Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ślimaki szykują się do zimy

Listopad to ostatni dzwonek dla ślimaków poszukujących schronienia przed mrozem.

fot.dr A.Lipińska

Zamykają drzwiczki do domu i zapadają w długi sen. Owe drzwiczki to biała zatyczka wejścia do muszli. Cała filozofia ich przetrwania  polega na zatrzymaniu wody, bo miękkie ciało ślimaka błyskawicznie traci wodę. Jeśli gleba nie jest zbyt gęsta, zagrzebują się na głębokości od 10 do 30 cm. Zależy to od intensywności zimy: im niższa temperatura, tym głębsze schronienie.

Ślimaki występują zarówno w wodach słonych, słodkich, oraz na lądzie, na wszystkich kontynentach. Szybkość ślimaka zależy od podłoża, po którym się porusza. Szacowana średnia prędkość to 5 cm na minutę, żyją 5-8 lat.Pełnią niezwykle ważną rolę w środowisku. Tylko nieliczne gatunki ślimaków sieją spustoszenie w naszych ogrodach i uznawane są za szkodniki. Reszta  jest absolutnie niegroźna dla naszego otoczenia.

fot.dr Anna Lipińska

fot.dr Anna Lipińska

W przyrodzie ślimaki są ważnym ogniwem obiegu materii organicznej, zwłaszcza w zbiornikach wodnych. Te żyjące na dnie zbiorników pełnią funkcję filtratorów wody oraz czyszczą powierzchnię z resztek organicznych.

Śluz ślimaka może być wykorzystywany w kosmetologii i medycynie. Jak informuje portal PAP Nauka w Polsce powołując się na pismo „Experimental Biology”, wytwarzany przez nagie ślimaki bardzo mocny, kleisty śluz może już wkrótce stać się alternatywą dla szwów chirurgicznych.

Z dr Anna Lipińską z Instytutu Ochrony Przyrody PAN rozmawiała Ewa Szkurłat

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię