Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

80% personelu szpitala im. Żeromskiego zgłosiło sie do szczepień na koronawirusa

  • Kraków
  • date_range Środa, 2020.12.23 15:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:45 )
Ponad 700 pracowników Szpitala im. Żeromskiego zgłosiło się do zaszczepienia przeciwko covid-19. To około 80 procent kadry.

fot: RK

Pozostali to między innymi osoby, które są ozdrowieńcami, wykształciły przeciwciała i nie muszą być szczepieni w pierwszej kolejności. Dyrektor placówki Jerzy Friediger liczy, że preparaty dotrą w niedzielę rano. Jeśli tak się stanie, pierwsza osoba zostanie zaszczepiona zaraz po świętach. Jak mówi, jest nadzieja, że szczepionki dotrą wcześnie rano i wtedy szczepienia mogą się zacząć jeszcze w niedzielę. Pierwsza partia do 75 szczepionek i będzie czas na sprawdzenie, czy przygotowanie jest wystarczające
    Szpital im. Żeromskiego w Krakowie to placówka, która przyjęła pierwszego w Małopolsce pacjenta z koronawirusem. Obecnie na oddziale jest 50 zakażonych.

Ponad 3 mln 371 tys. zł otrzymał w formie darowizn Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie w trakcie trwania pandemii COVID-19. Firmy i osoby prywatne przekazywały także placówce m.in. żywność, wodę, maseczki.

Dyrektor szpitala Jerzy Friediger podczas środowego briefingu podziękował darczyńcom i ocenił, że w ostatnich miesiącach solidarność społeczna wobec placówki „była i pozostaje niezwykle ogromna”.

"Wyliczenie, podsumowanie zajęło nam kilka dni i jestem pewien, że sporo w tych statystykach nie ujęliśmy. Często pomoc była absolutnie anonimowa, przekazywana bezpośrednio na oddziały” - wskazał.

Według przedstawionych danych na konto szpitala od marca do 18 grudnia wpłynęło ponad 3 mln 371 tys. zł. Wydano z tego 2 mln 624 tys. zł, z czego 1 mln 386 tys. zł na sprzęt i 1 mln 238 zł na środki ochrony osobistej. Pierwsza wpłata wpłynęła 18 marca - wyniosła 30 zł. W sumie darczyńcy dokonali ponad 2,5 tys. wpłat.

Jednym z darczyńców była firma gastronomiczna „U Jędrusia”. Jak przekazała jej wiceprezes Maria Krupińska, do tej pory wpłacono 226 tys. zł, ponadto codziennie do szpitala dostarczane jest ok. 100 posiłków dla medyków.

"Robimy to, bo wiemy jak ciężką pracą wykonują lekarze. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć szpital, zawsze jesteśmy gotowi pomóc, zawsze na nas mogą liczyć” - zaznaczyła.

Za pieniądze z darowizn pieniężnych oraz z darowizn rzeczowych udało się zakupić m.in.: sześć respiratorów, 40 pomp ze stacjami dokującymi, cztery aparaty do wentylacji, sześć aparatów do wentylacji wysokoprzepływowej AIRVO, jeden aparat USG, cztery asystory kaszlu, dwie lampy zabiegowe i dwa wózki anestezjologiczne.

Szpital kupił także drobniejszy sprzęt medyczny, taki jak: dozowniki tlenowe, przyrząd do ćwiczeń oddechowych, filtry hepa, wózki, wagi, termometry, stelaże do kroplówek, reduktory tlenu, pulsoksymetry, maski wentylacyjne, ssaki.

Placówka otrzymała od darczyńców pomoc rzeczową: co najmniej 30 tys. litów wody butelkowanej i ok. 27 tys. posiłków dla personelu. Były także kremy do rąk, płyny dezynfekcyjne oraz środki dla pacjentów.

Do szpitala im. S. Żeromskiego trafił pierwszy pacjent zarażony koronawirusem w Krakowie - ponad 60-letni mężczyzna został hospitalizowany 9 marca. Był to 12. potwierdzony przypadek w Polsce. Niestety mężczyzna zmarł 5 kwietnia.

W pierwszych miesiącach pandemii do szpitala Żeromskiego trafiały przede wszystkim dzieci zakażone koronawirusem. We wrześniu zorganizowano w nim oddział covidowy z 60 łóżkami dla kolejnych zakażonych.

 

Teresa Gut/PAP/bp

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię