił sobie Musk, jest 100-krotne zmniejszenie kosztów lotów w kosmos.

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię