Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Spotkanie z najdłużej pracującym krakowskim przewodnikiem

W tym tygodniu w cyklu Pod lupą proponujemy spotkanie z najdłużej pracującym przewodnikiem po Krakowie. Pani Amelia Dunin oprowadza turystów od ponad 68 lat! I w dalszym ciągu nie brakuje jej pasji. Z Amelią Dunin spotkała się Marzena Florkowska

Kurs przewodników turystycznych w Krakowie. Uczestnicy kursu na dziedzińcu wawelskim. Maj, 1936. Fot. NAC

 

Amelia Dunin przed wojną często przyjeżdżała do Krakowa, do dziadków i zwiedzała miasto, m.in. Katedrę na Wawelu, gdzie pochowani byli spokrewnieni biskupi. Nie brakowała jednak i wypraw do sklepu z zabawkami.

 

Obrazy wojenne zapadły bardzo mocno w pamięć Amelii Dunin. Była i pomoc potrzebującym i także doświadczenie ucieczki i opuszczenia domu.

 

Rynek Główny nocą. Widoczny kościół Mariacki i Sukiennice. Fot. NAC

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

Fragment katedry na Wawelu - kopuły kaplic: Wazów (z lewej), Zygmuntowskiej. Fot. NAC

 

Amelia Dunin dorastała w rodzinie ziemiańskiej. Nie oznaczało to jednak braku obowiązków. To przyzwyczajenie do pracy od najmłodszych lat procentuje w całym życiu.

 

Jedno z najsilniejszych wspomnień Amelii Dunin związanych z Krakowem to pogrzeb Marszałka Józefa Piłsudskiego i sypanie Kopca Niepodległości. Amelia Dunin miała wówczas siedem lat, a rodzina mieszkała w majątku ziemskim w Kalinie Wielkiej w powiecie miechowskim. Na uroczystości przyjechali pociągiem do Krakowa. 

 

Uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Wniesienie trumny do katedry na Wawelu. Maj, 1935. Fot. NAC

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię