Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Polska pomaszerowała ku wolności. Apel do urodzonych 4 czerwca!

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku, które miały istotny wpływ na przekształcenie systemu politycznego w Europie Środkowej i zapoczątkowały proces budowania państwa prawa w Polsce. Uroczystości związane z Krakowskimi Dniami Wolności i Praw Obywatelskich rozpoczną się w niedzielę, 2 czerwca, w Nowej Hucie i na Błoniach, ale także odbędą się wydarzenia na Rynku Głównym. Gościem Sylwii Paszkowskiej była dr Agnieszka Tombińska, która poszukuje osób urodzonych 4 czerwca!

Jeżeli urodziłeś się 4 czerwca dowolnego roku, zgłoś się na podany adres e-mail: [email protected]

- Szukamy osób urodzonych 4 czerwca, by podczas naszych obchodów na Rynku Głównym zostały w sposób szczególny wyróżnione. Planujemy wspólne świętowanie pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, aby uczcić 35. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Zapraszamy do udziału osoby, które przyszły na świat tego dnia, niezależnie od roku urodzenia. Organizacja obchodów wzięła się z obserwacji. Jak zapytaliśmy pokolenie naszych dzieci, to okazało się, że rok 1989 mówi im coś tylko dzięki musicalowi. Dlatego doszliśmy do wniosku, że konieczne jest podjęcie działań, aby przekazać tę historię w sposób mniej uroczysty i pełen radości. Chcemy dzielić się tą samą radością, którą odczuwaliśmy, kiedy Polska w tak niespodziewany pomaszerowała ku wolności - mówi dr Agnieszka Tombińska.

(cała rozmowa do posłuchania)

W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 10.00 na krakowskich Błoniach wystartuje Sztafeta Wolności, której trasa przebiegać będzie od Kamienia Papieskiego przy al. 3 Maja do Cichego Kącika, następnie wzdłuż ul. Piastowskiej, Rudawy i al. F. Focha do hotelu Cracovia i do Kamienia Papieskiego. Trasę będą wyznaczać „etapy wolności” – wypisane na alejkach historyczne wydarzenia, które doprowadziły Polskę do Unii Europejskiej.

Równocześnie w Nowej Hucie w godz. 10.00–16.00 za pomnikiem Solidarności przy placu Centralnym trwać będzie Piknik Wolności – strefa organizacji pozarządowych, gdzie przewidziano szereg atrakcji dla dorosłych i dzieci, w tym konkursy i występy artystyczne.

Tego dnia główne uroczystości obchodów Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Małopolsce uświetni otwarcie wystawy plenerowej w Muzeum Nowej Huty o godz. 15.30 oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności przy placu Centralnym o godz. 16.30.

O godz. 17.00 na scenie przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia medali „Dziękujemy za wolność”. Są przyznawane osobom, które w okresie PRL działały na rzecz odzyskania wolności, były prześladowane i więzione oraz na różne sposoby wspierały tę walkę. A wieczorem, o godz. 19.00 na scenie przed NCK odbędzie się koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”.

We wtorek, 4 czerwca, na godz. 19.45 zapraszamy na Rynek Główny, gdzie rozpocznie się „Polonez Wolności”, na który złożą się korowód poprowadzony przez Balet Cracovia Danza z Rynku Głównego przez ul. Floriańską do Barbakanu, a następnie Plantami do skweru Andrzeja Wajdy. Tam będą zbierane do urny symboliczne karty z nadrukiem „Dziękujemy za Wolność”. Uroczystości zakończy o godz. 21.00 pokaz multimedialny.

Podczas obchodów będą zbierane podpisy pod inicjatywą ustanowienia 4 czerwca świętem państwowym.

Organizatorami wydarzeń są Stowarzyszenie Sieć Solidarności, Balet Cracovia Danza oraz organizacje pozarządowe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Źródło: krakow.pl

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię