Gośćmi Marzeny Florkowskiej są: Agnieszka Wolańska, pełnomocniczka Zarządu Kopalni Soli w Wieliczce ds. historii i kultury, rzeczniczka prasowa oraz Mariusz Kot, członek Zarządu Kopalni Soli w Wieliczce.
- A
- A
- A
Nawet na wózku czy z psem przewodnikiem można dotrzeć do najpiękniejszych miejsc kopalni
14 tysięcy turystów z niepełnosprawnościami, z czego 4000 to osoby na wózkach, zwiedza rocznie Kopalnię Soli w Wieliczce. 30% turystów z niepełnosprawnościami stanowią turyści z innych krajów.
Około miliona ośmiuset tysięcy turystów zwiedza rocznie Kopalnię Soli w Wieliczce, z tego osoby z różnymi niepełnosprawnościami stanowią kilka procent.
Rok 2023 to 9500 niemalże turystów z niepełnosprawnościami. Rok 2024 to bardzo duży skok, bo aż o 46% i niemalże 14 tysięcy turystów, z czego 4000 osób stanowiły osoby na wózkach. Pierwsze 6 miesięcy tego roku to prawie 5100 osób turystów z niepełnosprawnościami. 30% z nich to osoby z innych krajów.
Windy są dostosowane do szerokości wózka inwalidzkiego, gdy następuje jakaś tutaj rozbieżność w wymiarach większych, kopalnia ma własne wózki i udostępnia je. Dla turystów z niepełnosprawnościami wydzielony jest fragment trasy, na której nie ma żadnych progów, wyrobiska są odpowiednio oświetlone, odpowiednio szerokie, gdzie są też zamontowane pewne specjalne urządzenia techniczne, jak windy czy podnośniki, które też mogą ułatwić zwiedzanie. Na wózkach mogą turyści dotrzeć w najpiękniejsze miejsca kopalni, zobaczyć Kaplicę Świętej Kingi, Solankowe Jeziorka.
Specjalna trasa została udostępniona ćwierć wieku temu, ale kopalnię można zwiedzać także z psami przewodnikami czy z psami asystującymi, czyli osoby niewidome czy niedowidzące i osoby neuroróżnorodne mogą mieć swojego towarzysza.
Można dotykać czy nawet lizać solne ściany, natomiast nie można dotykać solnych rzeźb. Obecnie przygotowywane są repliki rzeźb, które będą mogły być dotykane i będą dawały tym osobom wyobrażenie, jak ta przestrzeń wygląda.
Dla dzieci ze szkół specjalnych z różnymi dysfunkcjami psychicznymi wyprawa do kopalni jest ogromnym przeżyciem. Grupa przewodników specjalnie do tego celu przeszkolonych jest przygotowana do pracy z tymi dziećmi.
Turyści indywidualni z niepełnosprawnościami mogą zwiedzać kopalnię w dwóch turach: w pierwszej i w ostatniej godzinie otwarcia kopalni. To właśnie dedykowane jest temu, żeby turyści mogli się czuć bezpiecznie, komfortowo, jako że fragment wspomnianej już trasy przebiega pod prąd trasy standardowej. Stąd te właśnie preferowane godziny, w których de facto ci turyści w tych miejscach i w tych komorach przebywają w towarzystwie przewodnika samodzielnie.
Zwiedzanie dla grup turystów z szczególnymi potrzebami organizowane jest po ustaleniach z rezerwacją w dowolnej godzinie i w wybranym języku.
Nie ma ograniczeń wiekowych w zwiedzaniu standardowej trasy – przyjeżdżają nawet rodzice z noworodkami czy niemowlętami.
Oczywiście obowiązują specjalne zniżki.

Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:23
Sucha geotermia
-
08:08
24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera – Zakopane 2025
-
08:00
Kraków: W zalewie Bagry utonął mężczyzna
-
07:27
Uwaga kierowcy! Ważne zmiany w centrum Tarnowa
-
06:28
Przybywa rodziców, którzy unikają szczepienia dzieci. W Tarnowie posypały się wnioski o kary
-
05:58
Pochmurna środa w Małopolsce, okresami będzie padał deszcz
-
22:55
W tym roku stawiamy na energię. Gadafest 2025
-
22:30
W łazience na fortepianie – Katarzyna Sosenko o życiu w domu pełnym staroci
-
20:38
Samochód staranował ogródki kawiarniane w centrum Krakowa
-
19:14
Patostreaming – igrzyska XXI wieku
-
17:45
Czym różnią się świadczenia urlopowe od wczasów pod gruszą?
-
17:45
Jakie mamy powody do dumy narodowej?