|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Akcja Radia Kraków w Bochni. Kilkadziesiąt osób bezpłatnie przebadało płuca

Biała sobota dla mieszkańców Bochni. Dziś od 8:00 do 14:00 mieszkańcy Bochni mogli bezpłatnie przebadać płuca w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Dzięki takim badaniom można wcześniej zdiagnozować choroby płuc.

Posłuchaj uczestników akcji

Na bocheńskim Rynku stał specjalny spirobus Radia Kraków i PAS. Od godz. 8.00 do 14.00 wszyscy chętni mieszkańcy Bochni mogli w nim bezpłatnie sprawdzić kondycję i wydolność swoich płuc. Bezpłatne badania spirometryczne w mobilnym laboratorium odbyły się w ramach wielkiej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”. W badaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Zobacz: Małopolska bez smogu. Pyłomierze RK i PAS już w akcji. Są pierwsze dane

Badanie spirometryczne wykonuje się, aby wcześnie zdiagnozować i leczyć choroby obturacyjne płuc, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc a także astmę oskrzelową.

Badanie to jest szczególnie ważne nie tylko dla palaczy (biernych i czynnych), o czym mówi się najczęściej, ale także dla mieszkańców aglomeracji miejskich, którzy są skazani na smog i oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Spirobus zaparkował na bocheńskim Rynku, fot. Karol Surówka

„Bezpłatnymi badaniami i konsultacjami, które Radio Kraków wraz z PAS chce zorganizować w wybranych miejscowościach znajdujących się na trasie akcji „Małopolska bez smogu” chcemy przekonać mieszkańców, że walka z brudnym powietrzem jest ważnym wyzwaniem również dla nich" – mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków.

Pomiary jakości powietrza w Bochni w ramach akcji „Małopolska bez smogu” rozpoczęły się 19 października i potrwają do 26 października. Sprawdź bieżące odczyty przenośnego pyłomierza zainstalowanego na balkonie Urzędu Gminy Bochni.

 

 

Jak wyglądać będzie badanie w spirobusie Radia Kraków i PAS?

Badanie spirometryczne jest badaniem bezinwazyjnym. Pacjent siada w spirobusie na krzesełku. Pracownik zakłada ustnik na spirometr i podaje pacjentowi. Pacjent wykonuje kilka wdechów i wydechów. Po zakończonym badaniu ściąga ustnik i wyrzuca go do kosza. Spirometria kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych zaleceniem konsultacji lekarskiej. Osoby, u których wcześnie wykryta zostanie niewydolność płuc muszą być pod opieką lekarza pulmonologa, który dobierze odpowiednie leczenie w celu zminimalizowania problemów z oddychaniem.

 

Kto nie może przystąpić do badania?

Badanie spirometryczne jest badaniem wysiłkowym. Osoby, które nie mogą robić badań spirometrycznych to te, które:
- przeszły zawał lub udar,
- mają rozrusznik serca,
- przechodziły zabiegi inwazyjne jamy brzusznej, okolicy serca, oczu w ciągu roku,
- mają zakazany wysiłek.

Te osoby mogą wykonywać badanie spirometryczne jedynie w szpitalu w obecności lekarza. Ważna informacja dla palaczy. Osoby, które chcą przystąpić do badania spirometrycznego, nie mogą palić papierosów co najmniej dwie godziny przed badaniem.

Od 19.10 w Bochni stoi pyłomierz Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego:

 

 

 

 

 

 


Pyłomierze mierzą stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w danym miejscu (10 to rozmiar cząstek pyłu). Na wykresie widać stężenia godzinne (z ostatniej godziny, np. o 13:40 będzie widoczne stężenie z godziny między 12, a 13). Należy podkreślić, że nie istnieje norma dla stężenia godzinnego PM10. Istnieje jedynie norma dla stężenia dziennego i jest to 50 ug/m3 (ug – mikrogram). Jeśli więc mamy odczyt np. 154 ug/m3 z danej godziny, to nie oznacza to, że norma jest przekroczona trzykrotnie – bo 154 ug/m3 to stężenie z jednej godziny, a norma odnosi się do stężenia z 24 godzin. Oznacza to jednak, że stężenie pyłu PM10 jest bardzo wysokie i jeśli się utrzyma przez dobę, to norma zostanie przekroczona trzykrotnie.

Partner akcji:


100%
0%