Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przemawiać szeptem... - wokół wystawy „Droga” Pawła Taranczewskiego, laureata Nagrody im. W. Wojtkiewicza 2023

Malarz, rysownik, krytyk sztuki i filozof Paweł Taranczewski został laureatem 22. edycji Nagrody im. W. Wojtkiewcza przyznawanej przez ZPAP Okręg Krakowski. Nagrodzie towarzyszy najnowsza wystawa artysty prezentowana w Galerii Pryzmat w Krakowie. Ekspozycja prezentująca prace malarza od czasów studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych po ostatnie obrazy nosi tytuł „Droga”. O wystawie i Nagrodzie w Kole Kultury mówili : artysta prof. Paweł Taranczewski i Joanna Warchoł prezes ZPAP Okręgu krakowskiego. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

fot. J.Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z J.Warchoł i P.Taranczewskim

Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza przyznawana jest od 1997 roku polskiemu, żyjącemu artyście za najlepszą wystawę malarstwa, rysunku lub grafiki, jaka miała miejsce w Krakowie w trakcie ostatniej jej edycji. Formą Nagrody jest zorganizowanie artyście wystawy, druk jego monografii i okolicznościowy medal.

Wyróżniona nagrodą wystawa pt. Dopełnienie zorganizowana została przez Galerię NAUTILUS w lutym 2023 roku przy współpracy Galerii Pryzmat. „Dopełnienie” była pierwszą od ponad od siedmiu lat prezentacją twórczości artysty . Na ekspozycji znalazły się obrazy i rysunki powstałe na przestrzeni ostatnich 20 lat, niektóre z nich pokazywane były po raz pierwszy.

"Dopełnienie" Pawła Taranczewskiego w "Pryzmacie" (radiokrakow.pl)Celem Nagrody jest dostrzeżenie wybitnych zjawisk artystycznych w naszym mieście, zwrócenie uwagi odbiorcy na szczególnie wartościowe postawy twórcze, uhonorowanie artysty za jego pracę artystyczną, trud intelektualny i szeroko pojętą otwartość w kreowaniu wizerunku siebie i świata w ramach uprawianej sztuki. Nagroda jest współfinansowana ze środków Miasta Krakowa.

Uroczyste wręczenie Nagrody połączone z wernisażem wystawy " Droga " odbędzie się 17 listopada 2023 w Galerii Pryzmat, mieszczącej się w Domu Plastyków przy ul. Łobzowskiej 3 w Krakowie. Wystawa będzie czynna do 17 grudnia 2023.

Paweł Taranczewski (ur. 1940) Malarz, rysownik, krytyk sztuki, filozof, profesor nauk plastycznych. Absolwent wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1963) oraz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1971), asystent w Zakładzie Estetyki na Wydziale Filozoficznym UJ (1972); w latach 1982-1999 pracował w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1988 r. obronił na UJ pracę doktorską pt. O płaszczyźnie obrazu. W 1991 r. przeprowadził przewód kwalifikacyjny II stopnia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, w 1997 r. uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 1998-2010 na ASP kierował Katedrą Historii i Teorii Sztuki, w latach 2000-2009 wykładał estetykę i zagadnienia sztuki XX wieku w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2009 r. wykładowca w Akademii Ignatianum ( obecnieUniwersytet Ignatianum) w Krakowie, w latach 2010-2014 kierował tam Katedrą Estetyki. Od 1966 r. jest członkiem ZPAP, od 1972 r. należy do Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W 2006 r. został członkiem czynnym PAU; w latach 2010-2015 był tam dyrektorem VI Wydziału Twórczości Artystycznej. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w licznych kolekcjach prywatnych

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię