Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

W "Pod Lupą" o Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa to jedno z najstarszych stowarzyszeń w Krakowie. 21 listopada 1896 r. w siedzibie Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa przy ulicy Siennej 16, z inicjatywy dyrektora Archiwum profesora Stanisława Krzyżanowskiego, odbyło się spotkanie uczonych, artystów, działaczy kulturalnych i obywateli miasta Krakowa, podczas którego powołano je do życia. W tym tygodniu opowiemy Państwu o historii tej społecznej organizacji, o jej działalności i planach na przyszłość - zapraszamy od poniedziałku do piątku o 11:40.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powołano do życia przy ul. Siennej 16 w 1896 r. Fot. z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie

Uchwalone przed ponad wiekiem cele działalności Towarzystwa są nadal aktualne - obejmują promocję badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa a także upowszechnianie wiedzy o nim, działania związane z ochroną zabytków i krajobrazu kulturowego miasta, organizowanie imprez społeczno-kulturalnych o tematyce krakowskiej oraz publikowanie wyników badań nad dziejami miasta. 

 

To była sobota - 21 listopada 1896 r. - w siedzibie Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa przy ulicy Siennej 16, zebrali się uczeni, artyści, działacze kultury i obywatele miasta, by powołać do życia Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Najważniejsze dla nich było poznawanie przeszłości Krakowa i jego okolic, budzenie wśród mieszkańców poszanowania dla pamiątek i zabytków miasta. Towarzystwo te cele miało realizować. Jak? M.in. poprzez zebrania, odczyty, publikacje czasopism i książek, opiekę konserwatorską nad zabytkami. "Członkowie Założyciele chcieli zgromadzić wokół Towarzystwa ludzi, którzy będą popularyzować wiedzę o Krakowie" - mówi prof. Jacek Purchla, prezes Towarzystwa. 

 

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa kojarzy się z ul. św. Jana. Tu pod numerem 12 mieści się jego siedziba. Choć początki to zupełnie inny adres. W siedzibie Archiwum Narodowego  przy ulicy Siennej 16 Katarzyna Pelc rozmawia z dr Kamilą Follprecht, sekretarzem Towarzystwa: 

 

Kończymy tygodniową opowieść o Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, którego jednym z najważniejszych zadań była i jest popularyzacja wiedzy o historii Krakowa. W statucie przyjętym przez pierwsze Walne Zgromadzenie wpisano, że środkiem do realizacji zadań Towarzystwa jest m.in. wydawanie czasopism i publikacji. W tym roku Towarzystwo świętuje swoje 120-lecie, a my wraz z prof. Zdzisławem Nogą, wiceprezesem Towarzystwa snujemy plany na przyszłość i zastanawiamy się, czy Towarzystwo jest popularne wśród krakowian: 

Na koniec dodajmy jeszcze słowa prezesa Towarzystwa prof. Jacka Purchli, który mówi: "Wyzwaniem na przyszłość jest nie tylko kontynuacja misji Towarzystwa, która uczyniła go jedną z najważniejszych polskich organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką dziedzictwa kulturowego; wyzwanie na dziś to nowa narracja o mieście, edukacja historyczna, a poprzez to nie tylko budowanie silnej tożsamości lokalnej Krakowa, ale także tworzenie kapitału społecznego dla skutecznej ochrony naszego dziedzictwa". 

 

K.Myślik, rzecznik TMHiZK, prof. Z. Noga, wiceprezes Fot. dr J.Duda

 

 

(Katarzyna Pelc/ew)

Pracownicy Archiwum tamtych czasów - przy pracy, zdjęcie z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie

To był bez wątpienia najdłużej trwający konkurs fotograficzny poświęcony jednemu miastu. Na pewno w Polsce i w Europie. Konkurs "Ocalić od zapomnienia" wymyślił w 1977 r. nieżyjący już krakowski fotografik Leszek Dziedzic. W 2005 roku Katarzyna Pelc o konkursie rozmawiała z dr Jerzym Dudą, Członkiem Wydziału Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i pomysłodawcą konkursu.

Posłuchajmy archiwalnego nagrania - o konkursie "ocalić od zapomnienia" mówili dr Jerzy Duda,Członek Wydziału Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i pomysłodawca konkursu, nieżyjący już krakowski fotografik Leszek Dziedzic. 

 

M.Niezabitowski, A.Betlej, prof. J.Purchla Fot. dr J.Duda 

W styczniu tego roku - 2017 - Towarzystwo Miłosników Historii i Zabytków Krakowa zostało oficjalnym partnerem dwóch muzeów. Porozumienie podpisali prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jacek Purchla, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr  Andrzej Betlej i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, i jednocześnie wiceprezes Towarzystwa Michał Niezabitowski. "Trzy instytucje o nieprzerwanym, znamiennym rodowodzie  teraz działać będą wspólnie" - mówi Niezabitowski: 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 12:22

    Marek Sowa o zarzutach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Myślę, że to jest pierwsza odsłona

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię