Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 16.10.2016 r.

Baia Mare ( fot. Popovici Dan Cristian/Wikipedia)

Dlaczego w Rumunii, na południowych stokach Karpat występuje złoto, a brak go u nas w Małopolsce?

Ile gramów złota otrzymuje się z 1 tony skalnego surowca? Jaka jest granica opłacalności eksploatacji?

Odpowiedzi w rozmowie z mineralogiem prof. MACIEJEM PAWLIKOWSKIM z Akademii Górniczo - Hutniczej, opiekunem Studenckiego Koła Geologów na tej uczelni. Posłuchaj!

 


 

Polska Stacja Polarna  ( fot. Krzysztof Maria Różański/Wikipedia)

 

Geolog, polarnik i taternik STANISŁAW SIEDLECKI (ur.1912  Kraków- zm. 2002 Łódź) był synem profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zoologa. MICHAŁA SIEDLECKIEGO.
Mimo ogromnych zasług dla polskiej nauki, nie dostał profesury na polskich uczelniach i osiadł na długie lata w Norwegii, by potem przenieść się do Austrii.
Jego życiorys i naukowe osiągnięcia przypomina prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności. Posłuchaj !

 

 


 

 

(Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

 

 

14. października 2016 r. na krakowskich Plantach w pobliżu Wawelu (ul. Podzamcze), uroczyście odsłonięto ławkę z figurami matematyków STEFANA BANACHA (1892 Kraków - 1945 Lwów) oraz OTTONA NIKODYMA (1887 Zabłotów k/Kołomyi - Utica w stanie N. Jork).

Ławka, która jest dziełem wybitnego krakowskiego rzeźbiarza prof. STEFANA DOUSY, powstała dzięki staraniom Wydziału Matematyki i Informatyki UJ oraz sponsorskiej hojności krakowskiej firmy technologicznej " Astor"

Odsłonięcie odbyło się w setną rocznicę najsłynniejszej matematycznej dyskusji na krakowskich planach, w której uczestniczył także znany podówczas matematyk HUGO STEINHAUS (1887 Jasło - 1972 Wrocław).

Dr DANUTA CIESIELSKA z Instytutu Historii Nauki Polskiej  Akademii Nauk przypomina sylwetkę i naukowy dorobek OTTONA NIKODYMA. Posłuchaj!
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię