Jeszcze przed koncertem jubileuszowym pod batutą Daniela Stabrawy, muzycy Sinfonietty Cracovii wykonali majówkowy minikoncert wśród zieleni Parku Jordana. Tym wydarzeniem, w poniedziałek, 22 kwietnia Sinfonietta Cracovia zainaugurowała współpracę z ZZM, a park zyskał trzech nowych rezydentów. W ciągu tego roku w różnych dzielnicach Krakowa zostanie posadzonych 30 młodych drzew, które symbolizują 30 jubileuszowych lat.

Akcji sadzenia pamiątkowych drzew przyświeca idea, aby łączyć przeszłość z myśleniem o przyszłości. W niedalekiej przyszłości Sinfonietta Cracovia wypełni koncertowymi emocjami Krakowskie Centrum Muzyki wśród zieleni na Cichym Kąciku – mówi Agata Grabowiecka, dyrektorka orkiestry. Wielkim miłośnikiem drzew był Krzysztof Penderecki, mentor i patron wielu przedsięwzięć Sinfonietty Cracovii. Tą akcją upamiętniamy także tego wkład w rozwój zespołu. Myśląc o korzeniach, chcemy jednocześnie zapraszać do muzyki nowe pokolenia melomanów – dodaje Katarzyna Tomala-Jedynak, dyrektorka artystyczna i I dyrygentka Sinfonietty Cracovii.

Cieszymy się, że tak wyjątkowe wydarzenie jakim jest 30-lecie działalności Sinfonietty Cracovii, zostaje upamiętnione poprzez posadzenie drzew w krakowskim parku. Drzewa są świadkami historii, która właśnie dzieje się na naszych oczach. Sadzenie drzew to również piękna tradycja i forma upamiętnienia dla obecnych i przyszłych pokoleń krakowian – mówi Łukasz Pawlik, pełniący obowiązki dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.