Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Gabinet i narzędzia chirurga odkryli archeolodzy UJ na Cyprze

Krakowscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wrócili z Pafos z kolejnymi odkryciami. Podczas wykopalisk prowadzonych w 2016 roku odkryli m. in. chirurgiczne narzędzia z brązu i żelaza sprzed ponad 2 tys. lat, podobne do tych z Domu Chirurga w Pompejach w Italii. Wykopaliskami kierowała prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. O wyprawie opowiedziała w programie "Pracują na Nobla".

Kierownik wykopalisk E. Papuci-Władyka prezentuje Dziekanowi Wydziału Historycznego UJ, prof. J. Święchowi, odkryte narzędzia chirurgiczne, fot. Ł. Miszk

Posłuchaj rozmowy z prof. Ewdoksią Papuci-Władyką z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Gabinet i narzędzia chirurga odkryli archeolodzy UJ na Cyprze

Archeolody spędzili w Pafos sześć tygodni, od połowy sierpnia do początku października 2016 roku, w ramach Paphos Agora Project. Był to już szósty sezon wykopalisk, niezwykle owocny pod względem odkryć. - "Pracując w dwóch pomieszczeniach w portyku wschodnim natrafiliśmy na dwa szklane naczynia całkowicie zachowane, lampki oliwne i monety. W pomieszczeniu obok było kolejne szklane naczynie i narzędzia chirurgiczne z resztkami skrzyneczki" - wylicza profesor Ewdoksia Papuci-Władyka w rozmowie z Radiem Kraków.

Łącznie znaleziono pięć narzędzi brązowych i jedno żelazne, wśród nich były szczypce niewielkich rozmiarów, cienka długa łyżeczka i inne instrumenty, których przeznaczenie archeolodzy określą dopiero po konserwacji. Badacze datują zabytki na II w. n.e. - "Te znaleziska były na poziomie podłogi pomieszczenia używanego w pierwszej połowie II w n.e. W 126 r. nastąpiło trzęsienie ziemi, które spowodowało zawalenie się pomieszczeń. Portyk nigdy nie został odbudowany, więc ten gabinet funkcjonował wcześniej" - mówi profesor Ewdoksia Papuci-Władyka.

Archeolodzy już planują kolejne wyprawy na Cypr. Wiosną będą analizować, opisywać i opracowywać odkryty materiał, a od sierpnia do października będą kontynuować wykopaliska. Ponieważ agora była centralnym placem miasta, archeolodzy spodziewają się odkrycia pozostałości sklepików czy warsztatów. -"Posuwamy się na południe od gabinetu chirurgicznego i będziemy odkrywać kolejne pomieszczenia portyku wschodniego" - dodaje naukowiec.

O odkryciach archeologów można też przeczytać na stronie internetowej UJ.

 

A. Ratusznik

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1761406

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię