Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pejzaże regionalne" Audycja z dn.27.06.2021 r.

(fot.Jakub Gałka/Wikipedia)


ZAGADKA REGIONALNA  (27.06.)


Wieś w gminie PORONIN, jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce.
Znajduje się tam, budowany w latach 1915–1921 drewniany kościół św. Anny, o regionalnym wystroju wnętrza z ołtarzem autorstwa WOJCIECHA BRZEGI (1872-1941).

W tej miejscowości urodził się FRANCISZEK ŁUKASZCZYK (1897 - 1956)  pionier polskiego radiolecznictwa, a mieszkał kompozytor HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI (1933 - 2010)

Urodzili się tam także narciarze JÓZEF ŁUSZCZEK (1955) i STANISŁAW BOBAK  (1956 -2010), a wychowywał KAMIL STOCH.

Proszę podać nazwę tej wsi.

                                   

ADRES INTERNETOWY:  regionalne@radiokrakow.pl
                                          do godz. 7. 30  dnia  27.06.2021 r.UPOMINKI:

książka Grzegorza Kucharczyka " KATEDRA I UNIWERSYTET. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji".  Wydawnictwo "BIAŁY KRUK"

czytanki czerwcowe ks. WIESŁAWA PIETRZAKA (SCJ)  "Czcicielom Mego Serca obiecuję..."

płyta CD  "ElaeLa"  ELŻBIETY MIELCZAREK

płyta CD BILLYNEAL & JAREK ŚMIETANA

numer 33 i 34 półrocznika  "ALMANACH ŁĄCKI"  wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej.

(fot. Czarusek/Wikipedia)Regionalista gorlicki i przewodnik  ANDRZEJ PIECUCH, w scenerii pięknych krajobrazów wsi KLIMKÓWKA w gminie Ropa, opowiada o osadnictwie na tym terenie.

Dość długo sądzono, że tereny te zamieszkałe były dopiero od średniowiecza, tymczasem najnowsze badania cofają nas o 12 tys. lat do paleolitu, bo relikty osad paleolitycznych odkryte zostały w Klimkówce i Swirtnem.

Posłuchaj!

( fot. Zygmunt Put/Wikipedia)


Znawca historii Krakowa MICHAŁ KOZIOŁ tym razem, po analizie galicyjskiej prasy, powraca do wydarzenia w krakowskim lokalu "ODEON" i przypomina gorszące zajście z 9 marca 1896 r.  przez bardziej liberalne tytuły nazywane "kłopotami z turystą".

Owym rozrabiaką był niejaki WALERIAN ZDANOWICZ, gość z dalekich stron, poddany rosyjski i posiadacz majątku ziemskiego w guberni kowieńskiej.

O co wszczął awanturę i jak się potem bronił przed austriackim sądem?

Posłuchaj!

Łącko ( fot. Jerzy Opioła)Od 17 lat Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej wydaje "ALMANACH  ŁĄCKI".
Jego prezes JADWIGA JASTRZĘBSKA jest  równocześnie redaktorem naczelnym tego półrocznika.

O zawartości najnowszego 34 numeru "Almanachu", wydawnictwa historyczno - kulturalno - społecznego mówi historyk literatury i krytyk literacki prof. BOLESŁAW FARON  - członek Kolegium Redakcyjnego "Almanachu Łąckiego".

Posłuchaj!W następną sobotę 3  lipca uczestnicy akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" wędrować będą  nocą z RABKI - ZARYTEGO na LUBOŃ WIELKI (1023 m n.p.m.)

Luboń Wielki jest popularnym celem turystów. U jego podnóża znajdują się miejscowości: Glisne, Krzeczów, Mszana Dolna, Raba Niżna, Rabka-Zaryte, Skomielna Biała i Tenczyn.

W tym roku grupowe wędrowanie po Beskidzie Wyspowym zastąpiły wyjścia na trasy w formule "sam na sam", a turyści którzy przejdą zaplanowane szlaki otrzymają pamiątkowe odznaki "Złotego Rysia ".  

O Luboniu Wielkim opowiada przewodnik DARIUSZ GACEK, autor przewodnika "BESKID WYSPOWY".

Luboń Wielki ( fot. Jerzy Opioła/Wikipedia)


Poeta, historyk i regionalista OLGERD  DZIECHCIARZ prezes Fundacji Kultury "AFRONT"  omawia zawartość najnowszego numeru kwartalnika literacko-artystycznego o tym samym tytule.

Wyjaśnia jaki jest dominujący temat publikacji oraz zwraca uwagę na sylwetkę twórcy malarza JACKA PAŁUCHY, który w latach osiemdziesiątych XX w. był liderem zespołu  "Formacya Nieżywych Schabuf".

Wspomina także o nowych publikacjach książkowych  "Afrontu".

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię