Ekspozycja nawiązuje do pierwszych prac teatralnych Tadeusza Kantora - przedwojennej relizacji  dramatu "Śmierć Tinatagilesa" autorstwa Maurice'a Maeterlincka.

W 1938 roku Tadeusz Kantor jako student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wystawił „kieszonkowy spektakl” na podstawie dramatu Maeterlincka i z udziałem marionetek. Schlemmerowskie w duchu przedstawienie znalazło swoją kontynuację pięćdziesiąt lat później w pierwszej części cricotage: Maszyna miłości i śmierci, kiedy to Kantor po raz kolejny wrócił do dramatu Maeterlincka.

Jednym wątków jakie podejmowanych na wystawie "Kiedy znów będę mały?" jest moment narodzin artystycznej osobowości oraz wchodzenia w wiek dojrzały. Kluczowa jest owa skomplikowana przemiana, jaką przechodzi bohater. Wystawa wyłapuje momenty transformacji oraz duchowe uniesienia, które towarzyszą artystom w momencie dojrzewania.

Na wystawie zostaną pokazane wczesne prace artystyczne Władysława Hasiora, Tony Ourslera i Christiana Boltanskiego oraz dzieła, których powstanie zdeterminowało rodzicielstwo i praca z dziećmi – są to obiekty Anety Grzeszykowskiej, Pawła Althamera oraz filmy Wiktora Gutta. Zobaczymy również prace Maćka Chorążego, Anji Carr i Clausa Richtera – zainteresowanych ikonografią dzieciństwa. Zaprezentowane zostaną również kostiumy i obiekty z performance Piosenki o miłości i śmierci (projekt Bracia, reżyseria Cezary Tomaszewski). Specjalnie na wystawę zostanie zrealizowany mural Kariny Bisch, która w swojej twórczości odwołuje się do tradycji teatru schlemmerowskiego. Niektórym pracom prezentowanym na wystawie będą towarzyszyć działania performance.

Tytuł "Kiedy znów będę mały" pochodzi z książki Janusza Korczaka w której autor przypomina o tym, że będąc dziećmi chcemy stać się dorośli.


"Kiedy znów będę mały?"
17 czerwca - 18 września 2016
Wernisaż: 17 czerwca 2016, godz. 18:00
Kuratorka: Joanna Zielińska
Artyści: Paweł Althamer, Guy Ben-Ner, Karina Bisch, Christian Boltanski, Bracia, Anja Carr, Maciek Chorąży, Jan Fabre, Aneta Grzeszykowska, Wiktor Gutt, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Tony Oursler, Claus Richter, Franciszka Themerson, Adam Walny, The Book Lovers

 

jn