|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mieszkańcy sądeckiego osiedla walczą o park. "Drzewa to życie"

Chrońmy zieleń, drzewa to życie! Plakaty z takimi hasłami rozwiesili na drzewach przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu mieszkańcy osiedla Nawojowska, którzy chcą mieć tam park.

Posłuchaj co mówią mieszkańcy

Fot. Damian Radziak

 Problem w tym, że jedyny zielony na ich osiedlu teren władze miasta przekazały Krajowemu Zasobowi Nieruchomości. Na działce mają powstać bloki, w związku z czym wszystkie drzewa zostaną wycięte.

- Apelujemy do prezydenta i rady miasta o ponownie przeanalizowanie decyzji w sprawie tego terenu. Park jest nam potrzebny, jest tu dużo bloków, w których mieszkają młode małżeństwa z dziećmi. Walczymy o park, o ochronę drzew, ptaków. Nie chcemy tu blokowiska i parkingów - mówią mieszkańcy.

Mimo że działka została już przekazana do Krajowego Zasobu Nieruchomości, Fundacja Nowe Kierunki postanowiła, że na prośbę wielu sądeczan wystąpi do Prezydenta Nowego Sącza oraz Rady Miast, by jeszcze raz zajęli się tą sprawą.

- Mamy świadomość, że na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Do Krajowego Zasobu Nieruchomości mogłaby jednak trafić inne, niezalesione działki. Owszem, można poszukać innego miejsca pod utworzenie parku na osiedlu Nawojowska. Wybraną działkę porastają już okazałe drzewa, więc stworzenie tu parku byłoby dużo łatwiejsze – mówią członkowie Fundacji Nowe Kierunki.

W happeningu uczestniczyli także członkowie sądeckiego oddziału Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - Jako organizacja młodzieżowa i w kontekście lokalnym proekologiczna, bardzo zależy nam na ochronie miejskiej. Zmiana klimatu i zdarzające się coraz częściej upały powodują zapotrzebowanie na tereny zalesione, które ochraniają ludzi i zwierzęta. Podczas upałów drzewa na terenach miejskich zapewniają cień, regulują wilgotność i temperaturę. Nie chcemy więc dopuścić do wycinki tak okazałych drzew. Jeśli inicjatywa utworzenia tutaj parku nie znajdzie zrozumienia wśród włodarzy miasta, w pierwszej kolejności zaalarmuje ekspertów, czy te drzewa nie powinny znaleźć się na liście pomników przyrody. Nie wykluczamy również, że skontaktujemy się z innymi organizacjami proekologicznymi, które mają większe doświadczenie w ochronie takich miejsc – mówi Agnieszka Kula z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Nowego Sącza.

Pod internetową petycją w sprawie utworzenia Parku Nawojowskiego podpisało się już ponad tysiąc osób.

 

(Joanna Porębska/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

100%
0%