Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 29.08.2021 r.

( fot. Zbigniew Figiel/Wikipedia)


ZAGADKA REGIONALNA (29.08)

Miasto od października 1933 r.

Dziś siedziba powiatu w województwie małopolskim.

W mieście tym w 1918 roku urodził się ADAM BAHDAJ ( zm. 1985) pisarz, tłumacz z języka węgierskiego, uczestnik wojny obronnej 1939 r.

Jako pisarz znany jest głównie z powieści dla dzieci i młodzieży, między innymi: " Do przerwy 0:1", "Wakacje z duchami" "Podróż za jeden uśmiech" oraz "Stawiam na Tolka Banana".


Na ich podstawie zostały nakręcone seriale telewizyjne i filmy pełnometrażowe.

Proszę podać nazwę tego miasta.

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                          do godz. 7.30 dnia 29.08.


UPOMINKI:

płyta CD "TRIBUTE TO ZBIGNIEW SEIFERT - JAREK ŚMIETANA BAND"

2 informatory turystyczne BESKID WYSPOWY (wraz z mapą)

tomik poezji "WEŹ I OTWÓRZ" Bronka z Obidzy (Bronisława Kozieńskiego)

płyta CD "ORGANY OLKUSKIEJ FARY" gra Andrzej Białko.

Racławice gm.Biecz Kapliczka Świętej Trójcy z ok 1850 r. (fot. Tomasz Bieniasz)
Pochodzi z małopolskich RACŁAWIC.

Ale nie tych "kościuszkowskich" w powiecie miechowskim, ani "górniczych" w gminie Jerzmanowice – Przeginia.

Poetka URSZULA HONEK urodziła się na Pogórzu Ciężkowickim w Racławicach w gminie BIECZ, skąd rozpościerają się piękne widoki na BESKID NISKI.

Jest laureatką Grand Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego.

Debiutancki tomik poezji "Sporysz" przyniósł jej finał Orfeusza - Nagrody Poetyckiej  im. K.I.Gałczyńskiego oraz nominację w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" - na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2015.

Urszula Honek otrzymała stypendium w dziedzinie literatury Fundacji Grazella im. Marii Anny Siemieńskiej oraz stypendium MKiDN.

W roku 2018 wydała drugą książkę poetycką zatytułowaną "Pod wezwaniem", za którą otrzymała nagrodę  Krakowskiej Książki Miesiąca.

Jest także Laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2020) i Nagrody im. Adama Włodka (2021).Urszula Honek mieszka obecnie w Krakowie, ale przez ponad trzy lata związana była z KRZESZOWICAMI.

Tam zaprzyjaźniła się z MARIĄ OSTROWSKĄ, emerytowaną nauczycielką języka polskiego w krzeszowickim Liceum Ogólnokształcącym.

Posłuchaj historii tej znajomości oraz najnowszych wierszy z wydanego w tym roku tomu poetyckiego Urszuli Honek "Zimowanie"

Polana Niemcowa ( fot.Jerzy Opioła)W pierwszy wrześniowy weekend (4.09 - 5.09) Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w PIWNICZNEJ - ZDROJU organizuje plener fotograficzny "SZKOŁA NAD OBŁOKAMI", inspirowany książką o tym tytule z 1958 r. autorstwa MARII KOWNACKIEJ, z ilustracjami WITOLDA CHOMICZA.

Plener będzie okazją do połączenia kilku światów - świata mieszkańców górskich przysiółków, w tym polany NIEMCOWEJ, gdzie znajdowała się jedna z najwyżej położonych w Polsce szkół oraz świata, który poprzez swoją twórczość wykreowali Maria Kownacka oraz Witold Chomicz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.


( fot. Jerzy Opioła)Impreza rozpocznie się w sobotę 4.09. o godz. 10.00 w Willi "Orlęta" w Piwnicznej wprowadzeniem w historię "Szkoły nad obłokami" przez regionalistę STANISŁAWA ŹRAŁKĘ oraz podróżnika i fotografika Marka WAŚKIELA.

Po południu planowana jest wędrówka żółtym szlakiem na Niemcową i zejście o zachodzie słońca do Piwnicznej.

Sceneria zachodu słońca zapewne skłoni uczestników pleneru do wykonywania licznych fotografii, bo motto wędrówki to: " Spotykamy się, by lepiej się poznać i czerpać radość z fotografii!".

O historii szkoły na Niemcowej, o jej nauczycielach oraz o spotkaniach z Marią Kownacką opowiada jej przyjaciel prof. BOLESŁAW FARON - historyk literatury i krytyk literacki.

Posłuchaj!TERESA ORTYL z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w PIWNICZNEJ -ZDROJU jest koordynatorką projektu "NAD OBŁOKAMI", współfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przekazuje szczegółowe informacje o tym plenerze fotograficznym, który odbędzie się w dniach 4 i 5 września 2021 r.

I choć lista uczestników pleneru jest już zamknięta, to chętni mogą brać udział zarówno w inauguracyjnym spotkaniu w Willi 'ORLĘTA" (w sobotę 4.09 o godz. 10.00), jak i w wędrówce na Niemcową.

Posłuchaj!

(fot.Wawa65/Wikipedia)


Co prawda już za nami tegoroczne "Święto Maziarzy Łosiańskich" - sztandarowa impreza Zagrody Maziarskiej w ŁOSIU (oddziału Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w GORLICACH), ale także jesienią warto odwiedzić Łosie, dawną bogatą łemkowską wieś zamieszkaną niegdyś przez maziarzy.

A czym się trudnili? Co dziś można zobaczyć w tym małym skansenie?

O to GRZEGORZ SUCHANICZ zapytał KLAUDIĘ ZBIEGIEŃ - kierownika Zagrody Maziarskiej.

Posłuchaj!

Łosie ( fot.Henryk Bielamowicz)CZESŁAW SZYNALIK - notariusz z MSZANY DOLNEJ, jest pomysłodawcą akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" organizowanej od 2010 r.

Od dwóch lat ze względów epidemicznych zrezygnowano z wędrówek grupowych na rzecz indywidualnego pokonywania szlaków.

Z myślą o turystach w sierpniu tego roku FORUM GMIN BESKIDU WYSPOWEGO wraz z Oddziałem PTTK w BOCHNI ustanowiło nową odznakę "102" WYSPY BESKIDU WYSPOWEGO".

Posłuchaj jak można ją zdobyć!

( fot. Jerzy Opioła)W niedzielę 29.08 o godz. 8.00 z parkingu na Przełęczy pod Ostrą uczestnicy akcji " ODKRYJ BESKID WYSPOWY" wyruszą szlakiem zielonym na MOGIELICĘ (1170 m).

To najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, należący do Korony Gór Polskich.

Masyw Mogielicy wznosi się na obszarze trzech gmin: DOBRA, SŁOPNICE i KAMIENICA.

Deniwelacje względem dna dolin leżących u jej podnóża sięgają 760 m.


Pierwsze wzmianki o Mogielicy pochodzą już z XV wieku. W spisach dóbr królewskich można przeczytać „Tam też wznoszą się piękne Gorcze, zakończone Mogielicą, widną z Krakowa.

( fot. Jerzy Opioła)

Do 1980 r. na jej szczycie stała drewniana wieża triangulacyjna.

Latem 2008 r. oddano do użytku nową, 20-metrowej wysokości wieżę widokową udostępnianą bezpłatnie turystom.

O Mogielicy opowiada przewodnik DARIUSZ GACEK, autor przewodnika Beskid Wyspowy.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię