|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zielny tydzień w "Pod Lupą"

W tygodniu Matki Bożej Zielnej zapraszamy do niecodziennych, kamiennych, rzeźbionych i malowanych ogrodów, w których kwiaty i zioła kuszą nas tak bardzo, jakby były żywe i pachnące. To takie nieoczywiste miejsca w Krakowie, do których możemy uciec z zatłoczonych ulic i na moment przenieść się w inny świat. A wyruszamy w towarzystwie Elżbiety Lang z Muzeum Historycznego miasta Krakowa i Marzeny Florkowskiej.

By Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18431920

Z każdej wyprawy przynosił bukiet kwiatów i miał marzenie stworzenia swojego własnego zielnika. Zachowały się 54 ilustracje Stanisława Wyspiańskiego pokazujące te kwiaty w sposób mistrzowski. A na ścianach kościoła franciszkanów w Krakowie i w witrażach w nawie głównej podziwiać możemy także kwietne łąki widziane oczami i wyobraźnią mistrza. Nie była to koncepcja wystroju wnętrza taka oczywista, bo Kraków był jednak niechętny takim nowinkom.


Róże – karton do polichromii w kościele franciszkanów w Krakowie, 1895. Fot. wikipedia

Posłuchaj o polichromii w kościele Franciszkanów

Od kamiennej palmy w kościele św. Krzyża w Krakowie do przepięknych palm w Ogrodzie Botanicznym przy ul. Kopernika - tak wiedzie kolejny spacer. Egzotyczne drzewa pojawiały się często w centrum Krakowa przenoszone np. na Planty w okresie wiosenno-jesiennym.

Fot. Ogród Botaniczny

W poszukiwaniu palmy warto jednak zajrzeć do tej średniowiecznej świątyni na Placu św. Ducha tym bardziej, że zachwyca przez cały rok i jest jedynym takim miejscem w Krakowie.  

Gotyckie sklepienie w kościele św. Krzyża. Fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=719665

Posłuchaj o wyjątkowych palmach

Kasztanowce towarzyszą nam od dzieciństwa do później starości. To nie jest drzewo rodzime, przybyło do Polski poprzez Turcję, a wszystko za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Ale kasztanowiec inspiruje także artystów. W Domu Lekarskim znajduje się balustrada projektu Stanisława Wyspiańskiego, na Wawelu krata projektu Sławomira Odrzywolskiego. Zachwyca także fasada Drukarni Związkowej przy ul. Mikołajskiej, którą zdobią motywy kasztanowca.

Fryz na klatce schodowej, liście i kwiaty kasztanowca w Domu Lekarskim. By Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18432077  

Posłuchaj o kasztanowcach

"Gościu siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie. Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie" - pisał Jan Kochanowski we fraszce "Na lipę". Krakowska kamienica z lipami na fasadzie to jedna z najciekawszych fasad, choć nie zawsze daje wytchnienie. W innym miejscu są róże, maki, słoneczniki i ptaki wydziobujące nasiona, a także szarotki, lilie i paprocie. To nie obrazek sielsko-wiejki, ale fryzy zdobiące kamienice krakowskie.   

Posłuchaj o ciekawych fasadach krakowskich kamienic

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%