|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W "Pod Lupą" o Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa to jedno z najstarszych stowarzyszeń w Krakowie. 21 listopada 1896 r. w siedzibie Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa przy ulicy Siennej 16, z inicjatywy dyrektora Archiwum profesora Stanisława Krzyżanowskiego, odbyło się spotkanie uczonych, artystów, działaczy kulturalnych i obywateli miasta Krakowa, podczas którego powołano je do życia. W tym tygodniu opowiemy Państwu o historii tej społecznej organizacji, o jej działalności i planach na przyszłość - zapraszamy od poniedziałku do piątku o 11:40.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powołano do życia przy ul. Siennej 16 w 1896 r. Fot. z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie

Uchwalone przed ponad wiekiem cele działalności Towarzystwa są nadal aktualne - obejmują promocję badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa a także upowszechnianie wiedzy o nim, działania związane z ochroną zabytków i krajobrazu kulturowego miasta, organizowanie imprez społeczno-kulturalnych o tematyce krakowskiej oraz publikowanie wyników badań nad dziejami miasta. 

 

To była sobota - 21 listopada 1896 r. - w siedzibie Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa przy ulicy Siennej 16, zebrali się uczeni, artyści, działacze kultury i obywatele miasta, by powołać do życia Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Najważniejsze dla nich było poznawanie przeszłości Krakowa i jego okolic, budzenie wśród mieszkańców poszanowania dla pamiątek i zabytków miasta. Towarzystwo te cele miało realizować. Jak? M.in. poprzez zebrania, odczyty, publikacje czasopism i książek, opiekę konserwatorską nad zabytkami. "Członkowie Założyciele chcieli zgromadzić wokół Towarzystwa ludzi, którzy będą popularyzować wiedzę o Krakowie" - mówi prof. Jacek Purchla, prezes Towarzystwa. 

 

Z prof. Jackiem Purchlą rozmawiała Katarzyna Pelc

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa kojarzy się z ul. św. Jana. Tu pod numerem 12 mieści się jego siedziba. Choć początki to zupełnie inny adres. W siedzibie Archiwum Narodowego  przy ulicy Siennej 16 Katarzyna Pelc rozmawia z dr Kamilą Follprecht, sekretarzem Towarzystwa: 

 

Posłuchaj rozmowy

 

M.Niezabitowski, A.Betlej, prof. J.Purchla Fot. dr J.Duda 

W styczniu tego roku - 2017 - Towarzystwo Miłosników Historii i Zabytków Krakowa zostało oficjalnym partnerem dwóch muzeów. Porozumienie podpisali prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jacek Purchla, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr  Andrzej Betlej i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, i jednocześnie wiceprezes Towarzystwa Michał Niezabitowski. "Trzy instytucje o nieprzerwanym, znamiennym rodowodzie  teraz działać będą wspólnie" - mówi Niezabitowski: 

Z Michałem Niezabitowskim, dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, i jednocześnie wiceprezesem Towarzystwa rozmawiała Katarzyna Pelc

Pracownicy Archiwum tamtych czasów - przy pracy, zdjęcie z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie

To był bez wątpienia najdłużej trwający konkurs fotograficzny poświęcony jednemu miastu. Na pewno w Polsce i w Europie. Konkurs "Ocalić od zapomnienia" wymyślił w 1977 r. nieżyjący już krakowski fotografik Leszek Dziedzic. W 2005 roku Katarzyna Pelc o konkursie rozmawiała z dr Jerzym Dudą, Członkiem Wydziału Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i pomysłodawcą konkursu.

Posłuchajmy archiwalnego nagrania - o konkursie "ocalić od zapomnienia" mówili dr Jerzy Duda,Członek Wydziału Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i pomysłodawca konkursu, nieżyjący już krakowski fotografik Leszek Dziedzic. 

Posłuchaj

Kończymy tygodniową opowieść o Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, którego jednym z najważniejszych zadań była i jest popularyzacja wiedzy o historii Krakowa. W statucie przyjętym przez pierwsze Walne Zgromadzenie wpisano, że środkiem do realizacji zadań Towarzystwa jest m.in. wydawanie czasopism i publikacji. W tym roku Towarzystwo świętuje swoje 120-lecie, a my wraz z prof. Zdzisławem Nogą, wiceprezesem Towarzystwa snujemy plany na przyszłość i zastanawiamy się, czy Towarzystwo jest popularne wśród krakowian: 

Posłuchaj

Na koniec dodajmy jeszcze słowa prezesa Towarzystwa prof. Jacka Purchli, który mówi: "Wyzwaniem na przyszłość jest nie tylko kontynuacja misji Towarzystwa, która uczyniła go jedną z najważniejszych polskich organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką dziedzictwa kulturowego; wyzwanie na dziś to nowa narracja o mieście, edukacja historyczna, a poprzez to nie tylko budowanie silnej tożsamości lokalnej Krakowa, ale także tworzenie kapitału społecznego dla skutecznej ochrony naszego dziedzictwa". 

 

K.Myślik, rzecznik TMHiZK, prof. Z. Noga, wiceprezes Fot. dr J.Duda

 

 

(Katarzyna Pelc/ew)

100%
0%