zapadlisko w Trzebini
Kolejne zapadlisko w Trzebini. Nikt nie ucierpiał
Kolejne zapadlisko pojawiło się w piątek w Trzebini. Tym razem ziemia zapadła się na terenie zalesionym, nikt nie został poszkodowany – przekazał PAP st. kpt. Bogusław Szydło z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Kolejne zapadlisko w Trzebini. Tym razem w okolicy osiedla Gaj
W Trzebini na osiedlu Gaj znów zapadła się ziemia. Po raz kolejny zapadlisko znajduje się w pobliżu cmentarza. Zapadlisko pojawiło się około 13:00. Na miejscu swoje działania zakończyli już strażacy, którzy ogrodzili teren. Tym razem dziura ma około 6 metrów głębokości i tyle samo szerokości.
SRK podpisała umowę z wykonawcami zabezpieczeń części gruntów w Trzebini
Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podpisała umowę z dwoma wykonawcami zabezpieczeń gruntów w rejonie os. Gaj i ul. Górniczej w Trzebini - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy spółki Mariusz Tomalik. Roboty w tych lokalizacjach powinny zakończyć się do połowy roku.
Powiatowi olkuskiemu grożą podtopienia i kolejne zapadliska. "Wczesna diagnoza może ograniczyć skalę problemu"
Nowe zapadliska, podtopienia i rozlewiska - to problemy, z którymi w najbliższych kilkudziesięciu latach będą musiały zmierzyć się władze samorządowe Olkusza, Hutek i Bukowna w powiecie olkuskim. Po wyłączeniu pomp zlikwidowanej kopalni woda wraca na swoje miejsce. Według ekspertów lokalne rzeki nieco odżyją. Ziemia Olkuska może także zyskać nowe tereny rekreacyjne i jeziora.
Ustalono szczegóły dotyczące prac zabezpieczających grunt w Trzebini
W piątek po południu zakończyły się ostatnie negocjacje Spółki Restrukturyzacji Kopalń z wykonawcami prac, którzy będą zabezpieczać grunty w Trzebini. "To daje możliwość podjęcia czynności i niezwłocznego przystąpienia do robót" - przekazała SRK.
Posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją w Trzebini
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał w środę po południu posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Decyzja ta ma związek z wypowiedziami medialnymi prof. Marka Cały - naukowiec z AGH uważa, że mieszkańcy najbardziej zagrożonych zapadnięciami ziemi obszarów Trzebini powinni zostać ewakuowani.
W Trzebini 10 metrów od zabudowań zapadła się ziemia
W Trzebini po raz kolejny zapadła się ziemia - tym razem w odległości 10 metrów od zabudowań: Willi NOT i kortów tenisowych. Nie ma żadnych ofiar. Straż pożarna zabezpiecza teren - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy małopolskiej PSP Hubert Ciepły. Zapadlisko powstało niedaleko parku w Sierszy, który nadal jest czynny dla mieszkańców. Wygrodzona została tylko jego część.
Burmistrz Trzebini o zapadliskach: wyniki badań będą kamieniem milowym
Wyniki badań terenu, które powinny być znane w połowie lutego, będą kamieniem milowym w rozwiązaniu sprawy zapadlisk, powstających na terenie naszej gminy. Rozwiązanie problemów nie nastąpi jednak z dnia na dzień – powiedział PAP burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.
Kolejne zapadlisko w Trzebini
W Trzebini strażacy zabezpieczają kolejne zapadlisko. Tym razem na szczęście niezbyt duże - o średnicy dwóch-trzech metrów.
Mieszkańcy Trzebini z niepokojem czekają na wyniki badań geologicznych
Przed nami 50 dni niepewności. Wyniki badań gruntu w Trzebini będą gotowe dopiero w połowie lutego. W tym czasie nie będą prowadzone żadne prace zabezpieczające. Dziś odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego po tym, jak w weekend na terenie miasta powstało kolejne zapadlisko.
Dopiero na początku przyszłego roku można się spodziewać dokładnych wyników badań zapadlisk na terenie Trzebini
Eksperci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz firmy wykonujące odwierty mają już jednak pierwsze wnioski. Na terenie byłej kopalni Siersza występują pustki spowodowane zalaniem tego terenu w latach 50. ubiegłego wieku, ale znajdują się w głównej mierze na terenach niezamieszkałych.
A w rejonie osiedla Gaj nie ma istotnego zagrożenia - czytamy w oświadczeniu Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Jak tłumaczy rzecznik spółki Mariusz Tomalik, na konkretne wyniki badań trzeba poczekać, bo konieczne są dodatkowe odwierty.
Trzebinia Siersza: poświęcenie tablicy z nazwiskami zmarłych, których groby zniszczyło zapadlisko
Na cmentarzu w Trzebini Sierszy poświęcono tablica z nazwiskami zmarłych, których groby zniszczyło zapadlisko. We wrześniu ogromny krater pochłonął ponad 40 grobów, w których pochowanych było 61 osób. Ze względów bezpieczeństwa ciał nie ekshumowano. Teren został zabezpieczony i wyrównany.
Trzebinia: w niedzielę poświęcona zostanie tablica z nazwiskami zmarłych, których groby zniszczyło zapadlisko
W niedzielę na cmentarzu w Trzebini Sierszy zostanie poświęcona tablica z nazwiskami zmarłych, których groby zniszczyło zapadlisko.
Rzecznik spółki Tauron Wydobycie ws. wstrząsów w Trzebini: monitorujemy sprawę
Prowadzimy stały monitoring wpływu wstrząsów generowanych w wyniku działalności górniczej we wszystkich gminach, w których realizujemy prace podziemne – poinformował PAP rzecznik prasowy spółki Tauron Wydobycie Marcin Maślak. Jak dodał, dotychczas wstrząsy nie spowodowały w Trzebini szkód.
SRK zbada georadarem 100 ha w Trzebini Sierszy
Spółka Restrukturyzacji Kopalń rozszerza teren badań w Trzebini. Łącznie georadarem ma być sprawdzone około stu hektarów terenu. To pozwoli wytypować miejsca zagrożone powstawaniem zapadlisk. Równocześnie prowadzone są specjalistyczne odwierty. Dwa wykonano już w okolicach cmentarza, dwa kolejne w tym tygodniu będą wykonane na osiedlu Gaj.
Trzebinia: do 16 października zostaną przekazane pełne wyniki badań, od których zależy otwarcie nekropolii na 1 listopada
W drugiej połowie października zapadnie decyzja o ewentualnym otwarciu cmentarza w Trzebini, na którym we wrześniu zapadła się ziemia. Pochłonęła 40 grobów, w których pochowanych było ponad 60 osób.
Już wiadomo, że stabilizacja terenu zapadliska może potrwać nawet rok. Tymczasem na cmentarzu rozpoczęto kolejne badania, które mają ocenić, czy teren jest bezpieczny. Od tego zależy otwarcie nekropolii na 1 listopada.
Nawet rok może potrwać stabilizacja gruntu na cmentarzu w Trzebini
Stabilizacja gruntu na cmentarzu w Trzebini Sierszy może potrwać nawet rok. W tym czasie nie będzie możliwa odbudowa symbolicznych nagrobków osób, których groby we wrześniu pochłonęła ziemia.
Będą kolejne badania zapadliska na cmentarzu w Trzebini
Jak informują służby w komunikacie - pierwsze analizy nie wykazały, aby pod terenem cmentarza istniała tzw. „totalna pustka”. Nie jest jednak wykluczone, że niebezpieczne miejsca występują punktowo. By to ocenić, konieczne są kolejne ekspertyzy. Te rozpoczną się jutro i potrwają dwa tygodnie.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 6
- 7
- 8
- chevron_right
Najnowsze
-
20:21
PP siatkarzy - turniej finałowy w Krakowie
-
20:11
PŚ w biathlonie - Natalia Sidorowicz czwarta na 12,5 km w Kontiolahti
-
18:30
Co dalej ze spółką Kraków5020? Krakowscy radni zdecydowali prawie jednogłośnie
-
16:49
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
-
16:43
Czy prezydent Nowego Sącza wyciągnie konsekwencje wobec prezesa spółki Nova? Chcą tego radni
-
16:29
Polską Strefę Inwestycji czekają duże zmiany
-
16:10
Były policjant o wydarzeniach w komisariacie na ul. Szerokiej: „Ktoś na pewno popełnił tu błąd”
-
15:54
Zbigniew Ziobro może stracić immunitet. Czyli właściwie co?
-
15:31
NFZ nie płaci szpitalom za nadwykonania. Czy zabiegi i operacje w Małopolsce będą przekładane?
-
15:27
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
-
15:25
Czy krakowscy radni upomną się w rządzie o wznowienie programu „Czyste powietrze”?