Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"W kręgu nauki" Audycja z dn. 9.10.2021 r.


Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI jest autorem wydawnictwa "Minerały w farmacji i kosmetyce".

Tym razem opowiada o salmiaku - chlorku amonu, rzadkim minerale ekshalacji wulkanicznych, który tworzy się także w strefach pożarów w kopalniach węgla.Opowiada też o sylwinie chlorku potasu.

Głównym i istotnym dla naszego organizmu pierwiastkiem w sylwinie jest potas. Na przykład potas znajduje się w elektrolicie występującym w sercu. w tzw. pęczku His'a.Spadek poziomu potasu w tym pęczku skutkuje arytmią serca i może prowadzić nawet do zgonu.

Posłuchaj!

DUBLANY fot. Klymenkoy/Wikipedia)Emerytowany profesor krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego prof. JAN SZAREK przedstawia życiorys i naukowy dorobek prof. JANA KIELANOWSKIEGO (ur. 1910 Lwów - zm. 1989 Warszawa).

Był profesorem zootechniki, w czasach PRL działaczem opozycji demokratycznej.
W PRL informacje na jego temat podlegały cenzurze.

Jan Kielanowski, urodzony we Lwowie w 1910 r. to absolwent Akademii Rolniczej w DUBLANACH, twórca Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w JABŁONNIE pod Warszawą, a następnie dyrektor tego Instytutu przez 20 lat, specjalista w zakresie chowu zwierząt.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię