Drewo (ukr. Древо) to pierwszy i najstarszy w Ukrainie zespół pieśni tradycyjnych, funkcjonujący już 43 lata – powstał w 1979 roku. Kieruje nim jego założyciel, profesor etnomuzykologii, Jewhen Jefremow. Skład zespołu stopniowo się zmieniał, ale jego trzon zawsze tworzyli profesjonaliści: muzykolodzy, kompozytorzy, badacze folkloru. Za cel swojej działalności członkowie grupy przyjęli gromadzenie, naukowe badanie oraz próby możliwie wiernego naśladowania i odtworzenie w śpiewie zespołu tradycji ukraińskich pieśni ludowych. W związku z tym na główną część repertuaru składają się tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, nagrane przez członków Drewa od mieszkańców ukraińskich wsi. To przede wszystkim materiały z Polesia (w szczególności zebrane od wykonawców zamieszkujących niegdyś obecną zonę w pobliżu Czernobyla), z leśno-stepowego terytorium naddnieprzańskiego i ze wschodniego Podola. Drewo stale występuje na festiwalach w Ukrainie i za granicą: w Belgii, Gruzji, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Polsce, Francji, Uzbekistanie. Pieśni w wykonaniu zespołu były wykorzystywane w filmach, a część repertuaru ukazała się na pięciu kompakt dyskach Drewa (wydanych w Ukrainie i w Polsce) oraz na kilku płytach zbiorowych.

W koncercie można było usłyszeć obrzędowe i liryczne pieśni z tradycji Polesia, Centralnej i Wschodniej Ukrainy, Podlasia, a także muzykę instrumentalną Polesia i Karpat.

Zespół DREWO wystąpił w składzie: Jewhen Jefremow, Tetiana Sopiłka, Serhij Ochrimczuk, Hanna Ochrimczuk, Jurij PastuszenkoKoncert realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji, w ramach Festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2022, www.etnokrakow.pl.

Stowarzyszenie_Rozstaje_LOGO_2.png (52 KB)

Letnia scena Radia Kraków” – DREWO / 3 lipca, godz. 17.00, dziedziniec Radia Kraków.
Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia Kraków (od poniedziałku 27 czerwca). Transmisja koncertu na antenie.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Między 16:00 do 18:00 odbyły się warsztaty plastyczne. Inspiracją Pablo Picasso, który 1948 roku podczas swojej wizyty we Wrocławiu, w kawiarni, na serwetce namalował gołębicę, która do dziś jest symbolem pokoju na świecie.
Wykonywaliśmy kolaże, przedstawiające krajobrazy (z podziałem na niebieskie niebo i złote łany zbóż i słoneczników - w nawiązaniu do flagi Ukrainy) z trójwymiarowym gołębiami. Do kolażu wykorzystaliśmy papier, tkaninę, drobne przedmioty w kolorystyce niebiesko żółtej.