Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Do Ucha". Cykl literackich słuchowisk Radia Kraków. „Zapasy ze światem. Podróże Zbigniewa Herberta”

W sobotę 28 października o 21:05 premiera najnowszego słuchowiska Radia Kraków. To kolejna odsłona cyklu "Do ucha" - poetyckich słuchowisk, przygotowanych przez Radio Kraków i Fundację Miasto Literatury.

„Kobiety, którymi nie byłam”. Nagrania do nowego cyklu słuchowisk Radia Kraków

Andrzej Franaszek, autor głośnej, wielokrotnie nagradzanej biografii Czesława Miłosza, specjalnie dla nas napisał tekst słuchowiska „Zapasy ze światem. Podróże Zbigniewa Herberta”. 

- "Pisząc scenariusz starałem się ukazać, jak ważnym doświadczeniem w życiu Zbigniewa Herberta była podróż. Która jest drogą do świata, do spotkania z ludzką innością, barwnością, ale też do rozpoznania samego siebie, konfrontacji ze sobą. Ostatecznie zaś staje się wędrówką na drugą - miejmy nadzieję istniejącą - stronę rzeczywistości" - mówi Franaszek, który przygotowuje właśnie biografię Herberta.  

"Jan Peszek – to była moja pierwsza myśl obsadowa" - mówi Ewa Ziembla, reżyserka. "Zadzwoniłam. Podziękował mi  i … odmówił! Z braku czasu. Kiedyś widziałam jego kalendarz i wiem, jak bardzo jest zajęty. Ale ostatecznie się udało. I nie protestował, gdy zjechaliśmy do piwnicy Radia Kraków, aby nagrać jeden z wierszy.
Pełen poświęcenia był  Grzegorz Mielczarek. Wszedł nawet do bagażnika swego samochodu, gdy wiatr uderzał w mikrofon. A Hanna Bieluszko na zimnie cierpliwie nagrywała kolejne wersje, żeby opowieść Katarzyny Herbert zabrzmiała jak najlepiej.
Po przeczytaniu scenariusza Andrzeja Franaszka pomyślałam, że trzeba z niektórymi nagraniami wyjść poza studio. By podróżowanie z wierszami i prozą Zbigniewa Herberta miało wyraziste tło. Oczywiście, czego bardzo żałuję, nie pojechaliśmy do Paryża, do Wiednia  czy na greckie wyspy. Dźwiękowe plenery znaleźliśmy w centrum Krakowa. Jak wyszło? Proszę posłuchać już w najbliższą sobotę o 21.05".

Słuchowisko „Zapasy ze światem. Podróże Zbigniewa Herberta” według tekstu Andrzeja Franaszka zrealizowano we współpracy z Fundacją Zbigniewa Herberta.

Występują Jan Peszek, Grzegorz Mielczarek i Hanna Bieluszko.
Opracowanie muzyczne i reżyseria: Ewa Ziembla
Realizacja dźwiękowa: Wojciech Gruszka

Premiera w sobotę 28 października o 21:05. 

Zapraszamy!

 

"DO UCHA" - CYKL LITERACKICH SŁUCHOWISK NA ANTENIE RADIA KRAKÓW

 

 "Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków"

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię