Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Fasola z orzełkiem

  • Nasze akcje
  • date_range Wtorek, 2012.07.10 07:34 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:36 )
Polska fasola z orzełkiem jest bardziej delikatna niż znane wszystkim jaśki, dlatego należy ją krótko gotować. Najlepiej smakuje ze śliwkami.

fot. Wiola Gawlik


Polska fasola z orzełkiem ma ciekawą historię. Nazwa: "z orzełkiem" wzięła się od wiśniowo-czerwonych znamion na białych ziarnach, które układają się często w kształt orła. Według przekazów ustnych na Sądecczyznę fasola trafiła z dawnych kresów wschodnich. W okresie zaborów uważano ją za symbol patriotyczny, sadzono w tajemnicy, między ziemniakami, aby nie była widoczna. Na Sądecczyźnie właśnie z tej fasoli przygotowuje się jedną z potraw wigilijnych.

Fasola z orzełkiem nie krzyżuje się z innymi odmianami, łatwo się ją hoduje, nie jest wymagająca. Ojcem chrzestnym fasoli z orzelkiem jest Pan Zenon Szewczyk z Podegrodzia.

Polska fasola z orzełkiem jest bardziej delikatna niż znane wszystkim jaśki, dlatego należy ją krótko gotować. Najlepiej smakuje w połączeniu ze śliwami. Państwo Szewczykowie dodają ją także do czerwonego barszczu.


Przepis na polską fasolę ze śliwami:

Fasolę namoczyć. Ugotować w osolonej wodzie. Śliwki namoczyć w wodzie, by nabrały odpowiedniej miękkości, a następnie ugotować. Połączyć fasolę ze śliwami i gotować przez kilka minut. Doprawić solą i cukrem.


Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię