„Lata temu kiedy zacząłem pracować nad obrazami-obiektami ze zdeformowanymi krosnami i płótnami pomyślałem, że chciałbym przygotować wystawę w przestrzeni Pałacowej. Starej, trochę zniszczonej, w której czujemy dawne bogactwo materiałów i zdobień.

W ciągu tych nastu lat poza minionym bogactwem, barwnymi i zdobnymi szatami ważnymi w historii malarstwa, coraz mocniej zaczęły wybrzmiewać stojące za tym bogactwem koszty społeczne. Coraz częściej specjaliści zaczęli komentować i rozliczać bogacenie się szlachty i magnaterii wyzyskujących chłopów porównywanych do niewolników jako własności tych zamożniejszych.

I w tym czasie/kontekście nadarzyła się okazja przygotowania wystawy w niejednoznacznym Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach. Dzisiaj pałacu przypominającego styl architektury socrealistycznej, mniej tej z rycin wnętrz pałacowych z XIX wieku. Podczas pierwszej wizyty w galerii pomyślałem, że to ciekawy przykład miejsca szukającego swojej nowej tożsamości w kontekście aktualnego spojrzenia na historię. Z dwuznaczną tradycją klasy fundującej pałac rozrywki dla nich samych. Obecnie miejsce publiczne przeznaczone dla sztuki, która stara się łączyć i przepracowywać trudne i niewygodne historie i herstorie, zauważać drobne zjawiska i wrażliwości będąc jednocześnie częścią rozrywki. Oczywiście to niepełny obraz sztuki ale tak postrzegam część głównych wątków sztuk wizualnych.

W swojej twórczości poruszam wątki związane z pamięcią, tożsamością i przemijaniem. W obiektach zbudowanych z samych drewnianych, poskręcanych i surowych listew/krosien wybrzmiewa brak i pustka którą wyczuwam w budynkach takich jak Pałac Vauxhall. Ta wystawa jest dla mnie okazją do dialogu z przeszłością i teraźniejszością, szukaniem tożsamości pałacu i malarstwa oraz obrazu w dzisiejszym świecie”.

                                                Bartosz Kokosiński

Bartosz Kokosiński — malarz i twórca instalacji malarskich oraz video. Urodził się w 1984 roku w Siewierzu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2009 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i prof. Witolda Stelmachniewicza. Współtworzy kolektyw artystyczny Inne Towarzystwo (IG: @innetowarzystwo). Jego twórczość charakteryzuje się głębokim zainteresowaniem materią i jej przekształcaniem. Jego prace często balansują na granicy między malarstwem a instalacją, wykorzystując różnorodne materiały, od tradycyjnych płócien i farb po przedmioty codziennego użytku i nietypowe surowce. Kokosiński eksploruje w swojej praktyce artystycznej relacje między przestrzenią a obserwatorem, tworząc dynamiczne kompozycje, które zachęcają do refleksji nad percepcją i doświadczaniem sztuki. Często porusza tematy związane z pamięcią, tożsamością i przemijaniem, wprowadzając widza w intymny dialog z dziełem. Więcej: bartoszkokosinski.com