Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Radni Krakowa: zakazać palenia węglem i drewnem

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2013.10.15 10:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:41 )
To była zaskakująca decyzja władz Małopolski. Zarząd województwa przyjął we wtorek projekt uchwały dotyczący poprawy jakości powietrza w Krakowie. Wbrew oczekiwaniom i wcześniejszym zapowiedziom, nie znalazł się w nim zakaz palenia węglem i drewnem. W projekcie znalazł się zapis, że używać można niemal wszystkich paliw - o ile wielkość emisji pyłów nie przekroczy 40 miligramów na metr sześcienny. Decyzję władz Małopolski krytykuje Krakowski Alarm Smogowy. Warto zwrócić uwagę, ze Kraków zajmuje niechlubne trzecie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.

źródło: www.krakow.pl



Władze Małopolski powinny podjąć decyzję jedynie słuszną, a nie decyzję popularną - tak przyjęcie projektu uchwały antysmogowej przez zarząd województwa ocenia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Prezydent podkreśla, że będzie chciał wpłynąć na władze województwa, by zmieniły projekt uchwały.

Posłuchaj Jacka Majchrowskiego



Krakowska Rada Miasta będzie się domagać od władz Małopolski wprowadzenia zakazu palenia paliwami stałymi - zapowiadają przedstawiciele prezydium Rady. We wtorek zarząd województwa przyjął projekt uchwały, która takiego zakazu nie wprowadza. Mowa w nim natomiast o dopuszczeniu palenisk, które nie przekraczają określonego stężenia pyłami. Oznacza to, że nadal będzie można palić węglem i drewnem. Te zapisy władze Małopolski powinny zmienić - podkreśla Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta:

Posłuchaj Jacka Majchrowskiego


Przeczytaj: Przedstawiciele Rady Miasta o przyjętym projekcie uchwały
Projekt, który przyjęły władze Małopolski, oznacza, że dopuszczone w Krakowie będą wszystkie paliwa, łącznie z węglem i drewnem, o ile nie zostaną przekroczone wspomniane limity. W praktyce do użytku dopuszczone zostaną jedynie wysokiej jakości piece i kominki - na przykład te najpopularniejsze kominki emitują około 300 mg/m3.

J. Krupa: Naszym celem jest czyste powietrze a nie zakazy

Decyzję władz Małopolski krytykuje jednak z pełną stanowczością Krakowski Alarm Smogowy. I tłumaczy, że najnowszej generacji kotły węglowe uzyskują tak niski poziom emisji jedynie w warunkach laboratoryjnych, przy spalaniu dobrej jakości węgla. W warunkach rzeczywistych, przy spalaniu słabej jakości, emisja zanieczyszczeń będzie znacznie wyższa.

Czy chcemy palić węglem? KOMENTARZE SŁUCHACZY


Według szacunków w Krakowie jest około 12 tysięcy kominków. Część z nich rozpalana jest okazyjnie, inne służą natomiast do dogrzewania domów. Dlatego, według antysmogowych aktywistów, zakaz powinien dotyczyć wszystkich palenisk, inaczej pieniądze przeznaczone na walkę z niską emisją pójdą z dymem.

Zanosi się na to, że w najbliższych latach wydamy paręset milionów euro na zakup nowych kotłów, a jakość powietrza w Krakowie nie poprawi się - stwierdza Krakowski Alarm Smogowy.

Smog:

Fakt, że Kraków znalazł się na trzecim, Nowy Sącz na szóstym miejscu wśród europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oznacza, że problem jest poważny. Są to wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Liczone były dni, w których przekroczone zostały normy zawartości szkodliwych substancji. W zestawieniu znalazło się 387 miast. W pierwszej niechlubnej dziesiątce jest sześć miast polskich i cztery bułgarskiej.

W Krakowie przez 150 dni w roku poziom pyłu zawieszonego przekraczał normę. W Nowym Sączu przez 126, a w Tarnowie przez 82 dni. Unia Europejska dopuszcza tylko 35 dni w roku z przekroczoną normą pyłu zawieszonego PM 10.

"Do zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się pojazdy, działalność przemysłowa i rolnicza oraz gospodarstwa domowe" - czytamy w raporcie. W sprawozdaniu wykazano także, że pomimo zmniejszających się poziomów emisji i ograniczenia stężenia niektórych zanieczyszczeń powietrza w ostatnich dziesięcioleciach, problem zanieczyszczenia powietrza w Europie jest daleki od rozwiązania.

Projekt uchwały o zakazie palenia węglem, po konsultacjach społecznych, trafi na sesję sejmiku. Ostateczną decyzję radni wojewódzcy mają podjąć 25 listopada.

Przeczytaj zapis rozmowy Jacka Bańki z wicemarszałkiem Małopolski, Wojciechem Kozakiem z PSL:

Posłuchaj Jacka Majchrowskiego


Są trzy projekty uchwały o zakazie palenia węglem. Jakie są największe różnice między tymi projektami?



- Będziemy rozmawiali o jednym projekcie, ale są trzy alternatywy, żeby w ramach dyskusji wypracować kompromis. Powinniśmy wprowadzić zakaz dla węgla, oleju ciężkiego i niestety dla drewna. Jest to konieczne, żeby uniknąć zapylenia.


CZYTAJ DALEJ...


(Jacek Bańka/ko/kp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię