|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Oczyszczająca powietrze szyszka ma szansę pojawić się w przestrzeni miasta

Nie Małopolska, a Śląsk zainteresował się innowacyjnym pomysłem Michała Pośpiecha, absolwenta krakowskiej ASP, który zaprojektował i zbudował urządzenie - UrbanCONE- oczyszczającą powietrze szyszkę. Za swój wynalazek autor został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Electrolux Design Lab. Młody wynalazca był gościem audycji Pracują na Nobla jesienią ubiegłego roku, dziś po raz drugi opowiadał o swoim wynalazku. Powód? Inspirowany wyglądem meduzy filtr powietrza ma szansę zaistnieć w przestrzeni miasta. Urządzeniem zainteresował się Rybnik.

Posłuchaj rozmowy Aleksandry Ratusznik z Michałem Pośpiechem, autorem wynalazku

Fot. Electrolux

- Pojawiły się pierwsze propozycje i, o dziwo, to nie Kraków a Rybnik zainteresował się wdrożeniem urządzenia - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Michał Pośpiech. UrbanCone to personalny filtr, który unosi się i poprzez ruch wachlarzy oczyszcza powietrze ze smogu. Urządzenie jest sterowane mikrokomputerem zamontowanym w środku, a unosi się dzięki małemu silnikowi przymocowanemu do szyszki. - Często porównuję to urządzenie do telefonu, który potrzebuje korelacji z nami a z drugiej strony działa samodzielnie. To ma być robot, który unosi się ponad nami. Ma zapewniać nam odpowiednią czystość powietrza, temperaturę i zapach.

Taki wentylator, choć w innej wersji można zainstalować też w miastach i to rozważa teraz Rybnik. - Tak jak Kraków, też mamy kłopot ze smogiem. To urządzenie mogłoby oczyszczać powietrze, a przy okazji byłoby elementem wystroju miasta - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowki. Wersja miejska zakłada przymocowanie "szyszki" do podłoża.

Posłuchaj jak działa UrbanCONE

Fot. Electrolux

- W urządzeniu znajdują się filtry. Są zamontowane pod każdym ze skrzydeł. One mają przyciągać drobinki kurzu i brudu, i kumulować je w rdzeniu UrbanCona za pomocą drobnych kanalików i przewodów, które biegną w skrzydłach - opisuje działanie wynalazku jego autor. 

Zanim jednak UrbanCone pojawi się na głównym deptaku śląskiego miasta, bo właśnie takie są plany, autor musi mieć pełne prawo do dysponowania swoim projektem. Na razie jeszcze prawa do tego ma firma, która zorganizowała międzynarodowy konkurs. - To jeszcze długi proces zanim UrbanCone pojawi się w mieście, ale pierwsze rozmowy mam już za sobą - mówi Michał Pośpiech. Dodaje, że nie zamyka się na kolejne propozycje, na przykład z Małopolski. - Nie wykluczam, że propozycje z Krakowa się pojawią. Zobaczymy. - kończy rozmowę Michał Pośpiech.

 

Aleksandra Ratusznik

 

89%
11%