Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Collegium Maius w Pod Lupą

Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia, oficjalną inaugurację roku akademickiego ma już za sobą. W niedzielę po mszy św. w Kolegiacie św. Anny pochód profesorów w togach przeszedł uroczyście ulicami miasta w kierunku Auditorium Maximum UJ, gdzie rozpoczęto rok akademicki. W tym tygodniu kolejne krakowskie i małopolskie uczelnie zaczynają rok pracy. Nowoczesność łączy się z tradycją, więc w tym tygodniu w cyklu pod Lupą zaglądać będziemy do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Dziedziniec Collegium Maius. Fot. Muzeum UJ

Posłuchaj o słynnym zegarze
Inauguracja roku akademickiego na archiwalnych fotografiach
Posłuchaj o Ogrodzie Profesorskim
Posłuchaj rozmowy z dr hab. Ewą Wyką z Muzeum UJ

Pierwsza opowieść to będzie refleksja o upływającym czasie i zmieniających się obyczajach uniwersyteckich. A przy dźwięku zegara rozpoczynają ten cykl Joanna Ślaga z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzena Florkowska.

Opowiem Ci historię: Collegium Maius, najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego
Posłuchaj o kolekcji wizerunków profesorskich
Posłuchaj o niewielkiej i niezwykłej rzeźbie w Collegium Maius

 

Aż trudno wyobrazić sobie, że kiedyś w ogrodzie profesorskim przy Collegium Maius spotkać można było różne zwierzęta, a drzewa rodziły smakowite owoce. Choć dziś ogród wygląda zupełnie inaczej, to przyciąga swoim klimatem i zachęca do spotkań i dyskusji. Tam też z Katarzyną Ziębą z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius spotkała się Marzena Florkowska. 

Fot. Muzeum UJ

 

 

(Marzen Florkowska/ew)

Fot. Muzeum UJ

 

Na koniec naszego cyklu zaczniemy od niewielkiej rzeźby profesora z Bolonii, by zakończyć na pamiątce po Wiktorze Hugo. Wizyta w Collegium Maius zawsze obfituje w różne niespodzianki i zaskoczenia. Tak będzie i dziś, a to dzięki Róży Książek – Czerwińskiej  z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzenie Florkowskiej. 

 

 

Fot. Muzeum UJ

 

Onieśmielają swą dostojnością i powagą. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoglądający z portretów w Collegium Maius. Jednak warto podnieść wzrok i spojrzeć im prosto w oczy, bo to wszak zapisana historia ponad sześciuset lat. Do tego zachęcają dr Anna Jasińska z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzena Florkowska. 

 

Fot. Muzeum UJ

 

Zaciszne sale Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego kryją takie skarby jak sprzęt, którym posługiwali się profesorowie Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski skraplając tlen. Ich eksperymenty, choć nie zawsze w pełni bezpieczne, okazywały się niezwykle ważne, bo skroplone gazy mają bardzo praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach. Rzadziej udostępnianą część ekspozycji w towarzystwie dr hab. Ewy Wyki z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius obejrzała Marzena Florkowska. 

 

Fot. Muzeum UJ

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię