Widowisko zostało oparte na przekazie płynącym z życia dziesięciu błogosławionych i świętych związanych z Małopolską. Każda z postaci jest inspiracją do rozważenia istotnych punktów, które są spoiwem narodowym i mają ponadczasowy charakter. Koncert będzie mieć charakter widowiska, w którym ukazane zostaną treści błogosławionych i świętych z Małopolski w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem scenografii multimedialnej - synergii światła, obrazu i dźwięku. Całość zadania ma wymiar zarówno artystyczny jak i edukacyjny. 

Reżyserem widowisk jest Leszek Zduń, a kierownikami muzycznymi wydarzenia są Marcin Pospieszalski i Piotr Cudzich. Widowisko poprowadzą Joanna Kwiatkowska - Zduń i Michał Chorosiński.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Podczas koncertów wolontariusze Fundacji Akuratna będą kwestować na cel leczenia i rehabilitacji swoich podopiecznych: Karolinki Płachty i Franka Mruga. 100% zebranych środków trafi do podopiecznych.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje: Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie „Dekalog Narodu Polskiego – 10. Świętych i Błogosławionych z Małopolski” dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa i Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – Edycja 2023 Wolność po Polsku.