|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków wybuduje jednak tężnię w rejonie Łąk Nowohuckich

Kraków wybuduje jednak tężnię w rejonie Łąk Nowohuckich, choć zadanie wywołało sporo zamieszania. W miejscu, gdzie pierwotnie miała stanąć instalacja - w przyszłości mają powstać bloki, dlatego zadanie trzeba było przenieść na sąsiednią działkę. Dodatkowo budowę tężni przez ponad rok blokował spór z dotychczasowym wykonawcą. Urzędnicy zapewniają, że osiągnięto kompromis i miasto może powrócić do pomysłu budowy tężni.

Posłuchaj matriału Joanny Orszulak

Fot. RK

Urzędnicy zapewniają, że po wielu miesiącach oczekiwania udało się przezwyciężyć wszystkie trudności. Konflikt z dotychczasowym wykonawcą musiał rozstrzygnąć sąd.

- W ramach porozumienia rozebrał to, co zostało niewłaściwie wykonane w ramach jego prac. Można powiedzieć, że przywrócił teren do stanu pierwotnego. Rozstaliśmy się z wykonawcą polubownie i czekamy na przesunięcie środków finansowych z miasta, aby na nowo uruchomić przetarg i ruszyć z nową procedurą budowlaną - wyjaśnia Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa będzie mogła ruszyć jeszcze w tym roku. Tabor dodaje, że problemy z wykonawcą nie były jedyną przeszkodą do realizacji tego zadania.

- Budżet obywatelski był złożony na działkę obok, gdzie planowana jest zabudowa wielorodzinna. Natomiast jeszcze przed rozpoczęciem prac projektowych wszedł w życie plan miejscowy, który obecnie obowiązuje na tym terenie i ten plam wskazał możliwość budowy tężni na działce również gminnej, dokładnie na działce sąsiedniej. W związku z powyższym nastąpiło przesunięcie względem działek.

W pierwotnej lokalizacji tężni miasto planuje budowę bloku komunalnego.

- Miałby tam powstać jeden budynek mieszkalny na ok. 100 mieszkań, przy czym na razie jest to tylko pewnego rodzaju wizja dlatego, że aby to zadanie zostało zrealizowane, musi być w budżecie utworzone takie zadanie jak realizacja bloku przy ulicy Padniewskiego no i oczywiście muszą być zabezpieczone środki - tłumaczy Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich, który ma odpowiadać za tę inwestycję.

Zamieszaniem wokół budowy tężni zmęczona jest część nowohuckich aktywistów, którzy zwracają uwagę, że sprawa ciągnie się już od 3 lat. Jak mówi Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz - tężnia od początku budziła kontrowersje, bo autorami projektu była grupa studentów, która nie konsultowała pomysłu z mieszkańcami: - oni sobie rozmawiali, burzę mózgów zrobili i wyszło im, ze trzeba poprawić jakość życia krakowian i ze jednym z takich elementów mogłaby być tężnia. I tu nagle mieszkasz sobie przy ulicy Padniewskiego i dowiadujesz się, z wygrał projekt, o którym nigdy wcześniej nie słyszałaś i nagle ten projekt będzie realizowany. A może mieszkańcy chcieli czegoś innego? Gdzie jest diagnoza?

Zdaniem aktywistki teren Łąk Nowohuckich jest na tyle przyjemnym i chętnie odwiedzanym miejscem, że nie potrzeba tam kolejnych atrakcji takich jak tężnia solankowa.

Sprawie przeciągającej się budowy przygląda się też Michał Drewnicki - miejski radny z Nowej Huty. Jego zdaniem to kolejny dowód na to, że Budżet Obywatelski wciąż wymaga poprawek: - Zabrakło informacji mieszkańcom, w którym dokładnie miejscu, kiedy powstanie tężnia, a później ta opieszałość i problemy wynikające z przetargu. Teraz mamy nadzieję, że ta tężnia powstanie i że przyszłe w BO będą realizowane lepiej niż ta inwestycja.

 

Przypomnę - projekt budowy tężni solankowej w rejonie Łąk Nowohuckich wygrał w Budżecie Obywatelskim w 2017 roku.

 

 

Joanna Orszulak/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

0%
100%