Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wybieramy Markę Radia Kraków za wrzesień

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2016.09.29 08:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:44 )
Sztuki wizualne w natarciu. We wrześniu skupialiśmy się na nowych wystawach, zaproponowanych przez krakowskie muzea i galerie. Werdykt radiowego jury we wtorek w "Kole Kultury" po 21.00. Zapraszamy!

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych w Bunkrze Sztuki

Aż trzy nowe wystawy w krakowskim Bunkrze Sztuki -  "Węże, sztylety i płatki róży", Anna Zaradny - RONDO ZNACZY KOŁO oraz Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych. Bardzo różne ekspozycje łączy linia, znak graficzny, wreszcie dominanta bieli i czerni. 

Pierwsza z ekspozycji jest poświęcona polskiej ilustracji książkowej. Obok twórczości klasyków (małżeństwa Themersonów, Bohdana Butenki, Stanisława Pappa) będzie można zobaczyć prace ilustratorów młodszego pokolenia, m.in. Agnieszki Piksy, Tymka Borowskiego czy Jana Bajtlika.

RONDO ZNACZY KOŁO pokazuje prace wizualne, muzyczne i performanse Anny Zaradny. Ekspozycja podąża śladem obiektów i działań performatywnych ważnych dla Artystki postaci, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karlheinza Stockhausena oraz Krystyny Tołłoczko-Różyskiej, projektantki budynku Bunkra Sztuki.

Znak to jeden z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory i graficzne skróty są jak sylaby czy litery graficznego systemu językowego. Znamy je wszyscy.  Znaki Pekao, Mody Polskiej, CPN-u, Unitry, czy Domu Handlowego „Telimena” - zdominowały przestrzeń publiczną epoki PRL. Trzecia z ekspozycji w Bunkrze Sztuki, Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych, nawiązuje do legendarnej Pierwszej Wystawy Znaków Graficznych z 1969 roku. Druga część wystawy przedstawia ponad 350 najnowszych znaków, powstałych w latach 2000–2015. Od kilku miesięcy ta ważne i ciekawa prezentacja podróżuje po całej Polsce.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na dwie, bardzo różne wystawy. Pierwsza z nich to ekspozycja prezentująca fenomen Grupy WPROST w latach 1966–1986. Grupa Wprost powstała w 1966 roku, a tworzyła ją piątka młodych malarzy, absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Maciej Bieniasz (ur. 1938), Zbylut Grzywacz (1939–2004), Barbara Skąpska (1938–2015), która wzięła udział w pierwszej i ostatniej ekspozycji grupy, Leszek Sobocki (ur. 1934) i Jacek Waltoś (ur. 1938). 

Działalność grupy była wystąpieniem przeciwko dominującej wówczas w Polsce sztuce abstrakcyjnej. Młodzi malarze, chcąc wyrażać "wprost", opowiedzieli się za figuratywnością, antyestetyzmem i antyformalizmem. W swoich dziełach podejmowali tematy społeczne, polityczne oraz zagadnienia egzystencjalne. Na wystawie prezentowanych jest ponad 300 prac – obrazów olejnych, rzeźb, montaży, instalacji przestrzennych, grafik i rysunków. 
  
Tematem wystawy "Kachō-ga. ( kaczo-ga) Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu" są obrazy natury w kulturze Wschodu i Zachodu, jej interpretacje i sposoby obrazowania. Punktem wyjścia jest kolekcja drzeworytów ukiyo-e przedstawiających „obrazy kwiatów i ptaków” ze zbioru Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego zderzona po raz pierwszy z europejskim malarstwem oraz rzemiosłem artystycznym: od średniowiecza po czasy współczesne. Siedemnastowieczne zielniki i ornaty, rysunki Stanisława Wyspiańskiego i Wojciecha Weissa oraz drzeworyty Hiroshigego, grafiki Václava Hollara i Utamara to tylko niektóre z prezentowanych dzieł. 

Na wystawę zat. "Koszycka moderna" zaprasza galeria Międzynarodowego Centrum Kultury. W latach dwudziestych XX wieku, Koszyce były jednym z centrów życia artystycznego Europy Środkowej.  Miasto stało się przestrzenią dialogu dla artystów reprezentujących różnorodne stylistyki i ulegających rozmaitym inspiracjom - od postimpresjonizmu po formy awangardowe.  

To już kolejny raz, kiedy MCK przybliża sztukę naszych najbliższych sąsiadów, która, paradoksalnie, jest mało znana polskiej publiczności. Ekspozycja prezentuje blisko 80 prac malarskich i graficznych, pochodzących ze zbiorów publicznych i prywatnych w Koszycach, Bratysławie i Preszowie. 

Krakowskie Muzeum Historii Fotografii proponuje nam "My(d)lenie oczu". Ekspozycja jest pomyślana jako wędrówka przez labirynt pułapek percepcyjnych oraz iluzoryjnych gier z kolorem i przestrzenią.  To także pretekst do niecodziennej prezentacji zbiorów MHF, dość odległej od klasycznej galeryjnej prezentacji obrazów w ramach. - Wystawa ma dostarczyć odwiedzającym dużo dobrej zabawy, a zarazem zainspirować do refleksji nad istotą widzenia - mówi współautorka ekspozycji Monika Kozień.

 

jn


Nasze nominacje:

- trzy nowe wystawy w Bunkrze Sztuki: "Węże, sztylety i płatki róży", "Anna Zaradny - RONDO ZNACZY KOŁO" oraz "Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych.  
- dwie nowe wystawy w Muzeum Manggha - Grupa Wprost i "Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Wschodu i zachodu" - 
- "Koszycka moderna" w Międzynarodowym Centrum Kultury 
- "My(d)lenie oczu" Muzeum Historii Fotografii

 

"Węże, sztylety i płatki róży" w Bunkrze Sztuki
"Rondo znaczy koło" w Bunkrze Sztuki
Wielki powrót Grupy WPROST w Muzeum Manggha
My(d)lenie oczu w Muzeum Historii Fotografii
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię