Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

W jaki sposób kryzysy ostatnich lat wpłynęły na realizację strategii krakowskich uczelni?

W jaki sposób kryzysy ostatnich lat wpłynęły na realizację strategii krakowskich uczelni, na ile kadencji przygotowywane są takie dokumenty, wreszcie - w jakim stopniu strategię warunkuje wysokość subwencji?

Posłuchaj audycji

Prof. Jerzy Lis, rektor AGH: "Strategia musi być przede wszystkim realna i elastyczna. Dla mnie ważna jest misja, strategia jest realizacją tej misji, a potem mamy programy, które rozwiązujemy na bieżąco. Ta strategia musi, według mnie, obejmować szerszy horyzont niż to, co zamyka się w danej kadencji".

Prof. Stanisław Mazur, rektor UE: "Z planowaniem strategicznym, zarządzaniem kłopot polega na tym, że świat, w którym żyjemy jest tak zmienny i dynamiczny, że nasze plany często po prostu muszą być modyfikowane. Kiedyś dla wielkiej korporacji przygotowywano strategie na 20 lat, teraz się robi na dwa lata i po pół roku się je bardzo mocno zmienia".

Prof. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej: "Moim zdaniem w kwestii układania strategii nie ma jednej recepty, jednego rozwiązania dla wszystkich uczelni, ponieważ uczelnie są w różnych sytuacjach, jeśli chodzi o planowanie. My naszą strategię opracowaliśmy na lata 2021-2025 mając świadomość, że jest to perspektywa stosunkowo krótka. Jedną z przyczyn była nieprzewidywalność czasów".

Prof. Sylwester Tabor, rektor UR: "Przyszła pandemia, następnie mamy wojnę i w naszej strategii co roku coś zmieniamy, wprowadzamy nowe elementy z tym związane, widząc, że niestety dzieje się tak, a nie inaczej w zakresie inwestycji budowlanych. Gdyby nie było tych szczególnych okresów związanych przede wszystkim, moim zdaniem, z pandemią, nie mielibyśmy takich trudności z dostępem do sprzętu elektronicznego".

Prof. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP: "Nie hamowaliśmy tego, co było rozpoczęte, chociaż nie było łatwo, bo groziły nam kilkukrotnie zapaści finansowe i wykonawcze ze względu na rozchwianie w różnych dziedzinach. Dzięki intensywnej pracy, ale też przychylności decydentów na poziomie ministerialnym, udało się ustabilizować przede wszystkim rozpoczętą przez moich poprzedników inwestycję przy ulicy Syrokomli".

Autor:
Jacek Bańka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię