Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Mateusz Frankiewicz gościem Hanki Wójciak

„Z sukcesami i laurami jest tak, że człowiek myśli, że chciałby je zdobyć, a kiedy je osiąga nagle ma niedosyt. Może to zabrzmi infantylnie, ale wystarcza mi, że nagrywam muzykę i kiedy jej słucham, przechodzą mnie dreszcze. To jest dla mnie najważniejsze” - powiedział Mateusz Frankiewicz w audycji Hanki Wójciak „Wieczór panieński”.

Mateusz Frankiewicz. Fot. Michał Zięba

Mateusz Frankiewicz – kontrabasista, skrzypek, kompozytor, producent muzyczny z Krakowa.

Lider zespołów Legend of Kazimierz, Balkan's'cream, Melody Dealers. Właściciel Melody Dealers Silent Studio. Współtwórca Kapeli Hanki Wójciak, gdzie tworzy muzykę i gra na kontrabasie.

 

Pierwsze kroki stawiał wraz zespołem Dezodorant Squad - gdzie wraz z Jackiem Stabrawą i Piotrem Nowakiem tworzyli zespół zarówno od strony muzycznej jak i tekstowej. Występował z takimi muzykami jak Artur Twarowski - gitara (obecnie Pilichowski Band, Mrozu, Lena Romul), Dawid Niziurski - bębny (m.in. Depres) czy też Piotr Gajewski - bas (obecnie Fisz/EMADE). Zespół wystąpił m. in na Heineken Open Air Festival (pierwsza edycja), był odkryciem radia BIS, dwa razy nagradzany był na Festiwalu FAMA (Świnoujście 2005 i 2006). Hip-Hop stał się pierwszą główną inspiracją muzyczną Mateusza.

Pierwsze kroki jako kontrabasista stawiał w Piotr Orzechowski Quartet - potem Venosa Quartet grając z Piotrem Orzechowskim - piano (Piano Hooligan, High Definition), Szymonem Kamykowskim (Marek Bałata, Anna Serafińska) - sax i Marcinem Krupą - dr. Efektem współpracy były finały większości festiwali jazzowych w Polsce (Jazz nad Odrą, Jazz Juniors, Krokus Jazz Festival) jak i występ w finale Hoeilart Jazz Festiwal w Brukseli.


Wtedy też pojawiła się druga główna inspiracja - folk i muzyka orientalna - gdzie szczególnie fascynowała go muzyka na granicy Azji i Europy, Bałkany (Serbia i Bułgaria) i muzyka klezmerska. Został zaproszony do współpracy z Jascha Lieberman Trio (Jascha Lieberman - skrzypce i altówka, Paweł Iwan - akordeon) - zespołu, który w swym klasycznym brzmieniu łączy elementy improwizacji i troski o najdrobniejsze detale - zdaniem wielu jeden z lepszych tego typu zespołów w tej części świata, wielokrotnie koncertując w Polsce i za granicą (Słowacja, Niemcy, Holandia).

 

Fascynacja muzyka klezmerską i bałkańską sprawiła, że założył własne zespoły: Legend of Kazimierz oraz Balcan'scream.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię