|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Diaries of Hope" Z.Preisnera. Rekomendacja

" Pamiętniki pisane nadzieją”(Diaries of Hope ) inspirowane wspomnieniami i wierszami dzieci, ofiar Holocaustu .

Posłuchaj mówi Zbigniew PreisnerGłęboka, poruszająca, przenikliwa, takimi określeniami można by opatrzyć muzykę światowej sławy krakowskiego kompozytora Zbigniewa Preisnera z jego najnowszej płyty "Pamiętniki pisane nadzieją".
Muzyka dotyka bowiem wydarzeń, zapisanych w historii XX wieku, jako bodaj najtragiczniejsze. Ale choć przepojona jest smutkiem czy zamyśleniem niesie zgodnie z tytułem także element nadziei, która mimo grozy wojny towarzyszyła tysiącom dzieci europejskich Żydów, skazanym przez nazizm na śmierć. Być może także i tym z Bobowej przedwojennego słynnego na cały świat ośrodka chasydyzmu , małopolskiego miasteczka w którym dzieciństwo spędził kompozytor.
Inspiracją do napisania muzyki była podróż Zbigniewa Preisnera z początkiem lat 90. do Izraela . - Na początku lat 90 byliśmy razem z Krzysztofem Kieślowskim w Jerozolimie na Jerusalem Film Festival - mówi kompozytor. Na otwarciu graliśmy koncert, potem byliśmy przyjęci przez prof Szewacha Weissa, ówczesnego przewodniczącego Knsetu . I pamiętam, że Pan Profesor powiedział wtedy do nas : -- Panowie wy jesteście z Polski i wszystko wiecie o tej tragedii, ale zobaczcie Muzeum Jad Waszem a zwłaszcza ekspozycję dziecięcą"
Wystawa zrobiła na artystach ogromne wrażenie, salę w której płonie tysiące świec "wypełniają" głosy, które wyczytują imiona i nazwiska dzieci, daty ich urodzin i miejsca kaźni.
- To było przeżycie, którego do dziś nie zapomnę - wyznaje kompozytor i wtedy Krzysztof Kieślowski wyszedł i powiedział: musisz to jakoś opisać.
Blisko dwadzieścia lat od tamtego wydarzenia możemy posłuchać gotowego projektu Zbigniewa Preisnera. Prapremiera płyty odbyła się w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu . Wiersze nastoletnich poetów, którzy zginęli w Auschwitz czytał Jerzy Trela; orkiestrę i chór Filharmonii wrocławskiej poprowadził Adam Klocek, na fortepianie zagrał kolejny krakus biorący udział w projekcie, pianista Konrad Mastyło. W partiach solowych wystąpili Archie Buchanan młodziutki solista Royal Choir of the Chapel Royal z Londynu oraz Lisa Gerrard znakomita australijska wokalistka i kompozytorka .
Jej przejmujący głos w drugiej części kompozycji nazwanej Lament porusza chyba najmocnie j. Nic dziwnego więc, że to właśnie ta część, podobnie jak niegdyś fragment III Symfonii Pieśni Żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego podbija listy przebojów na razie w Polsce ale kompozycja zdobyła także uznanie i w europejskim muzycznym świecie , co potwierdzają znakomite recenzje , które ukazały się po premierze "Diaries of Hope" w słynnym londyńskim centrum sztuki Barbican Hall.
"Ten projekt - to międzynarodowy skarb" - mówi w jednym z wywiadów Lisa Gerrard i w tym wypadku należy się z nią zgodzić.
Jeszcze w tym roku Zbigniew Preisner pojawi sie ze swoją płytą w Krakowie. Spotkanie promocyjne - wedle zapowiedzi - odbędzie się w księgarni muzycznej KURANT.

Jolanta Drużyńska
Zbigniew Preisner -"Diaries of Hope" (Pamiętniki pisane nadzieją), 2013 r
.
0%
0%