- A
- A
- A
Mieszkańcy sądeckiego osiedla walczą o park. "Drzewa to życie"
Chrońmy zieleń, drzewa to życie! Plakaty z takimi hasłami rozwiesili na drzewach przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu mieszkańcy osiedla Nawojowska, którzy chcą mieć tam park.Problem w tym, że jedyny zielony na ich osiedlu teren władze miasta przekazały Krajowemu Zasobowi Nieruchomości. Na działce mają powstać bloki, w związku z czym wszystkie drzewa zostaną wycięte.
- Apelujemy do prezydenta i rady miasta o ponownie przeanalizowanie decyzji w sprawie tego terenu. Park jest nam potrzebny, jest tu dużo bloków, w których mieszkają młode małżeństwa z dziećmi. Walczymy o park, o ochronę drzew, ptaków. Nie chcemy tu blokowiska i parkingów - mówią mieszkańcy.
Mimo że działka została już przekazana do Krajowego Zasobu Nieruchomości, Fundacja Nowe Kierunki postanowiła, że na prośbę wielu sądeczan wystąpi do Prezydenta Nowego Sącza oraz Rady Miast, by jeszcze raz zajęli się tą sprawą.
- Mamy świadomość, że na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Do Krajowego Zasobu Nieruchomości mogłaby jednak trafić inne, niezalesione działki. Owszem, można poszukać innego miejsca pod utworzenie parku na osiedlu Nawojowska. Wybraną działkę porastają już okazałe drzewa, więc stworzenie tu parku byłoby dużo łatwiejsze – mówią członkowie Fundacji Nowe Kierunki.
W happeningu uczestniczyli także członkowie sądeckiego oddziału Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - Jako organizacja młodzieżowa i w kontekście lokalnym proekologiczna, bardzo zależy nam na ochronie miejskiej. Zmiana klimatu i zdarzające się coraz częściej upały powodują zapotrzebowanie na tereny zalesione, które ochraniają ludzi i zwierzęta. Podczas upałów drzewa na terenach miejskich zapewniają cień, regulują wilgotność i temperaturę. Nie chcemy więc dopuścić do wycinki tak okazałych drzew. Jeśli inicjatywa utworzenia tutaj parku nie znajdzie zrozumienia wśród włodarzy miasta, w pierwszej kolejności zaalarmuje ekspertów, czy te drzewa nie powinny znaleźć się na liście pomników przyrody. Nie wykluczamy również, że skontaktujemy się z innymi organizacjami proekologicznymi, które mają większe doświadczenie w ochronie takich miejsc – mówi Agnieszka Kula z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Nowego Sącza.
Pod internetową petycją w sprawie utworzenia Parku Nawojowskiego podpisało się już ponad tysiąc osób.
(Joanna Porębska/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
W łazience na fortepianie – Katarzyna Sosenko o życiu w domu pełnym staroci
-
20:38
Samochód staranował ogródki kawiarniane w centrum Krakowa
-
19:14
Patostreaming – igrzyska XXI wieku
-
17:45
Czym różnią się świadczenia urlopowe od wczasów pod gruszą?
-
17:19
400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce. Nowa wystawa na Zamku Żupnym
-
17:05
Musica Divina ERO CRAS – Adwent w sierpniu
-
16:19
TPN deklaruje pomoc ws. problematycznych niedźwiedzi w Bieszczadach
-
15:53
Biały Miś w nowym wcieleniu. Zakopane walczy z nielegalnymi maskotkami
-
15:47
Autostrada A4 w remoncie. GDDKiA zaleca ostrożność
-
14:56
Kraków: tymczasowy areszt dla patostreamera podejrzanego o wykorzystanie nieletniej
-
12:10
Gdzie w Małopolsce rodzi się najwięcej dzieci, a gdzie zostaną puste domy?
-
17:45
Jakie mamy powody do dumy narodowej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze