|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Alfabet na wakacjach

Wanda Chotomska

6 sierpnia - wspomnienie o Wandzie Chotomskiej.

W Warszawie po długiej chorobie zmarła Wanda Chotomska, poetka, autorka książek dla dzieci. Była jednym z najważniejszych twórców w powojennej historii literatury dla najmłodszych w Polsce.

Opublikowała ponad dwieście książek, jej wiersze i  opowiadania znajdują się w podręcznikach szkolnych, napisała  teksty do spektakli teatralnych, słuchowisk i kilkuset piosenek, śpiewanych między innymi przez zespół Gawęda. Była autorką popularnej dobranocki telewizyjnej "Jacek i Agatka" i wielu innych telewizyjnych programów dla dzieci. Współpracowała z najwybitniejszymi ilustratorami i kompozytorami. Była pomysłodawczynią Orderu Uśmiechu i jedną z jego pierwszych laureatek. W 2013 roku w Oświęcimskiej Bibliotece otrzymała  nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego "Super Koziołka" za całokształt twórczości, a w ubiegłym roku odsłonięto tablicę Wandy Chotomskiej w Alei Pisarzy w Oświęcimiu.

 

W Alfabecie posłuchamy kilku wierszy Wandy Chotomskiej, a Ewa Chotomska opowie o ostatniej, współnej książce jaką napisała z mamą.

 

 

 

 

 

W wakacyjnym wydaniu Alfabetu podróże, przyroda i przygody.


W lipcu przyrodę obserwujemy „Za płotem z ostów”. Przyrodnicze, wakacyjne, pachnące kwiatami i ziołami wiersze napisała Agnieszka Frączek, a bajecznie i kolorowo zilustrowała Elżbieta Wasiuczyńska. W każdą niedzielę słuchamy jednego wiersza, podglądamy małe owady, zaglądamy przez płot do wiejskiego ogrodu, wybieramy się na pachnącą łąkę. Co tydzień spotkanie z poezją zapewnia nam zaczarowany głos Anny Radwan-Gancarczyk. Dla słuchaczy zawsze książka „Za płotem z ostów” (Debit).

 

W sierpniu odwiedzamy ciocię Jadzię. Dzięki bohaterce stworzonej przez Elizę Piotrowską poznajemy życie na prawdziwej wsi. Weźmiemy udział w żniwach i spędzimy czas w pachnącym ogrodzie. Opowiadania z najnowszego tomu "Ciocia Jadzia na wsi" (Media Rodzina) czyta Anna Radwan -Gancarczyk.

 

Sierpniowe spotkania z wesołym Rykiem zapewni nam najnowska książka Wojciecha Widlaka "Wesoły Ryjek  i lato" (Media Rodzina) i Anna Radwan Gancarczyk.


W lipcu obchodzimy 50 urodziny Reksia. Kochamy sympatycznego psiaka w każdej wersji: filmowej, rysunkowej, literackiej. W wakacyjnym Alfabecie wersja do słuchania. Przygody Reksia już 50 letniego, a ciągle w doskonałej formie, czyta Jerzy Stuhr, a fragmenty pochodzą z audiobooka wydanego przez Papilon.

 

Przez cały sierpień zapewniamy duż dawkę adrenalily dzięki "Kronikom Archeo" Agnieszki Stelmaszyk. Przedstawiamy kilka tomów bardzo popularnej serii tym razem w wersji audio. Czytają Maksymilian Bogumił i Wojciech Żołądkiewicz.


Literackie zagadki przygotowali dla Was rówieśnicy. Wybrali bohaterów ulubionych książek, przedstawiają ich rysopisy, opowiadają o nich nie zdradzając imion ani nazwisk. Bo zadanie dla słuchaczy wakacyjnego Alfabetu! Co tydzień zagadka, co tydzień do zdobycia literacka nagroda.

Anna Czerwińska-Rydel

Nie zabraknie oczywiście podróży. Co tydzień w innym kierunku. Przedstawiamy książki opowiadające o dalekich i bliskich wyprawach, pojedziemy w góry, nad morze, zwiedzimy kilka miast. Nawet ci z Was, którzy spędzają wakacje na działce, albo w pobliskim parku, mogą z nami wybrać się w daleką podróż.

Od 12 do 15 lipca zapraszamy do Rabki na sptkania z autorami, ilustratorami literatury dla dzieci.

Program festiwalu znajdziecie tutaj: http://www.rabkafestival.pl/rabka/

2 lipca w programie nowa książka Anny Czerwińskiej-Rydel, która jesto gościem tegorocznego Rabka Festival

 

Gościem festiwalu będzie też Marcin Szczygielski, autor wielu popularnych książek dla nastolatków. W Alfabecie opowie o swoim warsztacie i o spotkaniach z młodymi czytelnikami.

9 lipca

Piotr Karski zaprosi dzieci na wycieczkę w góry. Spotkacie go w Rabce a w programie Alfabet również do zdobycia jego najnowsza książka "W morze!"

 

16 lipca Marcin Mortka o "Królewskiej talii", awanturniczej, przygodowej powieści dla nastolatków  a także o wierności Tappiemu, zabawnemu wikingowi.


23 lipca spotkanie z Tomaszem Samojlikiem, który opowie co to jest laporello i zaprosi wszystkich na wycieczkę do lasu.

30 lipca o książkach podróżniczych opowiada Łukasz Wierzbicki.

20 sierpnia do zdobycia niezbędna w czasie wakacji "Wielka księga robali".

27 sierpnia

Mnóstwo ciekawostek o Hiszpanii. Atrakcje dla najmłodszych, fascynujące zabytki, ciekawe zwyczaje,hiszpańskie słówka i smakołyki.

 

Kacper Gąstoł


Jaką książkę wziąć do plecaka, albo walizki? Doradzą Wam nasi mali recenzenci. W każdym Alfabecie  polecają wakacyjne lektury.

2 lipca. Recenzuje Kacper Gąstoł

Tamara Trocka

 

9 lipca . Recenzuje Tamara Trocka

Milena Piotrowska

16 lipca recenzuje Milena Piotrowska

 

 

Michał Białoszyński

23 lipca recenzuje Michał Białoszyński.

 

 

Basia Sołtysik

 

 

30 lipca recenzuje Basia Sołtysik

Basia Dobrowolska

 

13 lipca książkę recenzuje Basia Dobrowolska.

Zosia Szczeklik

20 sierpnia książke poleca Zosia Szczeklik.

Tomasz Minkiewicz

15 sierpnia, w świątecznym wydaniu Alfabetu Tomasz Minkiewicz opowiada o tym jak powstają komiksy, kto wymyśla imiona dla jego bohaterów i jaką jego książkę przeczytamy w jesieni.

Michał Sołtysik

Idealna książka na wakacje, zwłaszcza jesli jest się nad morzem. Tak o "Skrzyni władcy piorunów" mówi Michał Sołtysik.

Zosia Kramarz

 

27 sierpnia recenzuje Zosia Kramarz:

 

 

Joanna Krzyżanek

W sierpniu w Alfabecie pojawi się Ignaś Ziółko, bohater serii książek Joanny Krzyżanek. Będzie dużo rozmów o zdrowym jedzeniu, trochę przepisów a do zdobycia książka "Przygoda w młynie" (Debit).

Alfabet na wakacjach od 2 lipca w każdą niedzielę o 9.05.

100%
0%