fot: Magdalena Świtek

Uważany za jednego z najważniejszych bardów słowiańszczyzny, uwielbiany przez rzesze słuchaczy, bohater paradokumentu Petra Zelenki  Rok diabła , tłumacz, miłośnik poezji i futbolu - taki zwykły Czech –  mówi o sobie.  
JAROMIR NOHAVICA – charyzmatyczny pieśniarz z Ostrawy, był gościem Wieczoru panieńskiego Hanki Wójciak w Radiu Kraków.
Nohavica z powodzeniem koncertuje od trzydziestu lat, wzbudzając zachwyt w wielu krajach świata, gorąco przyjmowany także w Polsce. Był gwiazdą Festiwalu Twórczości Korowód 2012, organizowanego w Krakowie przez Fundację Piosenkarnia Anny Treter.  26 listopada 2012 wystąpił w Pałacu Kultury i Nauki, zapełniając po brzegi Salę Kongresową.
Wywiad, którego możecie Państwo posłuchać, zarejestrowany został na kilka godzin przed  tym koncertem:
[

 

 

Posłuchaj: 

 

]
Jaromir Nohavica urodził się 7.06.1953 r. w Ostrawie. W swoim mieście rodzinnym ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą, później w Brnie średnią szkołę bibliotekarską, studia w Wyższej Szkole Górniczej w Ostrawie przerwał. Obecnie mieszka w Ostrawie, w latach 1978-99 mieszkał w Czeskim Cieszynie.Jako artysta najpierw próbował swych sił pisząc teksty. Zaczynał z regionalnymi grupami Atlantis (1967), Noe (1968), pisał dla grupy rockowej Majestic, współpracował z Czeskim Radiem w Ostrawie i z czołowymi ostrawskimi wykonawcami muzyki pop – Petrem Němcem, Věrą Špinarovą, Marią Rottrovą. W 1981 r. w podziemnym wydawnictwie wydał przekład zbioru fraszek polskiego poety Jana Sztaudyngera Piórka, napisał także teksty do piosenek V. Hlavički, wykorzystanych w inscenizacji Teatru Cieszyńskiego Dundo Maroje albo Lišák Pomet. 
Jaromir Nohavica wraz z Robertem Kuśmierskim w Sali Kongresowej – 26 listopada 2012Pierwszy publiczny występ J. Nohavicy z jego własnym repertuarem miał miejsce (przypadkowo) w marcu 1982 r. na Karuzeli Folkowej w Ostrawie-Porubie. Pierwszego autorskiego albumu doczekał się Nohavica w r. 1988: Darmodziej to album dojrzały i wyważony, złożony z zapisów koncertów z przełomu lat 1987/88. 


Jest autorem tekstów i muzyki do różnych inscenizacji teatralnych w Teatrze Cieszyńskim, praskim teatrze Na Fidlovačce, ostrawskim Teatrze Petra Bezruča. Jest bohaterem paradokumentu Petra Zelenki  Rok diabła .
W lipcu 2012 ukazał się najnowszy studyjny album Jaromira Nohavicy TAK MĚ TU MÁŠ.Minulost ( Przeszłość) z płyty TAK MĚ TU MÁŠ
Jaromir Nohavica – słowa, muzyka, gitara
Robert Kuśmierski – akordeon