Szczepienia
Ekspert o rezygnacji ze szczepień: to efekt braku wiedzy i fake newsów
Wzrost liczby uchyleń od obowiązkowych szczepień i działania sanepidu budzą emocje wśród rodziców i lekarzy. Prof. Krzysztof Bryniarski, immunolog i diagnosta laboratoryjny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z Radiem Kraków wskazuje, że rezygnacja ze szczepień to efekt braku rzetelnej wiedzy i emocjonalnej manipulacji. Ostrzega też, że ten trend może doprowadzić do powrotu groźnych epidemii.
Rusza kontrola kart szczepień. "Nie jest nastawiona na karanie"
Rozpoczęła się kontrola kart szczepień - powiedział PAP rzecznik GIS Marek Waszczewski. Podkreślił, że nie jest to kontrola ani dzieci, ich rodziców, ani przychodni. "Chcemy dokładnie sprawdzić, ilu mamy zaszczepionych i przeciwko którym chorobom" - dodał.
Dr Lidia Stopyra o kontroli kart szczepień: "prawo musi być egzekwowane"
Główny Inspektor Sanitarny rozpoczyna kontrolę kart szczepień. Dlaczego? - W różnych rejonach dzieci są szczepione różnie - są punkty szczepień czy lekarze POZ, którzy mają w swojej opiece zaszczepionych 95 procent dzieci i są tacy, którzy mają 20, 30, 40 procent. (…). Jeżeli mamy tylko 20-30 procent niezaszczepionych dzieci, czyli 70-80 procent wrażliwych na zakażenie, to tam błyskawicznie epidemia wybuchnie - tłumaczyła w Radiu Kraków dr Lidia Stopyra, ordynatorka oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w Szpitalu im. Żeromskiego.
Pół miliona szczepionek do utylizacji. "To nieetyczne, niemoralne, nieuzasadnione ekonomicznie"
Milion 800 tysięcy Polaków zaszczepiło się od września przeciw grypie, co stanowi nieco ponad 5 procent społeczeństwa. Pół miliona niewykorzystanych szczepionek będzie trzeba zutylizować.
Uproszczenie szczepień w aptekach. Obecny wymóg przestanie obowiązywać
Trwają prace legislacyjne nad tym, aby farmaceuta mógł wystawić receptę na refundowaną szczepionkę osobom powyżej 18. roku życia, którym ona przysługuje. Skróci to drogę do szczepienia dla osób dorosłych, które chcą zaszczepić się w aptece. Nowelizację obecnych przepisów przygotował resort zdrowia.
Dlaczego Polacy szczepią się coraz rzadziej?
14 listopada Lekarze i eksperci przedstawili w Krakowie raport o szczepieniach ochronnych w Polsce. "To, że Polacy szczepią się mniej chętnie może być efektem tego, że nie rozmawiamy o szczepionkach w sposób otwarty. Szczepionki jak każda technologia medyczna nie są w stu procentach efektywne, mają też określone skutki uboczne. Nie powinniśmy wyśmiewać wątpliwości, tylko spokojnie tłumaczyć opierając się na wiedzy naukowej" - mówi dr Michał Seweryn, jeden z twórców tego raportu.
Czy to już epidemia? Dr Lidia Stopyra nie ma wątpliwości
Najciężej na krztusiec chorują dzieci kilkutygodniowe, które stykają się z bakterią po raz pierwszy. To są ciężkie napady kaszlu związane z długimi bezdechami, z niedotlenieniem mózgu, co wiąże się z uszkodzeniem neurologicznym. Może później dojść do porażenia mózgowego, w przebiegu krztuśca - nawet do zgonu - mówi dr Lidia Stopyra, ordynator oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w Szpitalu im. Żeromskiego, która była gościem Radia Kraków.
Które szczepienia w Polsce są refundowane?
Ministerstwo edukacji i resort zdrowia rozpoczynają w szkołach program szczepień przeciw wirusowi HPV, chodzi o uczniów w wieku od 9 do 14 lat. Szczepienie są dobrowolne i bezpłatne. Przy tej okazji przypominamy, jakie szczepienia w Polsce są refundowane dla dzieci i dorosłych. Z Aleksandrą Kwiecień, rzeczniczką prasową Małopolskiego Oddziału NFZ rozmawia Marzena Florkowska
Szczepienia osób dorosłych
Szczepienia dorosłych są tak samo ważne dla zdrowia , jak szczepienia dzieci. Dotyczy to zwłaszcza osób w podeszłym wieku, ponieważ starzenie się układu odpornościowego sprawia, że organizm jest coraz bardziej podatny na choroby zakaźne.
Przyjmowanie niektórych szczepień zaleca się również kobietom w ciąży. O szczegółach prof. Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, Sekretarz Rady Sanitarno-Epidemiologicznej
Chrzanów nadal będzie prowadził szczepienia Pfizerem bez rejestracji
Punkt szczepień powszechnych w Chrzanowie nadal będzie prowadził szczepienia preparatem firmy Pfizer bez wcześniejszej rejestracji. Wystarczy osobiście zgłosić się do punktu przy ulicy Sokoła w Chrzanowie.
Szczepionka AstraZeneca dla osób do 65. roku życia
Jest zmiana rekomendacji dla szczepionki firmy AstraZeneca. Preparat będzie podawany osobom do 65. roku życia, a nie do 60. - jak przyjęto początkowo - powiedział pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.
Małopolska: pół tysiąca rodziców nie szczepi swoich dzieci, bo przekonały ich do tego ruchy antyszczepionkowe
Rodzice coraz częściej przyznają, że nie szczepią dzieci, ponieważ przekonały ich do tego ruchy antyszczepionkowe. Tylko w Małopolsce w ubiegłym roku przyznało się do tego ponad 500 rodziców. Eksperci przypominają, że w krajach, które zrezygnowały za szczepień, można było zaobserwować epidemie chorób zakaźnych, np. odry i różyczki.
Kraków: urzędnicy zajmą się problemem niezaszczepionych dzieci w przedszkolach i żłobkach
Prezydent Jacek Majchrowski obiecuje, że urząd zajmie się wprowadzeniem odpowiednich przepisów. To oznacza, że rodzice, którzy z premedytacją nie chcą szczepić swoich dzieci, będą mieli kłopot z zapisaniem pociechy do wybranego przedszkola lub żłobka. W tym rozwiązaniu utwierdził urzędników wojewódzki inspektor sanitarny, który popiera pomysł.
W audycji "Przed hejnałem" o trudnym dialogu z przeciwnikami szczepień
Szczepić, czy nie szczepić? To pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców, którzy od kilku miesięcy bombardowani są argumentami zwolenników i przeciwników szczepień. Skutek tego zauważalny jest również w liczbach. Pod koniec 2014 roku zarejestrowano 769 osób z Małopolski, które uchylały się od szczepień.
Przedstawiciele PO i PiS zgodni: "Polityka nie ma tu znaczenia. Kwestia szczepionek to walka o wspólne dobro"
Przeciwnicy szczepień zwierają szyki. Krakowski radny, który zaproponował, by do przedszkoli samorządowych przyjmować jedynie dzieci z kompletem szczepień, spotkał się z falą nienawiści. W konsekwencji zwrócił się o pomoc do policji. Tymczasem w samych Niemczech od października zachorowało na odrę 600 osób, dlatego WHO wzywa do kampanii proszczepiennych.
Radny Wantuch prosi o pomoc policję. Wszystko przez pomysł dotyczący szczepień
Chciał, aby dzieci w przedszkolach musiały być szczepione, teraz prosi o pomoc policję. Chodzi o krakowskiego radnego Łukasza Wantucha. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków zaproponował on, żeby dzieci chodzące do publicznych przedszkoli musiały przejść obowiązkowe szczepienia. Jego propozycja miała być głosowana na najbliższej sesji jednej z rad dzielnic, jednak już wiadomo, że sesja się nie odbędzie ze względów bezpieczeństwa.
Do żłobka i przedszkola w Krakowie pójdą tylko dzieci zaszczepione? Jest taki pomysł
"Rodzice przedszkolaków i młodszych dzieci powinni przedstawić zaświadczenie o szczepieniach, zanim poślą swoje pociechy do placówek" - tak uważa Łukasz Wantuch, krakowski radny dzielnicowy. Przygotował nawet projekt uchwały, która zobowiązałaby prezydenta miasta do takiego zarządzenia.
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu