Małopolska bez smogu 2020
Na jaką pomoc w procesie wymiany kopciuchów mogą liczyć ich użytkownicy
Były pyłomierze, przenośne modele płuc i aż 5 tygodni pomiarów. Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym monitorowaliśmy jakość powietrza w 6 gminach. W ramach tej edycji pojawiliśmy się w Kętach, Krzeszowicach, Makowie Podhalańskim, Kalwarii Zebrzydowskiej, Rzepienniku Strzyżewskim i Myślenicach.
W Małopolsce wciąż jest około 300 tysięcy kopciuchów. Na jaką pomoc w procesie wymiany mogą liczyć ich użytkownicy?
Czym oddychają mieszkańcy Małopolski? Podsumowanie akcji „Małopolska bez smogu” 2020
Od 13 listopada do 19 grudnia w ramach akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze monitorowały jakość powietrza przez 5 tygodni w 6 małopolskich gminach: Kętach i Krzeszowicach (od 13 listopada do 25 listopada) w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim (od 26 listopada do 7 grudnia) oraz w Myślenicach i gminie Rzepiennik Strzyżewski (od 8 grudnia do 19 grudnia).
Smog zwiększa ryzyko zgonu na Covid-19
Naukowcy alarmują, że zanieczyszczone powietrze może wpływać negatywnie na przebieg choroby. A sezon grzewczy właśnie trwa w pełni. Czy zatem Małopolanie są bardziej narażeni na zarażenie koronawirusem?
Sprawdź, czym oddychasz!
Debata podsumowująca czwartą edycję akcji „Małopolska bez smogu”.
Czym oddychają mieszkańcy Myślenic i gminy Rzepiennik Strzyżewski?
Podsumowanie ostatniego etapu akcji „Małopolska bez smogu.
Jaka jest jakość powietrza w Myślenicach?
Przenośny pyłomierz i symboliczny model płuc – te hasła są już Państwu bardzo dobrze znane, bo akcję Małopolska Bez Smogu wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym prowadzimy od kilku lat. W ramach kolejnej odsłony zawitaliśmy między innymi do podkrakowskich Myślenic, gdzie jakość powietrza badamy od 8 grudnia. Po tygodniu pomiarów czas na krótkie podsumowanie.
Rzepiennik Strzyżewski będzie miał ekopatrol
Ruszył ostatni etap akcji - „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim. Od wtorku 8 grudnia przenośne pyłomierze sprawdzają jakość powietrza w kolejnych dwóch małopolskich gminach: Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim.
Małopolska bez smogu 2020: Myślenice i Rzepiennik Strzyżewski
Trwa antysmogowa akcja Radia Kraków! Jak co roku na przełomie jesieni i zimy, wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i samorządem województwa małopolskiego, badamy jakość powietrza w wybranych gminach. W tym roku były to już Krzeszowice, Kęty, Maków Podhalański i Kalwaria Zebrzydowska. Czas na Myślenice i Rzepiennik Strzyżewski. Będziemy też edukowali i głośno mówili o potrzebie walki o czyste powietrze.
Rzepiennik Strzyżewski
Od 13 listopada do 19 grudnia kolejna edycja akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”. Od 08.12 sprawdzamy, czym oddychamy w Rzepienniku Strzyżewskim.
Myślenice
Od 13 listopada do 19 grudnia kolejna edycja akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”. Od 08.12 sprawdzamy, czym oddychamy w Myślenicach.
Kalwaria Zebrzydowska i Maków Podhalański: normy powietrza przekroczone nawet 8 razy
Czas na podsumowanie kolejnego etapu tegorocznej akcji Małopolska Bez Smogu. Przez 11 dni wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym monitorowaliśmy jakość powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim. Jak się okazuje, wyniki pomiarów nie są zadowalające. Przez zdecydowaną większość czasu normy powietrza były przekroczone.
Wyniki drugiego etapu akcji „Małopolska bez smogu”
Na 11 dni pomiarów - tylko jeden dzień w Makowie, trzy dni w Kalwarii z powietrzem w normie.
Prawie 90% Małopolan wie, że jest uchwała antysmogowa. Ponad 60%, że trzeba wymienić stare piece
89,2 proc. ankietowanych Małopolan wie, że sejmik przyjął uchwałę antysmogową, a 63,3 proc., że zawiera ona nakaz wymiany pozaklasowych pieców. Mieszkańcy oczekują wsparcia finansowego przy likwidacji starych palenisk oraz szybkich i częstych kontroli – wynika z badań opinii przeprowadzonych na zlecenie władz województwa.
Smogowe rekordy w Makowie Podhalańskim
Rekord pomiarów pobity. W czwartek wieczorem pyłomierz ustawiony przez Radio Kraków, województwo małopolskie i Polski Alarm Smogowy w Makowie Podhalańskim wskazał 420 mikrogramów pyłów PM10. To ponad ośmiokrotne przekroczenie norm.
W Myślenicach pojawiła się elektroniczna tablica informująca o stanie jakości powietrza
Urządzenie zawisło na ścianie urzędu miasta od strony ulic Jordana. Pokazuje stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5.
To wspólny projekt gminy Myślenice i Polskiej Spółki Gazownictwa, która prowadzi antysmogową kampanię zachęcającą do wymiany pieca.
Mroźny i smogowy poranek w Małopolsce
Małopolska w coraz większym smogu. W Suchej Beskidzkiej dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 są już przekroczone ponad trzykrotnie. Gwałtownie wzrósł poziom zanieczyszczeń w Makowie Podhalańskim, gdzie sprawdzamy stan powietrza w ramach wspólnej akcji Radia Kraków, samorządu województwa małopolskiego i Polskiego Alarmu Smogowego.
Maków Podhalański wciąż walczy z zanieczyszczeniem powietrza
Przez trzy dni z czterech w Makowie Podhalańskim koło Suchej Beskidzkiej powietrze było zanieczyszczone. To kolejna gmina, w której sprawdzamy wraz z Polskim Alarmem Smogowym, czym oddychają mieszkańcy. Od kilku dni czujniki stoją także w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Małopolska bez smogu 2020: Maków Podhalański i Kalwaria Zebrzydowska
Trwa antysmogowa akcja Radia Kraków! Jak co roku na przełomie jesieni i zimy, wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i samorządem województwa małopolskiego, badamy jakość powietrza w wybranych gminach. W tym roku były to już Krzeszowice i Kęty. Czas na Maków Podhalański i Kalwarię Zebrzydowską. Ostatnimi miejscami będą Myślenice i Rzepiennik Strzyżewski. Będziemy też edukowali i głośno mówili o potrzebie walki o czyste powietrze.
Najnowsze
-
16:04
Zmiana organizacji ruchu na Wzgórzach Krzesławickich, będzie jeszcze ciaśniej
-
15:55
Unikatowy rysunek Wyspiańskiego można oglądać w Krakowie
-
15:31
Leasing czy pożyczka: który produkt finansowy częściej wybierają przedsiębiorcy?
-
15:25
Osuszanie po zalaniu – skuteczne metody przywracania pomieszczeń do stanu użytkowego
-
14:32
Pierwszy rower rozdany! Co wymyśliła nasza laureatka?
-
14:31
"W latach 30. była jedną z najwybitniejszych tenisistek świata". Zapomniane bohaterki Krakowa powracają w kolejnym tomie "Krakowianek"!
-
14:25
Referendum w sprawie odwołania Aleksandra Miszalskiego? W PiS rozważają ten pomysł
-
13:25
W lesie znaleziono rzeczy mogące należeć do zabójcy ze Starej Wsi
-
12:45
Po latach zmieni się uciążliwe przejście podziemne pod ulicą Wielicką w Krakowie
-
12:21
Obława w Starej Wsi, Wisła słona jak Bałtyk i… wiersze. Wyczyn i Blamaż Tygodnia
-
12:11
Zarzuty dla Doroty Kani ws. ujawnienia danych osobowych prokurator Wrzosek
-
10:09
"W latach 30. była jedną z najwybitniejszych tenisistek świata". Zapomniane bohaterki Krakowa powracają w kolejnym tomie "Krakowianek"!