Radio Kraków
 • A
 • A
 • A
share

Skarby Małopolski #1 – Kraków nie kończy się na starym mieście!

Kraków to pierwszy przystanek na wakacyjnej trasie Skarbów Małopolski. W każdą sobotę aż do 4. września będziemy Państwa zabierać w inne ciekawe miejsce. Proszę nas jednak nie szukać na utartych szlakach. My poszukamy własnych ścieżek.

Ogród Doświadczeń


Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie to miejsce, gdzie króluje nauka. Przy czym zdobywanie wiedzy tutaj nie ma nic wspólnego ze żmudnym procesem. To zabawa sama w sobie. O walorach i specyfice tego miejsca za moment. Rekomendacja zwiedzających:

Edyta Gajewska z Muzeum Inżynierii Miejskiej
posłuchaj Edyty Gajewskiej

Muzeum Lotnictwa


Muzeum Lotnictwa Polskiego to obowiązkowy punkt wycieczki do Krakowa. To jedna z największych atrakcji w mieście. Znajduje się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Kiedyś było to jedyne lotnisko w Krakowie i działało jeszcze na początku lat 60.ubiegłego wieku. Było to zarówno lotnisko cywilne, jak i wojskowe – stacjonował tu słynny 2 Pułk Lotniczy. A teraz na tym ogromnym obszarze można z bliska zobaczyć samoloty i śmigłowce.

Na małe zwiedzanie zabrali nas przewodnicy muzeum: Jarosław Dobrzyński i Ligia Jaszczewska.

Turystyka w czasie pandemii - Grzegorz Biedroń - MOT
posłuchaj Grzegorza Biedronia
Jak zwiedzać Nową Hutę - Adam Grzanka
posłuchaj Adama Grzanki
Pieczarkowa babci Beci, czyli wizyta w barze mlecznym

Bary mleczne na stałe wpisały się krajobraz Nowej Huty. Stylistyka wyjęta z minionej epoki mogłaby zagrać w niejednym filmie. A smaki - najlepsze, bo - jak u mamy... Pracę zaczyna się w takim miejscu o 5 rano. Krojenie, obieranie, gotowanie. Sprawdziliśmy jak to wygląda w barze "Bieńczyce" na Osiedlu Kazimierzowskim. Wspólnie z kucharką Beatą Krawiec ugotowaliśmy zupę pieczarkową. Proszę przygotować notatniki. Panie i Panowie - "Pieczarkowa babci Beci"!

Grillować każdy może

Grillowanie jest przez niektórych nazywane narodowym sportem Polaków. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo, ale jedno jest pewne. Kojarzy nam się to z latem, spotkaniami w gronie rodziny i przyjaciół i dobrą zabawą. Co wrzucić na ruszt? I jak przygotować wybrane specjały, żeby nam smakowały? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Dziurą, szefem kuchni Areny Garden przy Tauron Arenie Kraków.

Przygotowanie do wakacyjnych podróży - Karol Pawłowski

 1. Pakowanie • W bagażniku rzeczy ciężkie ułożyć jak najniżej i stabilnie blisko oparcia tylnych foteli.

  • W przypadku zderzenia przeciążenie wynoszące około 25-30 g powoduje, że przedmiot w bagażniku ważący 20 kg waży 600 kg.

 • Jak najmniej przedmiotów niezabezpieczonych w przestrzeni osobowej. W ogóle nie przewozimy obok pasażerów samochodowych lodówek i innych ciężkich rzeczy.

 • Nie pakujemy bagażnika ponad linię tylnego siedzenia (wyjątek jeśli mamy kratkę oddzielającą przestrzeń bagażową)

 • Bagażnik dachowy – sprawdzamy nośność, pamiętamy, że bagaż na dachu albo na haku (bagażniki rowerowe) powoduje zmianę środka ciężkości pojazdu, co ma istotny wpływ na sposób prowadzenia pojazdu. W przypadku bagażników montowanych zewnętrznie należy jechać płynnie oraz z niższą prędkością. Producenci zalecają bezwzględnie nie przekraczać 120 km/h. 1. Akcesoria nieobowiązkowe, które warto mieć • Wyłamywacz szyby + przecinacz pasów (cena od 12 zł do 40 zł)

 • Kamizelka odblaskowa – obowiązkowa w wielu krajach m.in. w Austrii, Chorwacji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, na Słowacji, na Węgrzech oraz we Włoszech.

 • Apteczka – odpowiednio wyposażona

 • Latarka

Upewnić się przed podróżą gdzie są: trójkąt, gaśnica – nie trzymać ich pod wszystkimi bagażami! 1. Co warto sprawdzić przed wyjazdem? • Płyny eksploatacyjne: płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy, olej.

 • Koło zapasowe - w jakim jest stanie oraz czy mamy wszystkie narzędzia żeby je wymienić.

 • Żarówki i ewentualnie komplet nowych

 • Ciśnienie w oponach (w przypadku przewożenia większej liczby osób i bagaży więcej niż na co dzień) 1. Planowanie trasy

 • W przypadku wyjazdu za granicę sprawdzamy stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W zakładce każdego kraju znajdziemy „Informacje dla kierowców”. Opisano tam najważniejsze zasady ruchu drogowego oraz inne przydatne informacje. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 • Warto odwiedzić nową stronę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gdzie znajdziemy informacje dot. bieżących remontów i innych utrudnień na głównych drogach. https://drogi.gddkia.gov.pl/

 1. Traktujmy drogę jako element wypoczynku! – bez pośpiechu, robimy przerwy w trakcie jazdy.

 

posłuchaj Karola Pawłowskiego

Ćwicz w parku

Wakacje trzeba spędzać aktywnie i w Krakowie można to robić w sposób najprostszy i najtańszy, czyli… zupełnie za darmo. W krakowskich parkach odbywają się bezpłatne zajęcia prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Wybór jest duży – od fitnessu po jogę.

Wybraliśmy na takie zajęcia – w Parku Krowoderskim. Trafiliśmy na rodzaj treningu o nazwie „balance”, a poprowadził je trener z klubu Harder Fitness z Krakowa.

Piotr Kempf z Zarządu Zieleni Miejskiej i Michał Sobolewski z ZIS

posuchaj Piotra Kempfa i Michała Sobolewskiego

W muzycznej części „Skarbów” frunęliśmy w kosmos, a za sterami zasiadła Agnieszka Barańska. Stanisław Lem nie omijał muzycznych tematów i zdarzało się, że jego bohaterowie podczas międzygwiezdnej podróży słuchali Beethovena i Czajkowskiego. Jednak szukanie ziemskich artystów, którzy zechcieliby się porwać z nutami na Lema, wygląda na zadanie trudniejsze niż lot w kosmos. Jest jednak kilka pań, które na tak odważny krok się zdecydowały. Asia Nawojska Klaudia Borczyk, Karolina Gwóźdź i Natalia Orkisz przygotowały spektakl muzyczny „Lema pamięci”, więc zapraszamy do poznania tak nieustraszonych kobiet.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3159180

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię