Studenci AGH pracują nad biomechaniczną protezą palców dłoni dla pacjentów po amputacjach urazowych. Efektem prac ma być aparat przyszłości – wytrzymały, ruchomy, funkcjonalny, a przede wszystkim spersonalizowany. Dzięki produkcji opartej na technologii druku 3D model będzie tani, łatwy do wymiany i dostępny dla każdego potrzebującego. Jak zapewniają konstruktorzy urządzenie posiada nieścieralne mechanizmy, które w przypadku zniszczenia obudowy dadzą się zaadaptować w nowym aparacie. Sztuczne palce mają być łatwe w użytkowaniu i funkcjonalne.
Potrzeba matką wynalazków! Dr Grzegorz Cempura z @AGH_Krakow w projekcie #fingerprint pokazuje mechanizm działania protezy palców. Aparat będzie tańszy i dostępniejszy dla pacjenta. Więcej na @RadioKrakow o 14.45 #biomechanics pic.twitter.com/D5W7CsOpw9
— Joanna Gąska (@joanna_gaska) June 2, 2021
W trakcie prac studenci wykorzystują specjalistyczne oprogramowanie i korzystają ze wsparcia specjalistów z branży projektowania przestrzennego. Wybrane elementy protez drukowane są z proszków metali. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne poprawienie własności mechanicznych protezy oraz przedłużenie czasu eksploatacji części. W planach zespołu konstruktorów jest przetestowanie finalnego prototypu na wyselekcjonowanej przez zespół lekarski z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie grupie pacjentów.
– Naszym celem jest skonstruowanie funkcjonalnej mechanicznej protezy palca z wykorzystaniem technik druku 3D. Chcemy aby nasze protezy pomogły w powrocie do możliwie pełnej sprawności osobom po urazowych utratach palców dłoni – mówią autorzy projektu. – Naszym celem jest niski koszt protezy przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Staramy się to osiągnąć poprzez zastosowanie technik druku 3D. Nasz program ma charakter niekomercyjny – zależy nam na możliwie szerokiej dostępności projektowanych protez – dodają.
Joanna Gąska
Obserwuj autorkę na Twitterze