
"Kamienny anioł"
Wydawnictwo Bona
Książka, której jury Koła Kultury w Radiu Kraków przyznało tytuł książki miesiąca.
Powieść kanadyjskiej pisarki, po raz pierwszy ukazała się w 1964 roku, a jej przesłanie do dzisiaj nie straciło na aktualności.
Historia głównej bohaterki Hagar opowiadana jest na dwóch planach. Jeden to czas teraźniejszy, czyli lata sześćdziesiąte . Hagar przekroczyła dziewięćdziesiatkę, zaczyna mieć kłopoty z pamięcią, zdarzają się jej coraz częściej wpadki, które niepokoją jej syna i synową. Rodzina postanawia o przeniesieniu Hagar do domu opieki. Wszystko dla jej dobra. Ale staruszka czując nieuchronność decyzji postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i ucieka kryjąc się w opuszczonym domu.
Drugi plan do przeszłe życie Hagar, pełne nieszczęśliwych zdarzeń, z niekochanym mężem i nierozumiejącym jej otoczeniem. Kanada przełomu wieków, prowincja wymagająca od jej mieszkańców przede wszystkim fizycznej siły, Wielki kryzys lat trzydziestych, wreszcie nowe, powojenne czasy.,
Znakomita proza, mistrzowsko poprowadzona narracja, głębokie przesłanie, takie lektury długo ma się w pamięci.
Laurence zachwyca pięknym, plastycznym stylem. Jednocześnie niepokoi obrazem jesieni życia, w której walczy się o każdy kolejny dzień, o własną tożsamość i niezależność. To także książka, która opisuje proces trudnego dochodzenia do pokory wobec spraw, na które nie mamy wpływu. Barwnie i wyraźnie wpisująca się w kanadyjską codzienność przełomu XIX i XX wieku . (Jarosław Czechowicz)
Ta książka powinna nas skłonić to tego, żebyśmy traktowali starych ludzi tak, jak chcielibyśmy sami być traktowani. (Małgorzata Niemczyńska).
Mam nadzieję, że wszyscy, którzy zakochali się w Alice Munro sięgną po "Kamiennego anioła", bo to jest fantastyczne wydarzenie literackie . (Anna Marchewka).
Ta opowieść uczy nas dostrzegania ludzi starych i przypomina nam, że dzięki nim dowiadujemy się wiele o nas samych . (Marcin Wilk)