W tym roku po raz pierwszy od 73 lat Lajkonik nie będzie hasał ulicami Krakowa. Wszystko przez podstępnego wirusa, który zaatakował nas znienacka i storpedował wszystkie imprezy plenerowe. W przypadku pochodu Lajkonika to tym smutniejszy fakt, że przypada właśnie 200. rocznica pierwszej prasowej relacji z harców Konika Zwierzynieckiego i pierwszego zapisu legendy o Lajkoniku. Wszystko to zostało zawarte w jednym artykule pod tytułem „Konik”, który został opublikowany w 47. numerze tygodnia literacko-rozrywkowego „Pszczółka Krakowska” w dniu 10 czerwca 1820 roku. Autorem tekstu był ukrywający się pod pseudonimem „Pielgrzym z Tenczyna” Konstanty Majeranowski.

Dzień tegorocznego pochodu miał być też wyjątkowy dla Zbigniewa Glonka, który wciela się w postać Lajkonika. Dokładnie 50 lat temu pan Zbigniew rozpoczął swoją przygodę z Lajkonikowym orszakiem, najpierw jako jeden z włóczków towarzyszących zwierzynieckiemu konikowi.

Muzeum Krakowa nie zapomina o jednej z najważniejszych krakowskich tradycji! W tym roku Lajkonik odda hołd miastu 18 czerwca w wersji on-line, tańcząc samotnie na płycie Rynku Głównego, co będzie można śledzić na muzealnym Facebooku i kanale na YouTube. Przez cały tydzień poprzedzający to wydarzenie zapraszamy do oglądania filmu w odcinkach, który będzie opowiadać o miejscach, osobach i zwyczajach tworzących Pochód Lajkonika. Kolejne części filmu będą emitowane począwszy od 12 czerwca codziennie o godz. 12.00 na naszym Facebooku.
 

Odc. 1: Pochód Lajkonika: Wodociągi

Odcinek wprowadzający w cykl filmów o pochodzie Lajkonika, w którym przybliżymy znaczenie i rolę, jaką od lat pełni Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie w całym wydarzeniu związanym z harcami Konika Zwierzynieckiego.
    

Odc. 2: Pochód Lajkonika: Przygotowanie

W odcinku drugim opowiemy o „kuchni” pochodu Lajkonika – o związkach Celestatu z tradycją Lajkonika, znajdującym się tam magazynie strojów orszaku i o przygotowaniach do pochodu. Pokażemy również, jak wyglądają prace konserwatorskie nad strojami członków orszaku w pracowni w oddziale Thesaurus Cracoviensis i opowiemy o stroju głównego bohatera – Lajkonika.
 

Odc. 3: Pochód Lajkonika: opowieści kupców

Trzeci odcinek poświęcimy przedsiębiorcom, którzy swoje firmy mają na trasie lajkonikowego pochodu. Opowiedzą oni o znaczeniu, jakie ma dla nich uderzenie buławą.
 

Odc. 4:  Pochód Lajkonika: Norbertanki

Czwarty odcinek dotyczyć będzie jednego z najważniejszych punktów na trasie pochodu – klasztoru Sióstr Norbertanek. To tam co roku rozpoczyna się pochód, tam też włóczkowie toczą „walkę” z Tatarami. Na dziedzińcu klasztoru rozstrzyga się również konkurs dla dzieci na najpiękniejszy Orszak Lajkonika. W tym odcinku narratorem będzie dziecko, które wspomina swój udział w pochodzie oraz opowiada legendę o Lajkoniku.
 

Odc. 5: Pochód Lajkonika: Kuria

Kolejny odcinek będzie dotyczył historii pochodu Lajkonika i związku tej tradycji z Pałacem Biskupów Krakowskich. Na dziedzińcu klasztoru co roku Lajkonik składa kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. Opowiemy o związkach tego miejsca z tradycją Konika Zwierzynieckiego oraz o obrazie Michała Stachowicza z 1820 r., który ukazuje jego harce, a który do wielkiego pożaru Krakowa znajdował się właśnie w siedzibie biskupów.
 

 Odc. 6: Pochód Lajkonika: Orszak

Bohaterami tego odcinka będą członkowie orszaku, którzy opowiedzą o tradycji Pochodu Lajkonika, swojej motywacji do udziału i zaangażowaniu w to wydarzenie oraz o przekazie międzypokoleniowym.
 

 Odc. 7: Pochód Lajkonika: pokłon miastu

Wielki finał, w którym Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski przekaże symbolicznie „haracz” Lajkonikowi, a ten uderzy prezydenta buławą na szczęście dla całego miasta. W drugiej części filmu Lajkonik zaprezentuje przed Wieżą Ratuszową finałowy taniec z chorągwią.

 

Pochód Lajkonika  on line 2020 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Głównym Partnerem Wydarzenia Pochód Lajkonika 2020 jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie.