Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pierwsze efekty pracy tarnowskiej speckomisji

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2014.01.09 08:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:44 )
Znamy pierwsze efekty prac tarnowskiej speckomisji powołanej do skontrolowania miejskich inwestycji, które w Tarnowie realizowane były od 2007 roku. Tarnowska komisja śledcza została powołana po aferze łącznikowej i zatrzymaniu prezydenta. Ma sprawdzić, czy w innych miejskich zadaniach także dochodziło do nieprawidłowości.

archiwum Radia Kraków


Komisja badająca miejskie inwestycje powołana została przez tarnowską Radę Miasta w jej skład weszło 5 radnych dwóch z ugrupowania Tarnowianie , dwóch z Prawa i Sprawiedliwości jeden z Solidarnej Polski. To pierwsza taka speckomisja w historii tarnowskiego samorządu. Szefem komisji został Jacek Łabno z Solidarnej Polski i, jak przyznał w rozmowie z reporterem Radia Kraków, komisja kończy pierwszą kontrolę - remontu ulicy Krakowskiej.

Niestety według niego wnioski, jakie wypływają z tej kontroli, nie są dobre. W ocenie radnych zasiadających w tej komisji remont Krakowskiej był przeprowadzony niedbale i nieodpowiedzialnie. - Mamy wiele zastrzeżeń między innymi do kosztorysu inwestorskiego - przyznaje Jacek Łabno. - Kierowaliśmy teraz do pana Słomki Narożańskiego wniosek, żeby powołać biegłego rewidenta, który sprawdzi kosztorys inwestorski. Mamy wątpliwości, czy on był wykonany poprawnie i czy wartość zamówienia remontu ulicy Krakowskiej była właściwie oszacowana - dodaje.

Kontrola remontu Krakowskiej to dopiero początek prac radnych - do sprawdzenia maja około 200 inwestycji.


Zapis rozmowy Agnieszki Wrońskiej z szefem speckomisji, Jackiem Łabno z Solidarnej Polski.

Jak przebiegają prace pierwszej w historii Tarnowa komisji śledczej?

- Spotykamy się co tydzień. Wszystkie protokoły są na stronie internetowej naszego miasta. Każdy się może z tym zapoznać. Teraz badamy remont ulicy Krakowskiej. Ta inwestycja była prowadzona niedbale i nieodpowiedzialnie.

To ostateczne wnioski po zbadaniu tej pierwszej inwestycji?

- Jeszcze kończymy, badamy sprawę. Próbujemy ustalić grono osób odpowiedzialnych za nadzór nad tą inwestycją. Osoby, z którymi rozmawiamy na komisji twierdzą, że nie pamiętają albo nie wiedzą. Napotykamy trudności.

Skoro pan mówi, że remont był przeprowadzony niedbale to rozumiem, że jakieś wnioski już są?

- Z dokumentacji tak wynika. Jeśli kosztorys inwestorski nie był parafowany i był dekompletowany, to jest to niedopuszczalne. Kontakt z inspektorami nadzoru był według nas fatalny. Nawet raporty nie były prawidłowo odbierane, nie było podpisu osoby odbierającej raporty.

Udało się znaleźć osoby odpowiedzialne za ten bałagan?

- Kilka osób się pojawia. Pan prezydent wydał kilka lat temu zarządzenie, w którym określił grono osób, którym powierzył sprawowanie nadzoru nad tą inwestycją. Wśród nich był pan Słomka Narożański.

Co dalej z tymi wnioskami? Będą jakieś konsekwencje? To są poważne niedociągnięcia.

- My mamy to przeglądnąć i wyciągnąć wnioski. Jeśli one będą tak głębokie, że uzewnętrznimy przestępstwo to skorzystamy z naszych możliwości skierowania sprawy do prokuratury.

Prokuratura już raz sprawdzała ten remont. Sprawa została umorzona, śledczy nie doszukali się nieprawidłowości.

- To było albo sprawdzane niedokładnie, albo komuś nie zależało, żeby ta kontrola wyszła właściwie. Kierowaliśmy teraz do pana Słomki Narożańskiego wniosek, żeby powołać biegłego rewidenta, który sprawdzi kosztorys inwestorski. Mamy wątpliwości, czy on był wykonany poprawnie i czy wartość zamówienia remontu ulicy Krakowskiej była właściwie oszacowana.

Mogła być zawyżona?

- Tak. Wszystko umożliwiało to, że dokumenty można było podmieniać. Nieparafowane kartki można było w każdej chwili zmienić.

To poważne wnioski i zarzuty. To tylko pana zdanie?

- Wnioski są głosowane jednomyślnie. To nie tylko wniosek mój, ale całej komisji.

Przypominamy: Tarnów: będzie kontrola miejskich inwestycji od 2007 roku
Przypomnijmy: Tarnów grozi sądem wykonawcy remontu ul. Krakowskiej


( Agnieszka Wronska /dw)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię