Radio Kraków

Bohaterowie polskiego września

Stefan de Walden

  • date_range 2018-09-21
Stefan de Walden swoje pierwsze kroki na morzu stawiał w carskiej Marynarce Wojennej, gdzie nawet krótko był dowódcą krążownika Askold. Do Polski wrócił w 1919, ale tu początkowo został marynarzem nieco "śródlądowym", służąc w I Batalionie Morskim w Modlinie, a później we Flotylli Pińskiej, z którą wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach trzydziestych dowodził żaglowcem szkolnym ORP "Iskra", a w 1938 objął pomost bojowy niszczyciela ORP "Wicher".

Władysław Gnyś

  • date_range 2018-09-20
Historia kapitana Mieczysława Medweckiego, pierwszego lotnika zestrzelonego przez Niemców była już w naszym cyklu, wtedy też padło nazwisko Władysława Gnysia, jego bocznego, który razem ze swoim dowódcą wystartował do owego feralnego lotu 1 września.

Płk Stanisław Dąbek

  • date_range 2018-09-19
Bohater Oksywia, pułkownik Stanisław Dąbek, urodził się w 1892 w Nisku nad Sanem. Do armii cesarsko-królewskiej powołany został wraz z wybuchem Pierwszej Wojny Światowej. W czasie walk w Karpatach został ranny, a końca wojny dosłużył na froncie włoskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. Wybuch II wojny światowej zastał Stanisława Dabka jako dowódcę Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża.

Gen. Roman Abraham

  • date_range 2018-09-18
Roman Abraham, żołnierz, prawnik i nawet trochę polityk - urodził się we Lwowie w roku 1891. Karierę wojskową zaczynał w armii Austro-Węgier by, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, walczyć w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, gdzie oddziały pod jego dowództwem pokazały determinację i odwagę godną straceńców. Tak zresztą nazwana została jedna z formacji, którą dowodził Abraham. Ale ta nazwa pochodziła raczej od miejsca walk we Lwowie - czyli Góry Stracenia. Swoje walki "Straceńcy" prowadzili z iście kawaleryjską fantazją, u podstaw której jednak leżała przemyślana taktyka Abrahama - walki ruchliwej i manewrowej.

Gen. Tadeusz Kutrzeba

  • date_range 2018-09-14
Czy generał Tadeusz Kutrzeba mógł odwrócić bieg kampanii wrześniowej? Gdyby był to program sensacyjnego kanału w płatnej telewizji pewnie powiedziałbym, że tak. Ale jesteśmy w radiu publicznym - powiedzmy więc, że miał wszelkie szanse na to, aby wpłynąć na przebieg wydarzeń. Co zresztą uczynił. Czy gdyby zrobił to inaczej i wcześniej...? To zostawmy historykom do rozważań znacznie obszerniejszych niż formuła naszych spotkań. Tu wspomnimy go po prostu jako autora manewru, który napędził Niemcom solidnego stracha i przeszedł go historii pod nazwą "Bitwy nad Bzurą". Ale od początku...

Edmund Roman Orlik

  • date_range 2018-09-13
Mówienie o asach pancernych we wrześniowym Wojsku Polskim może zakrawać na ponury żart, zwłaszcza wobec pokutującej wciąż bzdurnej opinii o polskich "szarżach z szablami na czołgi"...

Jan Grudziński

  • date_range 2018-09-12
Działania kapitana Jana Grudzińskiego i załogi ORP "Orzeł", to gotowy materiał na film sensacyjny, ale nie tylko - bo wrześniowe dni postawiły ich w sytuacji tyleż dramatycznej - co trudnej moralnie. Grudziński rozpoczął wojnę jako zastępca dowódcy "Orła", ale burzliwe wydarzenia pierwszych tygodni września miały to szybko zmienić.

Władysław Raginis

  • date_range 2018-09-11
Może nie jest to do końca prawda, ale trochę racji mają ci, którzy mówią, że dopiero szwedzki Sabaton musiał zaśpiewać swoje "40:1", żeby Polacy dowiedzieli się o bitwie pod Wizną i kapitanie Raginisie.

Stanisław Maczek

  • date_range 2018-09-10
Nasz dzisiejszy bohater to jeden z niewielu prekursorów nowoczesnej taktyki w Wojsku Polskim i, choć sławę swoją zawdzięcza głównie drugiej fazie wojny, to w czasie kampanii wrześniowej, zwłaszcza w Małopolsce, też było o nim głośno.

Stanisław Skalski

  • date_range 2018-09-07
Kiedy mówimy o polskich pilotach, którzy swoją legendarną reputację zdobywali nad niebem Anglii, Francji czy Afryki - należy pamiętać, że spora część tych wojennych życiorysów miała swój początek właśnie nad polskim, wrześniowym niebem.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię